Kredit tarixi nima va u nima uchun kerak?
Kredit tarixi - bu sizning barcha kreditlaringiz haqidagi maʼlumot: qayerda, qachon va qancha kredit olganingiz, kredit olishda qarz oluvchi yoki kafil sifatida ishlaganmi, aniq to‘laganmi yoki yo‘qmi, degan savollarga javob topish.
Bilamizki, hozirgi kunda aholining ko‘p qismi nafaqat tadbirkorlik qilish, balki uy-joy, avtomobil, maishiy texnika va jihozlar olish, to‘y o‘tkazish, farzandining kontrakt pulini to‘lash kabi turli ehtiyojlarini qondirishda kreditdan foydalanmoqda.
Kredit tarixi 4 bosqichdan iborat:
1. Bu sizning shaxsiy maʼlumotlaringiz: ismi-sharifingiz, tug‘ilgan sana, pasport/ID karta raqamingiz hamda INN bo‘yicha maʼlumotingiz.
2. Bu yerda sizning barcha yopiq va faol kreditlaringiz tavsiflanadi, agar mavjud bo‘lsa, muddati va kechikishi to‘g‘risida maʼlumotlar beriladi. Bu, shuningdek, aliment, sud jarimalari va uyali aloqa operatorlari yoki uy -joy kommunal xizmatlari uchun qarzlar to‘g‘risidagi maʼlumotlarni o‘z ichiga olishi mumkin.
3. Bu yopiq maʼlumot hisoblanib, Sizga qaysi bank tomonidan kredit ajratilganligi haqidagi maʼlumot keltiriladi. Agar sizning qarzingiz kimgadir o‘tkazilgan bo‘lsa, bu maʼlumot ham yopiq qismda bo‘ladi.
4. Bu ajratilgan kredit yoki kredit olish uchun arizalar haqidagi maʼlumotlar - nafaqat siz kredit olganingiz, balki rad etgan holatlar haqida ham batafsil maʼlumotlar saqlanadi. Agar rad etilgan bo‘lsa, unda bu bo‘limda sabablari ko‘rsatilgan maʼlumot ham bo‘ladi. Shuningdek, bu yerda "defolt belgilari" qayd etiladi: to‘rt oy ichida ketma -ket ikkita kechikish “defolt” belgi qo‘yilishiga sabab hisoblanadi.
Xullas, Siz bir qancha tegishli hujjatlarni to‘plab, bankka borsangiz-u, sizga qarz berish rad etilsa, xafsalangiz pir bo‘lishi aniq. Aslida kredit berishni rad etishning asosiy sababi  salbiy tarixga bog‘liq. Agar siz avval ham kredit olib, uni to‘lashni kechiktirgan bo‘lsangiz, bu keyingi murojaatga o‘z taʼsirini ko‘rsatmay qolmaydi. Bordi-yu, xatolik yuzaga kelgan bo‘lsa, buni aniqlashtirish va to‘g‘rilash mumkin.
Buning uchun Yagona portalda ro‘yxatdan o‘tsangiz kifoya. Uning yordamida kredit tarixingizni onlayn kuzatib borish imkoniyatiga ega bo‘lasiz. Agar eski kreditingizni allaqachon to‘lab, yangisini olmoqchi bo‘lsangiz yangi kredit olish uchun ariza berishdan oldin Yagona portal orqali kredit tarixingizni tekshirib ko‘ring. Eski kredingizning allaqachon yopilganiga yana bir bor ishonch hosil qiling. Bu kutilmagan rad javobini olishdan saqlaydi va vaqtingizni tejaydi.
Shuningdek, Yagona portal orqali Siz “SMS-xabar” xizmatiga ulaning. Shunda kimdir noqonuniy ravishda nomingizga kredit olmoqchi bo‘lsa, bu haqda sizga xabarnoma keladi. Bunday vaqtda darhol bankka murojaat qilishingiz mumkin. Yagona portalda yo‘lga qo‘yilgan ushbu xizmat orqali siz nafaqat turli noaniqliklarning oldini olishga muvaffaq bo‘lasiz, balki banklarga ko‘nglingiz xotirjam va ishonch bilan murojaat qilasiz.
Sizda savol tug‘ilishi tabiiy, kredit tarixi nimaga taʼsir qiladi?
Birinchidan, yangi kredit olishingizda ariza berganingizda, bank avval qanday to‘lov qilganingizni, shu jumladan boshqa banklarni ham darhol tekshiradi. Kredit berishdan bosh tortishlarning aksariyati aynan kredit tarixida biror narsa noto‘g‘ri bo‘lganligi bilan bog‘liq - masalan, to‘lovlarda kechikishlar ko‘p bo‘lgan. Bank sizga berishga tayyor bo‘lgan maksimal miqdor ham kredit tarixingizga bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Yodingizda tuting, agar banklar sizga osonlikcha kredit bersa, siz yaxshi tarixga egasiz. Ammo, agar siz shunchaki muhim qarz olmoqchi bo‘lsangiz va o‘z imkoniyatlaringizni baholamoqchi bo‘lsangiz, kredit tarixingizni ko‘rib chiqish foydali bo‘ladi.

Кредитная история - это информация обо всех ваших кредитах:
Кредитная история - это информация обо всех ваших кредитах: где, когда и сколько кредитов вы получили, были ли вы в качестве заемщика или поручителя, платили вы или нет.
Мы знаем, что сегодня большая часть населения использует кредиты не только для ведения бизнеса, но и для удовлетворения различных потребностей, таких как покупка дома, автомобиля, бытовой техники и мебели, проведение свадьбы, оплата за обучение детей на контрактной основе.
Кредитная история состоит из 4 этапов:
1. Это ваша личная информация: ФИО, дата рождения, номер паспорта / ID карты и СТИР.
2. Он описывает все ваши закрытые и активные кредиты, если таковые имеются, а также предоставляет информацию о сроках и задержках. Он также может включать информацию об алиментах, штрафах и долгах перед операторами мобильной связи или коммунальными службами.
3. Это является закрытой информацией, указывается какой банк предоставил вам кредиты. Если ваш долг кому-то был передан, эта информация также будет в закрытом разделе.
4. Также, есть подробная информация о выданных кредитах, ваши заявки на получение кредита, и даже отказы которые вы получили. Если есть отказ, то в этом разделе также будет указана информация о причинах.
А также, есть пометка «дефольт»: две последовательные задержки в течение четырех месяцев являются причиной отметки «дефольт».
Так что, если вы соберете соответствующие документы и пойдете в банк, а вам откажут, вы будете разочарованы. На самом деле основная причина отказа в выдаче кредита - это плохая история.
Если вы раньше взяли кредит и не погасили ее вовремя, это повлияет на следующую заявку. Однако в случае возникновения ошибки ее можно уточнить и исправить.
Все, что вам нужно сделать, это зарегистрироваться на Едином портале. С его помощью вы сможете отслеживать свою кредитную историю в режиме онлайн. Если вы уже выплатили старый кредит и хотите получить новую, проверьте свою кредитную историю через Единый портал, прежде чем подавать заявку на получение нового кредита. Убедитесь, что ваш старый кредит уже закрыт. Это предотвратит получение неожиданного отказа и сэкономит ваше время.
Вы также можете подключиться к услуге «SMS-сообщение» через Единый портал. В случае если кто-то захочет взять кредит на ваше имя незаконно, вы получите уведомление. И вы можете сразу же обратиться в банк. С этой услугой, запущенной на едином портале, вы не только сможете избежать различных неопределенностей, но и спокойно и уверенно обратиться к банкам.
Естественно у вас возникли вопросы, кредитная история на что влияет?
Прежде всего, когда вы подаете заявку на новый кредит, банк сразу же проверяет, как вы предыдущие заплатили, в том числе в других банках. Большинство отказов в кредите связано с тем, что что-то пошло не так в кредитной истории - например, было много задержек с выплатами. Максимальная сумма, которую банк готов предоставить вам, также может зависеть от вашей кредитной истории.
Помните: если банки легко выдают вам кредиты, значит, у вас хорошая история. Однако, если вы хотите получить значительную сумму и хотите оценить свои возможности, будет полезно просмотреть свою кредитную историю.