Banklar o'z mijozlariga turli shartlardagi omonatlarni taklif qiladi, ular orasida foizlar kapitalizatsiyasiga ega bo’lgan va ega bo’lmagan omonatlarni tanlash ham mumkin.
Bunday omonatlar murakkab foizlar hisoblanishini nazarda tutadi. Bu turdagi omonatlar hamma uchun ham mos kelmaydi, ular asosan omonatdan har oyda daromad olishni rejalashtirmagan odamlarga to’gri kealdi. Kapitalizatsiya har doim ham foydali bo'lmaydi - shartlar ba'zan shunday yoziladiki, murakkab matematik hisob-kitoblarsiz biror narsani tushunish juda qiyin.
Kapitalizatsiyaga ega omonatlar deganda, omonatchining hisobvarag'ida mavjud bo'lgan umumiy pul miqdori bo'yicha foizlarning muntazam hisoblanishini tushuniladi. Ya'ni, bank mijozning hisobidagi omonat uchun foizlar hisoblaydi, keyin bu foizlar ham o'sha hisob raqamga o'tkaziladi, bu omonatning umumiy miqdorini oshiradi va foizlar omonatchining dastlabki omonat miqdoriga emas, balki uning hisobvarag'idagi umumiy summasiga hisoblanadi.
Omonatdagi pul miqdori oshgan sari hisoblanadigan foizlar miqdori ham oshib boradi. Shunday qilib, foizlar kapitalazitsiyasidan haqiqatan ham qo’shimcha pul ishlash mumkin. Biroq bundan oldin ba’zi jihatlarni bilish muhim.
Masalan, ikkita bank o‘z omonatchilariga jamg‘armalari bo‘yicha yillik 20 foiz va’da qilishi mumkin – lekin chuqurroq o‘rganib chiqsak, har bir bankka 100 million so‘mdan mablag’ kiritilsa, birinchisida mijoz yiliga 20 million so‘m daromad oladi, ikkinchisida esa – 21,672 mln. so‘m. Hamma gap foizlar hisoblanishidadir.
Banklar foizlar hisoblanishi bo’yicha uchta asosiy usulni taklif qiladi:
Bank foizlarni oldindan to'lashi usuli ham mavjud, lekin bu usul kamdan-kam holatlarda ishlatiladi.
Aslida, ikkinchi va uchinchi usullar deyarli bir xil, shunchaki mijoz hisoblangan foizlarni olishi mumkin yoki uni omonat hisobvarag'iga o’tkazishni tanlashi mumkin.
Uchinchi usul foizlar kapitalizatsiyasi bilan omonat deb ataladi - unda murakkab foizlar formulasidan foydalaniladi. Birinchi usulda esa oddiy foizlar qo'llaniladi. Umuman olganda, murakkab foiz bu oddiy maktab matematikasidir, ammo banklarning hiyla-nayranglari tufayli mijozlar hisob-kitoblarda adashishlari mumkin.
Bir qarashda, murakkab foizlar har doim oddiy foizlardan ko'ra foydaliroqdir - axir, mijoz foiz uchun foiz oladi, bu esa uning umumiy daromadini oshiradi. Bizning misolimizda ham bu yaqqol ko‘rinib turibdi: kapitalizatsiya ega bo’lgan omonatga yillik 20 foiz bilan 100 million so‘mni qo’ygan mijoz oddiy foiz sxemasiga qaraganda yiliga 1,672 million so‘m ko‘proq foyda oladi.
Foiz kapitalizatsiyasi ega bo’lgan omonatlarning farqi shundaki, foizlar omonat muddati davomida bir necha marta hisoblab chiqiladi va uning asosiy summasiga qo'shiladi. Bu murakkab foizlar sxemasiga to'liq mos keladi.
Yil davomida kapitalizatsiya qancha ko'p bo'lsa, omonat shunchalik daromadli bo'ladi. Nazariy jihatdan, eng daromadli omonat har kunlik kapitalizatsiya ega bo’lgan omonatdir, ammo banklar bunday shartlarni taklif qilmaydi - foizlarni hisoblashning minimal muddati bir oydir.
Shunga ko'ra, kapitalizatsiya oddiy foizdan ko'ra foydaliroqdir va foizlar qanchalik tez-tez kapitalizatsiya qilinsa, omonatchi shunchalik yuqori daromad oladi.
Foizlar kapitalizatsiyasifa ega bo’lgan milliy valyutadagi omonatlarni taqqoslaylik.
| Bank nomi | Omonat nomi | Foiz stavkasi | Muddati | Kapitalizatsiya sharti |
| Hamkorbank | Bahor | 20% | 18 месяцев | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
| Qishloq qurilish bank | Yangi yoshlar | 19% | 18 лет | Har oyda, foizlarni olish imkoniyatisiz |
| Farovon | 16.28% | 25 месяцев | Har oyda, foizlarni olish imkoniyatisiz | |
| Ipotekaga boshlang’ich badal | 15% | 25 месяцев | Har oyda, foizlarni olish imkoniyatisiz | |
| TBC Bank | Talab qilib olingincha | 18% | Не ограничено | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
| NBU | Sarmoya | 17% | 13 месяцев | Har oyda, foizlarni olish imkoniyatisiz |
| Agrobank | Baxtli bolalik | 15% | 10 лет | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
| Ipoteka-bank | Navqiron | 15% | 16 лет | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
| Mustaqillik | 11% | 12 месяцев | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda | |
| Turon bank | Meros | 9% | 18 лет | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
Foizlar kapitalizatsiyasifa ega bo’lgan xorijiy valyutadagi omonatlar
| Turon bank | Meros | 4% | 18 лет | Har oyda, foizlar talab qilinmaganda |
| Qishloq qurilish bank | Standart | 3.83% | 3 года | Har oyda, foizlarni olish imkoniyatisiz |
Yuqoridagi jadvallardan ko'rinib turibdiki, kapitalizatsiya imkoniyati mavjud bo'lgan omonatlar bo'yicha foiz stavkalari o'rtacha stavkalardan ancha past, shuning uchun samarali stavka, ya'ni omonatlarning real daromadlilik darajasi taxminan bir xil bo'ladi.
Shuning uchun, kapitalizatsiyasiz omonat ochish yaxshiroq bo'lgan holatlarlar ham, kapitalizatsiya daromadliroq bo'lgan holatlar ham uchrab turadi. Ya'ni, barchasi ma'lum bir bankning shartlariga bog'liq.

Банки предлагают своим клиентам вклады с разными условиями – часто можно выбирать между вкладами с капитализацией процентов и без нее.
Такой вариант подразумевает начисление сложного процента по депозиту. Это решение подходит не всем, а только тем вкладчикам, которые не планируют ежемесячно снимать полученную прибыль. И не всегда капитализация будет выгоднее – условия порой прописаны так, что без сложных математических расчетов понять что-то крайне сложно.
Под капитализацией вклада следует понимать регулярное начисление процентов на общую денежную сумму, имеющуюся на счету вкладчика. То есть банк начисляет процент на тот вклад, который клиент решает внести на свой счёт. Затем проценты перечисляются на этот же самый счёт, увеличивая общую сумму депозита. В следующий раз процент начисляется уже не на первоначальный взнос денежных средств вкладчика, а на общую сумму, которая числится на его счету.
Процент начислений увеличивается по мере постепенного накопления денег. Таким образом, клиент действительно может заработать деньги на капитализации вклада. Но он должен учитывать все нюансы, выбрав для себя оптимальный вариант вложения.
Например, два банка могут обещать своим вкладчикам по 20% годовых на их сбережения – но при ближайшем рассмотрении окажется, что, вложив по 100 млн. сум в оба банка, в первом клиент заработает 20 млн. сум за год, а во втором – 21,672 млн. сум. Все дело в том, как именно начисляются проценты.
Банки предлагают три основных варианта:
Еще есть редкие варианты, когда банк выплачивает проценты вперед, но часто такая схема не применяется.
По сути, второй и третий варианты – это почти одно и то же, просто клиент как правило может выбирать, получать проценты сразу или зачислять их на счет вклада.
Третий вариант и называется вкладом с капитализацией процентов – в нем применяется формула сложных процентов, а в первом случае используются простые. Вообще сложные проценты – это обычная школьная математика, но из-за хитростей банков даже более-менее финансово грамотные клиенты могут допустить ошибку.
На первый взгляд, сложные проценты всегда выгоднее, чем простые – ведь так клиент получает проценты на проценты, что в целом увеличивает его доход. И в нашем примере это тоже видно: клиент, вложивший 100 млн. сум под 20% годовых с капитализацией, получит на 1,672 млн. сум за год больше, чем по схеме простых процентов.
Отличие вкладов с капитализацией процентов – в том, что проценты начисляются несколько раз в течение срока вклада, и присоединяются к его основной сумме. Это полностью соответствует схеме сложных процентов.
Чем больше периодов капитализации в течение года, тем выгоднее будет вклад. В теории самым выгодным был бы вклад с ежедневной капитализацией, но таких условий банки не предлагают – минимальным периодом начисления процентов остается месяц.
Соответственно, капитализация выгоднее простых процентов – и чем чаще проценты капитализируются, тем более высокую доходность получит вкладчик.
Сравним вклады в национальной валюте с капитализацией процентов.
| Название банка | Название вклада | Процентная ставка | Срок | Условие капитализации |
| Hamkorbank | Bahor | 20% | 18 месяцев | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
| Qishloq qurilish bank | Yangi yoshlar | 19% | 18 лет | Каждый месяц, без возможности востребования процентов |
| Farovon | 16.28% | 25 месяцев | Каждый месяц, без возможности востребования процентов | |
| Ipotekaga boshlang’ich badal | 15% | 25 месяцев | Каждый месяц, без возможности востребования процентов | |
| TBC Bank | Talab qilib olingincha | 18% | Не ограничено | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
| NBU | Sarmoya | 17% | 13 месяцев | Каждый месяц, без возможности востребования процентов |
| Agrobank | Baxtli bolalik | 15% | 10 лет | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
| Ipoteka-bank | Navqiron | 15% | 16 лет | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
| Mustaqillik | 11% | 12 месяцев | Каждый месяц, при условии невостребования процентов | |
| Turon bank | Meros | 9% | 18 лет | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
Вклады в иностранной валюта с капитализацией процентов.
| Turon bank | Meros | 4% | 18 лет | Каждый месяц, при условии невостребования процентов |
| Qishloq qurilish bank | Standart | 3.83% | 3 года | Каждый месяц, без возможности востребования процентов |
Как видно из вышеуказанных таблиц, процентные ставки по вкладам с возможностью капитализации намного ниже средних ставок по вкладам, поэтому эффективная ставка то есть, реальная доходность вложений будет примерно одинаковой.
Тем не менее, есть варианты, когда в банке лучше оформить вклад без капитализации, а есть – когда капитализация оказывается выгоднее. То есть, все зависит от условий конкретного банка.