Annuitet yoki oddiy (differensial yoki tabaqalashtirilgan) to'lovlar: qarz oluvchi uchun qaysi foydaliroq va kreditni muddatidan oldin qaytarish mumkinmi?
Har qanday kredit mahsulotining tavsifida kredit har oyda annuitet yoki tabaqalashtirilgan to'lovlar bilan qaytarilishi ko'rsatiladi. Banklar qaytarish usulini aniq belgilab qo’yadi, yoki mijozga tanlov qilishni taklif qiladi.
Annuitet to'lovi kredit shartnomasining butun muddati davomida o'zgarishsiz qoladi. Bu shuni anglatadiki, siz har oyda asosiy qarz va kredit uchun hisoblangan foizlardan iborat bo’lgan bir xil miqdordagi pulni to’lab borasiz va bunda asosiy qarz va foiz summasi har oyda o’zgarsa ham, umumiy to’lov miqdori o’zgarishsiz qolaveradi.
Differensial to'lovlar holatida asosiy qarz teng qismlarda to'lab borilishi va foizlar asosiy qarz qoldig’iga nisbatan hisoblanishi sababli har oylik to’lov miqdori kamayib boradi.
Annuitet to'lovlarining afzalligi shundaki, ular o'zgarmasdir. Qarz oluvchi har oy belgilangan vaqtda to'lashi kerak bo'lgan miqdorni biladi. Boshqa raqamlarni xotirada saqlash kerak emas. Differensial to'lov holatida qarz oluvchi keyingi safar qancha pul to'lashi kerakligini doimiy ravishda aniqlab turishi kerak.
Shuningdek, differensial to'lovlar bilan siz kredit shartnomasining birinchi oylarida to'laydigan miqdor annuitet sxemasidan ko'ra ko'proq bo'ladi. Shu sababli, bunda kredit olish uchun sizning to'lov qobiliyatingiz qarzni teng qismlarga to'laydigan qarz oluvchiga qaraganda bir oz yuqori bo'lishi kerak. Ammo natijada bunday qarz oluvchi ikkinchisidan kamroq pul to'laydi.
Deyarli har qanday kreditni muddatidan oldin to'lashga ruxsat beriladi. Annuitet kreditlari ushbu qoidadan istisno emas. Differensial to'lov holatida hisob-kitob nisbatan tushunarli, ya'ni asosiy qarz muddatidan oldin qaytarib berilsa, asosiy qarz kamayganligi sababli foizlar bo'yicha to'lovlar miqdori ham kamayadi.
Muddatidan oldin to'lash uchun annuitet to'lovini hisoblash differensial to’lovdan bir oz farq qiladi. Kreditni muddatidan oldin yopish maqsadida mablag 'qoldig'ini aniqlash uchun siz qarzning asosiy miqdoridan qilingan barcha to'lovlarni olib tashlashingiz kerak bo'ladi. Ammo annuitet to’lov boyicha hisob-kitoblarni banklar veb-saytidagi kredit kalkulyatoridan foydalanish orqali yoki bevosita bank bilan bog'lanib amalga oshirgan yaxshiroqdir.
Muddatidan oldin to'lash, ayniqsa, annuitet to’lovda bank uchun hech qanday foyda bermaydi, ammo banklar mijozlarni jalb qilishdan manfaatdor bo'lganligi sababli, kreditning miqdori va xususiyatlaridan qat'i nazar, muddatidan oldin to'lashga cheklov o’rnatmaydi. Bank mijozining xohishiga ko’ra iste'mol va avtokreditlar, shuningdek ipoteka kreditlari qonun hujjatlarida belgilangan tartibda muddatidan oldin qaytarilishi shart.

Аннуитетный или обычный (дифференцированный) платёж: что выгодно для заёмщика и возможно ли досрочное погашение кредита?
В описание любого кредитного продукта обязательно написано, что кредит погашается ежемесячно аннуитетными или дифференцированными платежами. Банк либо указывает конкретный способ погашения, либо предлагает клиенту сделать выбор самостоятельно.
Аннуитетный платеж остается неизменным в течение всего срока действия кредитного договора. Это значит, что каждый месяц вы будете платить за кредит равными долями, которые состоят из начисленных процентов за кредит и части, списывающейся в счёт основного долга.
В случае же с дифференцированными платежами ваш платёж с каждым месяцем будет уменьшаться за счёт того, что долг будет гаситься равными долями, а проценты будут начисляться ежемесячно на остаток долга.
Преимущество аннуитетных платежей заключается в их неизменности. Заёмщику известна сумма, которую он должен платить каждый месяц в установленный срок. Больше никаких цифр держать в своей голове ему не надо. При дифференцированных платежах пользователю кредита будет необходимо постоянно уточнять, сколько денег ему нужно платить в последующий раз.
Также, при дифференцированных платежах суммы, которые вы будете вносить в первые месяцы действия кредитного договора, будут больше, нежели чем при аннуитетной схеме. Следовательно, чтобы получить кредит на таких условиях, ваша платежеспособность должна быть чуть выше, чем у заёмщика, погашающего кредит равными долями. Но в итоге по истечении некоторого времени все изменится, и такой заемщик будет платить меньше, чем второй.
Любой кредит, за редким исключением, разрешается гасить досрочно. Аннуитетные займы не исключение из этого правила. С дифференцированным платежом всё относительно понятно, то есть если основной долг по кредиту погашать досрочно, проценты будут начисляться на остаток долга, и по мере уменьшения основного долга, сумма процентных выплат также будет уменьшаться.
Расчёт аннуитетного платежа при досрочном погашении немного отличается от дифференцированного. Чтобы определить остаток средств для досрочного закрытия кредита потребуется от первоначальной суммы долга отнять все внесённые платежи. Но всё же лучше воспользоваться кредитным калькулятором на сайте банков или же обратиться в банк и получить перерасчёт после досрочного погашения.
Досрочное погашение, тем более по аннуитетному займу, критически не выгодно банку, но так как банки заинтересованы в привлечении клиентов досрочное погашение возможно вне зависимости от суммы и специфики оформленного займа. Потребительские и автокредиты, а также ипотека по желанию клиента финансового учреждения подлежат досрочному погашению в установленном законом порядке.