Bankdan qanday qilib kredit olsa bo’ladi?
Kredit olish yirik xaridlarni amalga oshirishning eng tez va qulay usullaridan biridir. Ayniqsa, mablag' jamg’arishga imkoniyat bo’lmaganda va pul zarur bo’lganda, kredit olish ba’zilarida yagona yechim hisoblanadi.
Bir tomondan, bank kredit ajratish bo’yicha ijobiy qaror qabul qilishiga ta'sir qiluvchi omillar yetarlicha shaffof va hammaga ma'lum. Biroq, bankning barcha talablarini bajarish imkoniyati har doim ham mavjud emas.
Qarz oluvchiga so'ralgan kreditning bank tomonidan ijobiy tasdiqlanishi imkoniyatini oshirish uchun ba'zi maslahatlar berib o’tamiz.
O’z bankingizga murojaat qiling.
Ehtimol, sizda bankda omonat yoki joriy hisobraqam, ish haqi kartasi (siz bank mijozisiz - ish haqi loyihasining ishtirokchisi), debet kartasi ochilgan yoki kredit shartnomasi tuzilgan va ilgari olingan kredit yopilgan. Bank uchun siz tekshirilgan va ishonchli mijozsiz, bu dalil kredit olish imkoniyatini oshiradi.
Ijobiy kredit tarixi sizning foydangizga bo’ladi.
Kredit tarixi - qarz oluvchining moliyaviy majburiyatlari, berilgan barcha kreditlar, kafilliklar to'g'risidagi ma'lumotlaridir. Kredit arizasi bo'yicha qaror qabul qilishdan oldin bank kredit byurosidan qarz oluvchining kredit tarixi haqida ma’lumot oladi. Shuningdek, qarz oluvchining o'zi ham bankka ariza berishdan oldin kredit olish imkoniyatlarini baholash uchun o’zining kredit tarixi bilan bepul tanishishi mumkin.
Doimiy daromad manbai mavjudligi va uning miqdori.
Daromad miqdori qanchalik yuqori bo'lsa, bank ma'qullashi mumkin bo'lgan kredit miqdori ham shunchalik katta bo'ladi. Shuning uchun, agar sizda bir nechta daromad manbalari mavjud bo'lsa, ularni ham hisobga olinishi uchun rasmiy hujjatlar bilan tasdiqlashingiz kerak. Qo'shimcha daromad manbalari quyidagilar bo'lishi mumkin: shartnoma bo'yicha ijaraga berilgan ko'chmas mulk, depozitlar bo'yicha foizlar, qimmatli qog'ozlardan olingan foyda, qo'shimcha ish joyidan olingan daromad, pensiya va boshqalar. Muhim: bank aliment va ijtimoiy nafaqalarni daromad manbai deb hisoblamaydi.
Barcha kerakli hujjatlarning mavjudligi
Banklar kredit turiga qarab hujjatlar ro'yxatini talab etadi - faqat pasport yoki kengaytirilgan hujjatlar to'plami bo'lishi mumkin. Bank siz haqingizda qanchalik ko'p ma'lumotga ega bo'lsa, kredit olish imkoniyatingiz shunchalik yuqori bo'ladi. Shu sababli, bankka o'z haqingizda iloji boricha ko'proq aniq ma'lumot berishingiz maqsadga muvofiq bo’ladi.
Har xil banklarga ariza bermang.
Bir vaqtning o'zida bir nechta bankka murojaat qilmaslik kerak. Kredit olish uchun arizalar kredit tarixida aks etadi, natijada kredit olish uchun murojaat qilgan shaxs huddi hamma bankdan kredit olishga harakat qilayotgandek ko'rinishi mumkin.
Imkoniyatingiz yetadigan miqdorda kredit so'rang.
Tijorat banklari kredit turiga qarab qarz yuki darajasini mustaqil ravishda belgilaydilar.
Oylik daromad va xarajatlar nisbatini hisoblash va oylik to'lovning maqbul miqdorini aniqlash muhim ahamiyatga ega. Daromadning 40% dan ko'prog'ini kreditni to'lash uchun sarflash qarz oluvchi uchun xavflidir, eng oddiy fors-major holatlarida ham siz to'lovlarni o’z vaqtida bajara olmasligingiz mumkin. Banklar uchun ham kredit oluvchining qarz yuki yuqoriligi xavfli hisoblanadi. Shuning uchun, qarz yuki ko’rsatkichi qanchalik baland bo’lsa, kredit olish imkoniyati shunchalik past bo'ladi.
Birgalikda qarz oluvchilar va kafillar.
Agar so'ralgan kredit miqdori katta bo'lsa, unda kafillar yoki birgalikda qarz oluvchilarni jalb qilish yaxshiroqdir. Agar kutilmagan vaziyat yuzaga kelsa, bank qarz oluvchining pulni qaytarishi uchun ko'proq kafolatlarga ega bo'ladi va kreditni ma’qullashi ehtimoli ortadi. Bundan tashqari, aksariyat banklar birgalikda qarz oluvchilar va kafillarning daromadlarini jami daromad sifatida hisobga oladi, bu esa kattaroq miqdorda kredit olish imkoniyatini oshiradi.

Это один из самых часто задаваемых вопросов наших пользователей.
Получение кредита является одним из наиболее быстрых и удобных способов совершить крупную покупку. Особенно в том случае, если накопить собственные средства на ее приобретение достаточно проблематично.
С одной стороны, критерии, которые влияют на принятие решения банком, достаточно прозрачны и хорошо известны. Однако, соответствовать требованиям финансового учреждения удается далеко не всегда.
Вот несколько советов заёмщику для увеличения шансов на одобрение заявки на запрашиваемую сумму.
Обратиться в свой банк
Возможно, у вас открыт вклад или текущий счёт в банке, оформлена зарплатная карта (вы клиент — участник зарплатного проекта), дебетовая карта, заключён кредитный договор или закрыт ранее взятый кредит. Для банка вы проверенный и надёжный клиент, это увеличивает шанс получить необходимую сумму.
Положительная кредитная история — в вашу пользу
Кредитная история — информация о финансовых обязательствах заёмщика, обо всех оформленных кредитах, поручительствах. Перед принятием решения по заявке банки запрашивают в бюро кредитных историй кредитную историю заёмщика. Также заёмщик сам может бесплатно ознакомится со своей кредитной историей, чтобы ещё до подачи заявки оценить свои шансы на получение кредита.
Наличие постоянного источника дохода и его уровень
Чем выше уровень дохода, тем большую сумму банк может одобрить. Поэтому если у вас есть несколько источников дохода, то их тоже стоит учесть и подтвердить официальными документами. Дополнительными доходами могут являться: недвижимость, сдаваемая в аренду по договору, проценты с депозитов, прибыль от ценных бумаг, доход с дополнительного места работы, пенсия, гонорары и пр. Важно: банк не рассматривает алименты и социальные пособия как источник дохода.
Наличие всех требуемых документов
Банки предъявляют различные требования к списку необходимых документов в зависимости от вида кредитования. Это может быть только паспорт или расширенный пакет документов. Чем больше банк о вас знает, тем выше шансы получить большую сумму. Поэтому в интересах заёмщика предоставить в банк максимум сведений о себе.
Меньше заявок
Не следует подавать заявки в несколько банков одновременно. Заявки на получение кредита отражаются в кредитной истории, поэтому может сложиться впечатление, что заявитель пытается получить кредит в любом банке.
Просите сумму по силам
Коммерческие банки самостоятельно устанавливают уровень долговой нагрузки исходя из вида кредита.
Важно посчитать соотношение ежемесячных доходов и расходов и определить приемлемую сумму ежемесячного платежа. Тратить свыше 40% дохода на выплату по кредиту рискованно для заёмщика, существует вероятность при малейшем форс-мажоре не справиться с выплатами и попасть в просрочку. Для банков высокий показатель долговой нагрузки заёмщика — тоже риск. Поэтому при высоком показателе шансы на получение кредита ниже.
Созаёмщики и поручители
Если запрашиваемая сумма крупная, то лучше привлечь поручителей или созаёмщиков. Если случится непредвиденная ситуация, у банка будет больше гарантий, что заёмщик вернёт деньги, а значит, и шансы на кредит возрастут. К тому же большинство банков учитывают доход созаёмщиков и поручителей как совокупный, что увеличивает шансы на получение большей суммы кредита.