Axborot texnologiyalari sohasida o’quv kurslarida tahsil olish uchun ta’lim kreditlari ajratiladi
Nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun yoshlarga ta’lim kreditlari ajratiladi.
Axborot texnologiyalari sohasidagi mutaxassislarga bo’lgan talab kun sayin oshib borayotganligi sababli bu sohada mutaxassislar tayyorlash imkoniyatlarini oshirish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Zamonaviy bilim va kasb-hunar egallash imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori imzolandi.
Ushbu qarorga ko’ra, 2022 yil 1 oktyabrdan boshlab nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishi uchun ta’lim krediti ajratish tizimi yo’lga qo’yiladi.
Ta’lim krediti quyidagi shartlarda ajratilishi ko’zda tutilgan:
• Foiz stavkasi - Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida (hozirda 15%, Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda kredit foiz stavkasi mutanosib ravishda pasaytiriladi, oshirilgan taqdirda o‘zgarishsiz qoladi);
• Maksimal summa – bazaviy hisoblash miqdorining 65 baravarigacha miqdorda (19.5 mln. so’mgacha);
• Kredit muddati – 4 yil, 1 yillik imtiyozli davr bilan;
• Kredit oluvchi shaxslar – O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan hamda O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashayotgan fuqaroligi bo‘lmagan yoshlar.
Kredit rasmiylashtirilishi va uning qaytarilishida kredit oluvchining doimiy daromad manbaiga ega bo‘lgan oila a’zolari va boshqa uchinchi shaxslar birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishiga ruxsat etiladi.
Shuningdek, “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalar farzandlari bo‘lgan yoshlarga axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishga ajratiladigan ta’lim krediti uchun garov va kafillik talab etilmaydi.
Muhim! Axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun yoshlarga ta’lim krediti IT-park rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning o‘quv kurslarida ta’lim olish uchun ajratiladi.
Bundan tashqari, “Xalq banki”, “Aloqabank” va “Mikrokreditbank” tomonidan 2022-yil 1-noyabrdan boshlab IT-park rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning axborot texnologiyalari sohasidagi o‘quv kurslarida tahsil olayotgan ishtirokchi sertifikatini olgan yoki ushbu o‘quv kurslarini so‘nggi 6 oyda muvaffaqiyatli tamomlagan yoshlarga kompyuter (shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmagan) xarid qilish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravari (7.5 mln. so’m) dan ko‘p bo‘lmagan miqdorda iste’mol kreditlari ajratilishi ham qaror bilan belgilab berildi.
Bunda kompyuter xarid qilish uchun ajratiladigan iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlarining Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravarigacha qismi Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya qilinadi.

Для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций будут выделены образовательные кредиты.
В связи с тем, что потребность в специалистах в области информационных технологий возрастает с каждым днем, в целях увеличения возможностей подготовки специалистов в этой области Президент Республики Узбекистан подписал Постановление «О дополнительных мерах по расширению возможностей овладения современными знаниями и профессиями».
Согласно данному постановлению, с 1 октября 2022 года будет внедрена система выделения образовательных кредитов для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций.
Образовательный кредит будет предоставляться на следующих условиях:
При оформлении и погашении образовательных кредитов разрешается участие членов семьи получателя кредита, имеющих постоянный источник дохода, а также других третьих лиц в качестве созаемщиков.
Также, детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», при получении образовательного кредита на обучение в сфере информационных технологий залог и поручительство не требуются.
Важно! Образовательные кредиты выделяются для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий организаций, являющихся резидентами IT-парка.
Кроме того, данным постановлением предусмотрено, что «Халк банки», «Алокабанк» и «Микрокредитбанк» с 1 ноября 2022 года будут выделять потребительский кредит на приобретение компьютера (включая не произведенные в Республике Узбекистан) молодежи, обучающейся на курсах в сфере информационных технологий организаций, являющихся резидентами IТ-парков, получившей сертификат участника или успешно окончившей указанные курсы в течение последних 6 месяцев, в размере, не превышающем 25-кратного размера базовой расчетной величины.
При этом часть процентных платежей по потребительским кредитам, выделяемым на приобретение компьютера, до 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, компенсируется за счет Фонда по поддержке государственной молодежной политики.