2021-yil 1 -sentyabrdan boshlab 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga nafaqa hamda bola 2 yoshga to‘lguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi o‘rniga kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqasi joriy etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.08.2021 yildagi “Kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordam ko‘rsatish hamda kambag‘allik bilan kurashish ko‘lamini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan 2021-yil 1 -sentyabrdan boshlab 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga nafaqa hamda bola 2 yoshga to‘lguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi o‘rniga kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqasi joriy etildi.
Shuningdek, 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab:
-bolalar nafaqasini tayinlashda inobatga olinadigan bolalar yoshi 14 yoshdan 18 yoshgacha;
-to‘lov muddati 6 oydan 12 oygacha oshirildi.
2021-yil 1-sentyabrdan boshlab bolalar nafaqasi va kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordam to‘lovlarining quyidagi miqdorlari belgilangan:

с 1 сентября 2021 года вместо пособий по уходу за ребенком до достижения ребенка 2-летнего возраста будут введены пособия для семей с детьми до 14 лет и детские пособия для малообеспеченных семей.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 11.08.2021 «О мерах по дальнейшему расширению объемов материальной помощи малообеспеченным семьям и борьбе с бедностью» с 1 сентября 2021 года вместо пособий по уходу за ребенком до достижения ребенка 2-летнего возраста будут введены пособия для семей с детьми до 14 лет и детские пособия для малообеспеченных семей.
Также с 1 сентября 2021 года:
-возраст детей, учитываемый при назначении пособия на ребенка с 14 до 18 лет;
-срок оплаты увеличен с 6 до 12 месяцев.
С 1 сентября 2021 года установлены следующие размеры детских пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям: