“E-auksion” elektron savdo platformasida nimalar o‘zgardi?
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi xabariga ko‘ra, 2021 yilning 1 sentyabridan “E-auksion” elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksionlarni o‘tkazish tartibida quyidagi o‘zgarishlar amalga tatbiq etildi:
– ishtirokchilarga, shu jumladan chet el fuqarolariga auksionda qatnashish uchun elektron raqamli imzo kaliti sertifikati masofadan turib, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan bepul taqdim qilinadi;
– jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan obyektlarni auksionga chiqarish uchun to‘lanadigan yig‘im bekor qilinadi;
– auksion o‘tkazish to‘g‘risidagi xabar u o‘tkaziladigan kundan 30 kun oldin eʼlon qilinadi;
– auksion o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xabar eʼlon qilingan paytdan boshlab auksion jarayoni yakuniga qadar ishtirokchilarga obyektni sotib olish bo‘yicha auksion qadamiga bog‘lanmagan o‘z narx taklifini kiritish huquqi beriladi;
– sotilgan obyektning qiymati bazaviy hisoblash miqdorining besh ming baravarigacha bo‘lganda, to‘lovlarni 10 ish kuni, besh ming baravariga teng yoki undan ortiq bo‘lganda to‘lovlarni 15 ish kuni mobaynida to‘lash imkoniyati yaratiladi. Qonunchilik hujjatlarida belgilangan hollar bundan mustasno ekani qarorda qayd etilgan.
– auksion g‘olibi to‘lovlarni to‘lashdan bosh tortgan taqdirda, g‘olib hamda uning to‘g‘ridan-to‘g‘ri taʼsischilari hisoblangan shaxslar nohalol ishtirokchi sifatida elektron savdo platformasidagi auksionlardan chetlatiladi. Bunda, to‘lovlarni to‘lamaslik holati birinchi marta sodir etilganda bir yil muddatga, ikkinchi marta takrorlansa muddatsiz davrga auksionlardan chetlatiladi;

По информации Агентства по управлению государственными активами,
По информации Агентства по управлению государственными активами, с 1 сентября 2021 года в порядок проведения электронных онлайн-аукционов на электронной торговой площадке “E-auksion” вносятся следующие изменения:
- Участникам, в том числе иностранным гражданам, со стороны ГУП «Центр электронных онлайн-аукционов» Агентства по управлению государственными активами будет бесплатно дистанционно предоставлен сертификат ключа электронной цифровой подписи для участия в аукционе;
- отменяется комиссия, уплачиваемая физическими и юридическими лицами за вынесение объектов на аукцион;
- Объявление об аукционе будет опубликовано за 30 дней до даты проведения аукциона;
- с момента объявления аукциона до окончания процесса аукциона участники имеют право подать собственное ценовое предложение, не связанное с этапом аукциона по покупке объекта;
- при стоимости проданного объекта до пяти тысяч раз больше базовой расчетной величины возможна оплата в течение 10 рабочих дней, при стоимости равной или более пяти тысяч раз - в течение 15 рабочих дней. В решении указано, что, исключения составляет случаи, предусмотренные законом.
- В случае отказа победителя аукциона от оплаты, победитель и его прямые учредители будут исключены из аукционов на электронной торговой площадке как недобросовестные участники. При этом, в первом случае неуплаты - исключается с аукциона сроком на один год, во втором - на неопределенный срок;
- Продажа выставленных на аукцион объектов и исполнение договора купли-продажи допускается только при участии в аукционе не менее двух претендентов.