Avtokredit – bugunning eng maqbul taklifi!
Aslida, avtokreditlar bilan yaqindan bog‘liq bo‘lgan barcha tijorat banklari avtosalonlar bilan shartnoma imzolaydilar va ular bilan kredit dasturlarini ishlab chiqib, aholiga bank orqali kredit ajratishni yo‘lga qo‘yadilar.
Aslida, avtokreditlar bilan yaqindan bog‘liq bo‘lgan barcha tijorat banklari avtosalonlar bilan shartnoma imzolaydilar va ular bilan kredit dasturlarini ishlab chiqib, aholiga bank orqali kredit ajratishni yo‘lga qo‘yadilar. Ko‘pgina tijorat banklari nafaqat yangi transport vositalarini sotib olish uchun, balki ikkilamchi bozordan avtoulovlar sotib olish, mototsikl va boshqa turdagi transport vositalarini sotib olish uchun ham kreditlar taklif qilmoqda.
Keling hozir bozordagi eng maqbul avtokreditlarni taqdim etayotgan banklar misolida ko‘rib chiqamiz.
"Orient Finance" banki tomonidan 48 oygacha bo‘lgan muddatga, boshlang‘ich to‘lov avtomobil narxidan 50 foiz bo‘lganda - 22 foiz stavkada avtokredit  ajratmoqda. Agar boshlang‘ich to‘lov 30 foizni tashkil etsa, oylik to‘lov 24 foizni tashkil qiladi. Bank tomonidan ajratilayotgan avtokredit O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan Kia, Skoda, Chevrolet va Volkswagen modellari uchun amal qiladi. Eng maqbul tomoni ariza bank sayti orqali onlayn tarzda ham qabul qilinar ekan. Avtokreditning maksimal miqdori 450 mln. so‘mni tashkil qiladi.
Taqdim etiladigan hujjatlar:
- Pasport
- Daromadlar haqida ma‘lumotnoma
- Avtosalondan shartnoma
Ipotekabank ham 48 oygacha bo‘lgan muddatga oylik to‘lov 22 foiz stavkada avtokredit taqdim etmoqda, biroq bank shartlariga ko‘ra mijoz Ipotekabankning ish haqi loyihasi ishtirokchisi bo‘lgan Oliy va o‘rta taʼlimi, Xalq taʼlimi, Maktabgacha taʼlim va Sog‘liqni saqlash vazirliklari tizimidagi muassasalar xodimlari bo‘lishi lozim. Agar Siz bank mijozi bo‘lsangiz, bank tomonidan taqdim etilayotgan “Fidokor” avtokreditidan foydalanishingiz mumkin. Bu avtokredit boshlang‘ich badali kamida 30 foizni tashkil etadi.
-   pasport /ID karta
-  avtosalondan shartnoma
-  taʼminot hujjatlari
Shuningdek, doimiy daromadga ega jismoniy shaxslar uchun esa Ipotekabank tomonidan O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan yengil avtomobillar sotib olish yoki ikkilamchi bozordan yengil avtomobil sotib olish uchun 23 foizdan 48 oy muddatga avtokredit ajratilmoqda, boshlang‘ich badal - 30 foiz.
-  pasport /ID karta
-  avtosalondan shartnoma
-  mustaqil baholovchi hisoboti (ikkilamchi bozordan avtomobil sotib olish uchun).
Eron “Saderat” banki 3 yil muddatga boshlang‘ich badal 30 foiz bo‘lganda, 23 foizdan avtokredit ajratmoqda. Kreditning alohida shartlari – avtomobil fuqaroning nomiga chiqadi va qo‘shimcha xarajat faqat 1 yilga 1% avtomobil qiymatidan sug‘urta to‘lovi mavjud. 3 yilga 3%. Arizalar onlayn qabul qilinadi va agar jo‘natilgan hujjatlar standardlarga javob bermasa - ariza qaytariladi.
Tengebank tomonidan ajratilayotgan avtokredit - 4 yil muddatga bo‘lib, maksimal summa miqdori - 400 mln. so‘m, yillik 23 foiz stavkada boshlang‘ich badal 30 foizdan ajratiladi. Mazkur avtokreditda imtiyozli davr mavjud emas. Avtokredit rasmiylashtirishda xarid qilinadigan avtomobil garov sifatida qabul qilinadi va garov sug‘urtasi polisi tuziladi. Bank tomonidan ajratilayotgan avtokredit O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilgan yangi yengil avtomobillar hamda Bankning rasmiy Hamkor-dilerlaridan xarid qilingan avtotransport sotib olish maqsadida ajratiladi.
Agar siz avtomobilning kamida 50 foizini to‘lash imkoniyatingiz bo‘lsa, u holda Tengebank 4 yilgacha imtiyozli davrsiz, yillik 22,5 foizdan avtokredit ajratadi.
Tijorat banklari tomonidan ajratilayotgan avtokreditlar bo‘yicha batafsil maʼlumotlarni depozit.uz saytining “Avtokreditlar” sahifasida topishingiz mumkin.

Автокредит - лучшие предложения на сегодняшний день!
Фактически, все коммерческие банки, которые тесно связаны с автокредитованием, заключают договора с автосалонами, разрабатывают с ними кредитные программы и предоставляют кредиты населению через банк.
Фактически, все коммерческие банки, которые тесно связаны с автокредитованием, заключают договора с автосалонами, разрабатывают с ними кредитные программы и предоставляют кредиты населению через банк. Многие коммерческие банки предлагают кредиты не только на покупку новых автомобилей, но и на покупку автомобилей, мотоциклов и других видов автотранспортных средств на вторичном рынке.
Давайте ознакомимся с банками, которые в настоящее время предлагают лучшие автокредиты на рынке.
Orient Finance предоставляет автокредиты на срок до 48 месяцев, при первоначальном взносе 50% от стоимости автомобиля - по ставке 22% годовых. При первоначальном взносе 30% ежемесячный платеж будет рассчитан от 24% годовых. Предоставленный банком автокредит действителен для автомобилей Kia, Skoda, Chevrolet и Volkswagen, произведенных в Узбекистане. Самое приятное то, что заявки также принимаются онлайн через сайт банка. Максимальная сумма автокредитования - 450 млн. сум.
Предоставляемые документы:
- Паспорт
- Справка о доходах
- Договор с автосалона
Ипотекабанк также предоставляет автокредиты по ставке 22% годовых на срок до 48 месяцев, но по условиям банка клиент должен являться участником зарплатного проекта Ипотекабанка и работать в сфере высшего и среднего образования, народного образования, дошкольного образования и здравоохранения. Если вы являетесь клиентом банка и работаете сотрудником учреждений в системе министерства обороны, вы можете воспользоваться предоставленным банком автокредитом «Фидокор». Этот автокредит имеет первоначальный взнос не менее 30%.
Представляемые документы:
- Паспорт (ID-карта)
- Документы по обеспечению
Ипотекабанк также предоставляет автокредиты физическим лицам с фиксированным доходом на покупку автомобилей местного производства или автомобилей на вторичном рынке на срок до 48 месяцев с первоначальным взносом 30% под 23% годовых.
- Отчет независимого оценщика (при покупке автомобиля на вторичном рынке).
Иранский Saderat Bank предлагает автокредит под 23% сроком на 3 года с первоначальным взносом 30%. Заявки принимаются онлайн, и если представленные документы не соответствуют стандартам, заявка будет отклонена.
Автокредит, предоставленный Tengebank, выдаётся на 4 года с максимальной суммой 400 миллионов сум. Первоначальный взнос составляет 30%, процентная ставка 23% годовых. По данному автокредиту нет льготного периода. При оформлении автокредита приобретенный автомобиль принимается в залог и оформляется страховой полис. Автокредит, предоставленный Банком, предназначен для приобретения новых автомобилей, произведенных в Республике Узбекистан, а также автомобилей, приобретенных у официальных дилеров-партнеров Банка.
Если вы оплатите не менее 50% от стоимости автомобиля, то Тенгебанк предоставит автокредит под 22,5% годовых, со сроком до 4 лет.
Подробную информацию по автокредитам, можно найти на странице «Автокредитование» на сайте depozit.uz.