AQSh dollarining o'zbek so'miga nisbatan mustahkamlanishi
AQSh Federal Rezervining miqdoriy yumshatilishini kamaytirish rejalari va kelgusi yil oxirigacha FOMC a'zolari o'rtasida foiz stavkalari ko'tarilishini bashorat qilayotgan konsensus tufayli AQShning benchmark rentabelligi keskin oshdi. Bu dollar bir yildan ortiq bo'lmagan darajaga yetishiga olib keldi. Bu fonda o'zbek so'mining AQSh dollariga nisbatan kursi, O'zbekiston Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, 10 680,37 gacha tushdi, bu foiz nisbatida 0,11%. AQSh dollarining zaiflashuvi AQSh Mehnat Departamenti va AQSh Mehnat statistikasi byurosi tomonidan tarqatilgan turli xil ma'lumotlarga asoslangan edi.
Dollarning jahon bozoridagi o'sishiga Federal Rezerv pandemiya davridagi ogohlantirishlarni olib tashlash uchun oldinroq va agressivroq harakat qilishini kutish sabab bo'ldi. Ta'minot zanjirining uzilishi, energiya narxining keskin ko'tarilishi, Xitoy va Buyuk Britaniyadagi bozorlardagi operatsion uzilishlar ham o'sish istiqbollariga ta'sir ko'rsatdi.
Jahon zaxira valyutasi ikki ssenariy bo'yicha ko'tariladi: global iqtisodiyot yomon ahvolda bo'lsa va shunga muvofiq investorlar xavfsiz aktivlarga yashiringan bo'lsa va AQSh iqtisodiyoti boshqalarga nisbatan yaxshi bo'lsa, bu investorlarni dollar bilan ko'rsatilgan aktivlarni sotib olishga undaydi.  Bu dollar tabassumi deb ataladi, chunki bu ikki holatda egri ko'tariladi va o'rtada tekislanadi. Hozirda, investorlarni dollar tomon itarib yuboradigan tabassumning har ikki uchi ham bor.
Yaqin kelajakda, bozor, Federal Zaxiraning miqdoriy yumshatilishining pasayishiga, shuningdek, AQSh iqtisodiyotining tiklanishining davom etishi kutilayotgan sharoitda, AQSh  obligatsiyalarini o'sishda davom etishiga qaratiladi. Ayni paytda, dunyoning yirik markaziy banklari rag'batlantirishni kamaytirish niyatida, bu esa obligatsiyalar rentabelligini oshiradi. Federal Rezerv raisi Jerom Pauell sentyabr oyining oxirida, markaziy bank, ehtimol, joriy yilning 3 -noyabrida bo'lib o'tadigan navbatdagi yig'ilishida dasturining qisqartirilishini e'lon qilishini aytdi. FZT rasmiylari kelgusi yilning 3 -choragida foiz stavkalari ko'tarilishi mumkinligi haqida signal bermoqdalar.
AQShning deyarli barcha davlat obligatsiyalari sotildi, chunki investorlar Federal Zaxiraning bozorlarda ulkan ishtirokini kamaytirishga tayyorgarlik ko'rmoqda. 10 yillik G'aznachilik daromadlari iyun oyidan beri birinchi marta o'tgan dushanba kuni 1.5% dan oshdi va haftaning ko'p qismida chegaradan yuqori bo'lib qoldi. Juma kuni  AQShning 10 yillik G'aznachilik obligatsiyalari o'rtacha 1.464% gacha tushdi, so'ngra o'tgan haftada yana 1.615%gacha ko'tarildi, 10,24% daromad ko'rsatdi. Narxlar tushganda rentabellik oshadi. Uning o'sishi daromadni oshirishga intilayotgan investorlarni jalb qiladi, bu esa dollarga bo'lgan talabni oshiradi.
Sentyabr oyida AQShda ishsizlik darajasi 4,8% ni tashkil etdi, kutilayotgan prognozlar 5,1%, oldingi qiymati 5,2% edi.
Sentyabr oyida Qo'shma Shtatlarning qishloq xo'jaligidan tashqari sektorida band bo'lganlar sonining o'zgarishi 500K atrofida taxmin qilingan va 194K atrofida bo'lgan, oldingi ko'rsatkichlar 235K tashkil etgan.
Sentyabr oyida AQShda o'rtacha soatlik ish haqi (yillik hisobda) 4,6%, kutilgan ko'rsatkich 4,6%, oldingi ko'rsatkich 4,3% edi.
Yangi ish o'rinlari prognoz qilinganidan ancha yomonlashganiga qaramay, ishsizlik sezilarli darajada kamaydi. Ya'ni, fuqarolar mavjud bo'sh ish o'rinlarini to'ldirishni boshladilar, bu iqtisodiyot uchun ijobiydir. Ishsizlik Federal Zaxira qaraydigan asosiy ko'rsatkichlardan biri bo'lib qolmoqda. Tahlilchilar, prognoz qilingan ish o'rinlari statistikasi Federal Zaxirani  rag'batlantirishni kamaytirishga undashini kutishgandi, ammo hozir vaziyat aniq emas.
"Hisobot Fedni qisqartirish jadvalini o'zgartirmaydi", dedi High Frequency Economic bosh iqtisodchisi.
Federal Zaxira AQShda o'rtacha soatlik ish haqining o'sishi (+ 0,6%) iqtisodiy o'sish belgisidir, deb hisoblaydi. Federal Zaxira uchun, sentyabr oyida ish o'rinlarining past o'sishi pandemiya ta'siriga bog'liq. Ish haqining oshishi va ishsizlik darajasining pasayishi mehnat bozorida faollik kuchayganining belgisi sifatida qaralishi mumkin. Federal Zaxira sentyabr oyida taklif qilingan rag'batlantirishni yumshatish variantlarini ko'rib chiqish uchun noyabr oyidagi yig'ilishi kutilmoqda.
Xulosa o’rnida  shuni ta'kidlash mumkinki, AQSh Federal rezervining oxirgi yig'ilishida Jerom Pauell ishsizlik darajasi prognozlarini 2021-yil oxirida 4,5% dan 4,8% gacha tushirdi. Ammo sentyabr oyidagi ishsizlik darajasi to'g'risidagi ma'lumotlar 4,8% ni tashkil qildi,  bu esa yil oxirigacha yana 3 oy borligini, yillik ishsizlik darajasini hisoblash, bu rag'batlantirishni yumshatish uchun birinchi signal, ikkinchi yakuniy signal esa QE dasturining pasayishi chorshanba kuni iste'molchilar narxlari indeksi (CPI) bo'yicha dastlabki ma'lumotlarni e'lon qilishdan boshlanadi. Nashr qilinadigan  inflyatsiya ma'lumotlarining pasayishini tezlashtirish uchun Federal Zaxiraning kutganidan oshib ketishi muhim, bu esa oxir oqibat  fond bozoriga salbiy ta'sir ko'rsatadi va "aqlli pul" rentabelli xazina qimmatli qog'ozlarining o'sishini tezlashtirish va keyinchalik jahon bozorida AQSh dollarini mustahkamlanishiga olib keladi. Hozircha faqat bitta narsa aniq emas va bu birinchi bosqichda qancha qisqartirish amalga oshiriladi. Bu, katta ehtimol bilan, o'sish tendensiyasida bo'lgan AQSh dollariga nisbatan o'zbek so'mining kursiga ta'sir qiladi. Stavka diapazoni 10660 dan 10730 so'mdan 1 AQSh dollarigacha o'zgaradi.

Укрепление американского доллара по отношению к узбекскому суму
Вероятно что ФРС США начнет сокращать ежемесячные покупки облигаций уже в ноябре текущего года, а затем, возможно, в следующем году повысит процентную ставку, так как центральный банк США отказывается от экспансианистской политики периода пандемического кризиса.
Благодаря планам по сокращению количественного смягчения Федеральной резервной системы США и растущему консенсусу членов Федерального комитета по открытым рынкам, прогнозирующих повышение ставок к концу следующего года, доходность эталонных бумаг в США резко выросла. Это привело к тому, что доллар достиг уровней, невиданных больше года. На этом фоне курс узбекского сума к американскому доллару согласно данным ЦБ РУз снизился до отметки 10680,37  что в процентном выражении составило 0,11 %.  Ослабление американского  доллара было на фоне смешанных  данных   опубликованных со стороны   Министерства труда США и  бюро статистики труда США.
Рост доллара на мировых рынка был вызван ожиданиями, что Федеральная резервная система будет действовать раньше и более агрессивно, чтобы отменить стимулы эпохи пандемии. Сбои в цепочке поставок, стремительный рост цен на энергоносители и сбои в производственной деятельности на рынках, включая Китай и Великобританию, также повлияли на перспективы роста.
Мировая резервная валюта имеет тенденцию расти при двух сценариях: когда в мировой экономике дела идут плохо и соответственно инвесторы укрываются в безопасных активах и когда экономика США преуспевает по сравнению с другими, что побуждает инвесторов скупать долларовые активы. Это называется долларовой улыбкой, поскольку в этих двух случаях кривая поднимается, а по середине сглаживается. Прямо сейчас есть элементы обоих концов улыбки, подталкивающей инвесторов к доллару.
В ближайшее время рынок будет сосредоточен на том факте, что доходность казначейских облигаций США продолжит расти на фоне   ожидания  сокращения количественного смягчения ФРС, а также продолжающегося восстановления экономики США.  Тем временем основные центральные банки мира сигнализируют о намерении сократить стимулы, что приведет к повышению доходности облигаций. Председатель Федеральной резервной системы Джером Пауэлл заявил в конце сентября, что центральный банк, вероятно, объявит о начале сокращения своей программы на следующем заседании  3 ноября текущего года. Руководители ФРС также все чаще сигнализируют о том, что процентные ставки могут вырасти уже в  3 квартале следующего года.
Государственные облигации США почти всех сроков погашения распроданы, поскольку инвесторы готовятся к сокращению колоссального присутствия ФРС на рынках. Доходность 10-летних казначейских облигаций выросла в прошлый понедельник выше 1,5% впервые с июня и оставалась выше порогового значения на протяжении большей части недели. В пятницу она умеренно снизилась до 1,464%, а затем снова поднялся до 1,615% за  прошулю неделю 10 лет казн облигации США демонстрировали прирост 10,24%. Доходность растет, когда цены падают. Ее рост привлекает инвесторов, стремящихся зафиксировать более высокую доходность, что увеличит спрос на доллар.
Уровень безработицы в США в сентябре  составил 4.8%, ожидаемые прогнозы были на уровне 5.1%,  предыдущее значение  составляло 5.2%.
Изменение числа занятых в несельскохозяйственном секторе США в сентябре  прогнозировались  в районе 500К и вышли на отметке  194К, предыдущее показатели составляли 235К.
Средняя почасовая зарплата в США в сентябре  (в годовом значении)  составила  4.6%, ожидался показатель 4,6%,   предыдущий показатель составлял  4.3%.
Несмотря на то, что новые рабочие места увеличились сильно хуже прогнозов, безработица значительно снизилась. То есть, граждане начали занимать уже существующие вакансии, что позитивно для экономики.  Безработица остаётся одним из ключевых индикаторов, на которые смотрит ФРС. Аналитики ожидали, что статистика по рабочим местам в рамках прогноза подтолкнёт ФРС сокращать стимулирование, однако сейчас ситуация менее определённая.
«Отчёт не изменит график сокращения ФРС» - сообщила главный экономист High Frequency Economic.
В ФРС считают, что рост средней почасовой оплаты в США (+0,6%) - признак экономического роста. Для ФРС низкий рост рабочих мест в сентябре обусловлен влиянием пандемии.  Рост заработной платы и снижение уровня безработицы можно рассматривать как признак нарастающей активности на рынке труда.  В ноябре ожидается заседание ФРС, на котором будут рассмотрены варианты ослабления стимулирования, предложенные в сентябре.
В заключении хотелось бы отметить что на прошлом заседании ФРС США Джером Пауэлл понизил прогнозы по уровню безработицы с 4,5 % до 4,8 % на конец 2021 года. Но сентябрьские данные по уровню безработицы уже составляют 4,8 % когда как еще остается 3 месяца до завершения года, подсчёта годового уровня безработицы, это является первым сигналом для смягчения стимулов, вторым итоговым сигналом для старта сокращения программы QE станет публикация в среду данных по базовому индексу потребительских цен (CPI).  Важно чтобы публикуемые данные по инфляции вышли выше предела ожидания ФРС, дабы ускорить тейперинг, что в итоге негативно повлияет.  на фондовый рынок и ускорит рост доходности «умных денег» казначейские бумаги и в последствии укрепит на мировом рынке доллар США. На сегодняшний день непонятно только одно, и это какой объем сокращения будет реализован в первой этапе.  Это скорее всего коснется и курса узбекского сума к доллару США, который находится в восходящем тренде. Диапазон курса будет варьироваться от 10660 до 10730 сум к 1 доллару США.