Kredit qaytmaslik xatarini sug'urtalash: nima uchun kerak va u qanday xavflardan himoya qiladi
Mikroqarzlar va iste'mol kreditlarini nisbatan kichik miqdorlarda berishda banklar ta’minot sifatida sug'urta polisi taqdim etilishini talab qiladi. Bu bank uchun ham, mijoz uchun ham qulay.
Mijoz uchun garov ta'minoti taqdim etilishi va kafil izlashning shart emasligi sababli, banklar uchun esa hamkor sug’urta tashkilotlari tomonidan taqdim etiladigan eng qulay sug'urta shartlari sababli qulaydir. Aslida, bunday kreditlar aslida garovsiz beriladi, chunki so’nggi paytlarda banklar kreditlarni o'z mablag'lari hisobidan sug'urta qiladilar va mijoz alohida shartnoma imzolashi va sug'urta polisi uchun to'lashi shart emas. Bugun biz kredit nima uchun sug’urtalanishi, bu sug’urta nimalardan himoyalashi va sug’urta polisi nimalarga imkoniyat berishini aniqlaymiz.
Nega kreditlar sug'urta qilinadi?
Agar bank mijozga sug'urta qilishni taklif qilsa, u kreditni to'lamaslik xavfini kamaytirishga harakat qiladi. Agar kredit yirik xarid – kvartira yoki avtomashina uchun berilgan bo‘lsa, qonun garov ta’minotini sug‘urtalashni talab qiladi (kvartira va avtomobil kredit qaytarilgunga qadar bankda garovda qoladi va bu garov evaziga kredit beriladi). Ipoteka krediti holatida uyni sug'urta qilish kerak. Agar kvartira yonib ketsa yoki uy qulab tushsa, sug'urta kompaniyasi bankka uning narxini qoplab beradi. Avtomobilni kreditga sotib olayotganda esa butun kredit davri uchun kasko sug'urtasini rasmiylashtirish kerak (kredit to'langandan keyin ham uni uzaytirish mumkin, ammo bu avtomobil egasining ixtiyoriy qarori bo'ladi).
Mikroqarz yoki iste'mol krediti bo’yicha vaziyat boshqacharoq bo’ladi. Bunda hech qanday garov bo’lmaydi, qarz oluvchi shunchaki kredit tashkilotidan ma'lum miqdorda pul oladi. Bunday holda, majburiy sug'urta talab etilmaydi, biroq kredit shartlari uning mavjudligiga bog'liq bo'lishi mumkin.
Kreditni qaytarmaslik xavfi nima uchun va qanday sug'urta qilinadi
Bank uchun har bir mikroqarzning berilishi xavf hisoblanadi, chunki hech kim kreditorga qarz oluvchi o'z majburiyatlarini vijdonan bajarishi va qarzni o'z vaqtida to'lashi uchun kafolat bermaydi. Risklar qarzlar bo'yicha yuqori foiz stavkalari bilan qoplanadi. Bundan tashqari, sudgacha va sud jarayoni natijasida ham qarzlar qaytarilishi mumkin. Ammo ba'zi banklar uchun bu yetarli emas va ular mikroqarz sug'urtasi kabi vositadan foydalanadi.
Ushbu sxema sug'urta qildiruvchi sifatida kim harakat qilishiga qarab ikki usulda amalga oshirilishi mumkin - bank yoki qarz oluvchi.
• Birinchi holda, qarz beruvchi bank sug'urta kompaniyasi bilan munosabatlarga kirishadi va sug'urta shartnomasi shartlariga muvofiq sug'urta badallarini to'lash orqali kreditlarning qaytarilmasligi xavfini sug'urta qiladi. Bunday sxema bo'yicha sug'urta hodisasi bo’lib qarz oluvchining qarzni to'lash bo'yicha o'z majburiyatlarini bajarmaganligi sababli bank uchun zararlarning yuzaga kelishi hisoblanadi. Ushbu variantda qarz oluvchi mikroqarzning o'zidan boshqa hech qanday hujjat rasmiylashtirishi shart emas.
• Ikkinchi holda, bank qarz oluvchi o'zi sug'urta qilishini taklif qilishi mumkin. Qarz oluvchi qarzni to'lash qobiliyatini yo'qotadigan boshqa hodisalar bilan bir qatorda, qarzni to'lash xavfi ham sug'urta qilinadi. Qarz oluvchi bank taklifini e'tiborsiz qoldirib, mikroqarz olish tartibiga bog’liq bo’lmagan holda mustaqil ravishda ham sug'urta qilishi mumkin. Bunday holda, mijoz ko'proq tanlash erkinligiga ega bo'ladi, lekin unga qulay kredit shartlari taqdim etilmasligi mumkin. Chunki bank hamkor tashkilotda sug'urta qilishni taklif qilsa, u sug'urta kompaniyasining har bir mijozidan o'z foydasiga ega bo’ladi.
Kredit sug'urtasi nimalarni qoplaydi?
Mikroqarz yoki iste'mol krediti bo'yicha sug'urta qilish orqali mijoz o'zini va yaqinlarini biror holat yuz berganda va qarzini to'lay olmagan taqdirda keraksiz xarajatlardan himoya qiladi. Bu biror shikastlanish sababli uzoq muddatli mehnatga layoqatsizlik, birinchi yoki ikkinchi guruh nogironligi, baxtsiz hodisa, shuningdek, ishni yo'qotish kabi holatlar bo'lishi mumkin.
Albatta, sug'urta kompaniyasi to'lashdan bosh tortadigan istisnolar va bir qator holatlar mavjud. Bu tanlangan xavflarga bog'liq. Masalan, agar qarz oluvchining hayoti va sog'lig'i sug'urtalangan bo'lsa, lekin shu bilan birga u sug'urta qilishda o'zining jiddiy kasalliklarini (ijtimoiy ahamiyatga ega) ko'rsatmasa, sug’urta tashkilotlari sug'urta hodisasi sodir bo'lganda pul to'lashdan bosh tortadi. Ishdan bo'shatish sug'urtasi bilan esa, agar siz o'z xohishingiz bilan ishdan bo'shasangiz, sug'urta kompaniyasidan sug’urta pulini ololmaysiz. Bu yerda sug'urta hodisasi faqat tashkilotni tugatish yoki xodimlarni qisqartirish bilan bog’liq bo'ladi. Barcha istisnolar sug'urta shartnomasida yoziladi, shuning uchun uni o'qishni hech qachon e'tiborsiz qoldirmaslik kerak.
Oylikgacha uchun pul yetarli bo'lmaganda, qarz oluvchi unga qarzni to'lashga xalaqit beradigan noqulay holatlar sodir bo’lishi mumkin deb o'ylamaydi. Biroq bunday vaziyatlarni hisobga olish mantiqan to'g'ri bo’ladi, chunki biz ko'p voqealarni oldindan bila olmaymiz va bu holda sug’urta kabi moliyaviy himoyaga ega bo'lish maqsadga muvofiq bo'ladi.

Страхование риска невозврата кредита: зачем нужно и от каких рисков защитит такой полис
При выдаче микрозаймов или потребительских кредитов относительно в небольших суммах, банки в качестве обеспечения требует предоставления страхового полиса. Это удобно как банку, так и клиенту.
Так как клиенту не нужно предоставлять залог, нет необходимости искать поручителя, а банки в свою очередь имеют партнёров в лице страховых компаний, которые предоставляют самые выгодные условия по страховке. По сути, такие кредиты фактически выдаются без обеспечения, потому что в последнее время банки страхуют кредиты за свой счёт и клиенту не нужно отдельно подписывать договор и платить за страховой полис. Сегодня разберёмся зачем и от чего страхуется кредит и что дает такой полис.
Для чего страхуются кредиты
Когда банк предлагает клиенту оформить страховку, он пытается снизить риски по неуплате кредита. Если кредит выдается на большую покупку — квартиры или машины — закон требует застраховать предмет залога (квартира и автомобиль до момента выплаты кредита остаются в залоге у банка, под этот залог и выдается кредит). В случае с ипотечным кредитом нужно застраховать жилье. Если квартира сгорит или дом разрушится, страховая компания возместит банку ее стоимость. При покупке автомобиля в кредит нужно оформить каско и продлевать его до тех пор, пока не будет выплачен кредит (можно продлить его и после погашения кредита, но это уже будет добровольным решением автовладельца).
С микрозаймом или потребительским кредитом ситуация выглядит иначе. Предмета залога как такового здесь нет, заемщик просто берет у кредитной организации определенную сумму денег. В этом случае никакой обязательной страховки нет, хотя от ее наличия могут зависеть условия по кредиту.
Зачем и как страхуется риск невозврата
Каждая выдача микрозайма для банка – риск, поскольку никто не даст кредитору гарантии, что заёмщик добросовестно исполнит обязательства и вовремя погасит долг. Риски компенсируются высокими процентными ставками по заимствованиям. Кроме того, долги могут быть возвращены в результате досудебных и судебных разбирательств. Но для некоторых банков этого недостаточно, и они прибегают к такому инструменту, как страхование микрозаймов от рисков невозврата.
Реализована эта схема может быть двумя путями, в зависимости от того, кто выступает в роли страхователя – банк или заёмщик.
• В первом случае кредитор вступает в отношения со страховой компанией и страхует риск невозврата займов, уплачивая страховые взносы в соответствии с условиями договора страхования. Страховой случай при такой схеме – возникновение убытков у банка из-за неисполнения заёмщиком своих обязанностей по погашению задолженности. В этом варианте заёмщику не нужно ничего оформлять, кроме самого микрозайма.
• Во втором случае, банк может предложить оформить страховку и на самого заёмщика. Страховаться будут риски невозврата, а также риски наступления других событий, в результате которых заёмщик теряет возможность выплачивать долг. Застраховаться заёмщик может и самостоятельно, проигнорировав предложение банка и без привязки к процедуре оформления микрозайма. В этом случае он будет обладать большей свободой выбора, но при этом может получить менее выгодные условия заимствования. Ведь если банк предлагает застраховаться у партнёра, то она имеет свой профит с каждого клиента страховой компании.
Что покрывает страховка по кредиту
Оформляя страховку на микрозайм или потребительский кредит, вы защищаете себя и своих близких от лишних трат в том случае, если с вами что-то случится, и вы не сможете выплачивать долг. Это может быть серьезная травма с длительной нетрудоспособностью, инвалидность первой или второй группы, несчастный случай, а также потеря работы.
Разумеется, есть исключения и ряд случаев, в которых страховая компания откажет в выплате. Это зависит от выбранных рисков. Например, если застрахованы жизнь и здоровье заемщика, но при этом он не указал при страховании свои серьезные заболевания (так называемые социально значимые), при наступлении страхового случая в выплате откажут. А при страховании от потери работы вы не получите компенсацию от страховой, если уволитесь по собственному желанию. Здесь страховым случаем будет только ликвидация организации или сокращение штата. Все исключения прописываются в договоре страхования, поэтому никогда не стоит пренебрегать его прочтением.
Когда не хватает денег до зарплаты, вряд ли заёмщик думает о том, что с ним может случиться неприятность, которая помешает ему погасить долг. Предусмотреть такое имеет смысл, ведь многие события мы не можем предвидеть, и на этот случай правильным будет иметь финансовую защиту в виде страховки.