Oliy ta’lim muassasalarida magistraturasida o‘qiyotgan xotin-qizlarning kontrakt to‘lovlarini qoplab berish tartibi belgilandi.
15 avgustdagi 447-sonli hukumat qarori bilan davlat oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichiga to’lov-kontrakt asosida o’qishga qabul qilingan va ta’lim olayotgan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt summasini Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, davlat oliy ta’lim muassasalari, shu jumladan, Prezident huzuridagi Davlat boshqaruv akademiyasi, Bosh prokuratura akademiyasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Bank-moliya akademiyasining magistratura bosqichida o‘qiyotgan barcha xotin-qizlarning kontrakt to‘lovlari qaytarish shartisiz qoplanadi.
Muhim! To’lov-kontrakt summasi stipendiyani hisobga olmagan holda, bazaviy miqdorda to’lab beriladi.
To’lov-kontrakt to’lab berilishi uchun davlat oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichiga to’lov-kontrakt asosida qabul qilingan va ta'lim olayotgan talaba xotin-qizlar 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab o‘quv yili uchun to‘lov-kontraktning to‘liq summasini qoplab berish yuzasidan o‘zlari ta'lim oladigan ta’lim muassasasi rektori nomiga 15 sentyabrgacha ariza bilan murojaat etishlari kerak. Ushbu muddatdan keyin taqdim etilgan arizalar ko‘rib chiqilmaydi.
To‘lov-kontrakt summalari Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berish to‘g‘risida buyruq joriy o‘quv yilining 15-oktabriga qadar tegishli oliy ta’lim muassasasi rektori tomonidan qabul qilinadi.
Ushbu tartib nodavlat oliy ta’lim muassasalari va xorijiy oliy talim muassasalarining O‘zbekistondagi filiallarida magistratura bosqichida tahsil olayotgan talaba xotin-qizlarga nisbatan tadbiq etilmaydi.

Девушкам, обучающихся в магистратуре, государство возместит контрактные платежи
Установлен порядок возмещению расходов по оплате контракта девушек, обучающихся в магистратуре в высших учебных заведениях.
Постановлением правительства за №447 от 15 августа утвержден порядок возмещения за счет средств государственного бюджета суммы контрактов девушек, поступивших на обучение и учащихся в магистратуре государственных высших учебных заведений на платно-контрактной основе.
Согласно положению, все контрактные платежи студентов девушек, обучающихся в магистратуре государственных высших учебных заведений, в том числе Академии государственного управления при Президенте РУз, Академии Генеральной прокуратуры, Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, а также Банковско-финансовой академии будут возмещены государством без условий возврата.
Важно! Контракт выплачивается в базовой сумме, без учета стипендии.
Для оплаты контракта, начиная с 2022/2023 учебного года студенты девушки, поступившие и обучающиеся в магистратуре государственных высших учебных заведений на основе контракта, должны обратиться до 15 сентября с заявлением на имя ректора своего учебного заведения об оплате контракта за текущий учебный год. Заявки, поданные после указанного срока, рассматриваться не будут.
Приказ о возмещении сумм платежного контракта за счет средств государственного бюджета принимает ректор соответствующего высшего учебного заведения до 15 октября текущего учебного года.
Данный порядок не распространяется на студентов девушек, обучающихся в магистратуре в негосударственных высших учебных заведениях и филиалах зарубежных высших учебных заведений в Узбекистане.