Bizning mamlakatimizda yakka tartibdagi tadbirkor (YaTT) sifatida tadbirkorlik faoliyatini olib boradigan shaxslar ko’p va ular ham boshqa jismoniy shaxslar kabi kreditlardan foydalanadi.
Kredit olish uchun esa eng muhim shart rasmiy daromadga ega bo’lishdir. Lekin YaTT ning daromadlari qanday hisoblanadi va qaysi hujjat bilan tasdiqlanadi degan savol ko’pchilikni qiziqtiradi. Bugun shu savolga javob berishga harakat qilamiz.
Yakka tartibdagi tadbirkor tijorat faoliyatini amalga oshirishda jismoniy shaxs maqomini yo'qotmaydi. YaTT hisobidagi pul shaxsiy daromad bo'lib, u o'z xohishiga ko'ra uni tasarruf etish huquqiga ega. Bundan tashqari, yakka tartibdagi tadbirkorning deklaratsiya qilingan daromadi uning qarz oluvchi sifatidagi moliyaviy barqarorligini tasdiqlaydi va unga har qanday kredit olish huquqini beradi.
Ammo kredit tijorat maqsadlari uchun berilmaydi. Agar biznesni rivojlantirish uchun pul kerak bo'lsa, korporativ mijozlarni kreditlash bo’limiga murojaat qilish kerak.
Agar pul mashina, kvartira sotib olish yoki shunchaki shaxsiy ehtiyojlar uchun kerak bo'lsa, yakka tartibdagi tadbirkor oddiy jismoniy shaxs kabi kredit olishi mumkin.
Jismoniy shaxs sifatida kredit olish uchun yakka tartibdagi tadbirkorga qo'yiladigan talablar
Yakka tartibdagi tadbirkor jismoniy shaxs maqomiga ega bo'lganligi sababli, banklarning qarz oluvchiga qo'yadigan asosiy talablari jismoniy shaxslarga qo'yiladigan talablardan farq qilmaydi:
Lekin daromadni aks ettirishda muhim jihat bor: qarz oluvchi yakka tartibdagi tadbirkor sifatida daromadni tasdiqlashi kerak. Buni faqat oxirgi yil uchun deklaratsiya topshirish orqali amalga oshirish mumkin. Agar siz yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro'yxatdan o'tishdan oldin ishlagan bo'lsangiz ham, oxirgi ish joyidan olingan ma'lumotnoma daromadni tasdiqlovchi hujjat bo'la olmaydi, chunki bu yakka tartibdagi tadbirkorning daromadlari to'g'risidagi hisobot emas.
Hujjatlar
Hujjatlarning asosiy to'plami barcha jismoniy shaxslar bilan bir xil - pasport va daromadlarni tasdiqlovchi hujjatlar. Yagona farq shundaki, jismoniy shaxs daromadini ish joyidan ma'lumotnoma bilan tasdiqlaydi, ammo yakka tartibdagi tadbirkor buni qila olmaydi, chunki u ish haqi olmaydi.
Yakka tartibdagi tadbirkor daromadini tasdiqlash uchun oxirgi yil uchun deklaratsiya taqdim etishi kerak. Bu deklaratsiyada daromad solig'i miqdori ko’rsatiladi va shu orqali YaTTning oylik daromadini kuzatish imkoni bo’ladi.
Shuningdek, daromadni aks ettirishning yana bir yo’li bankdan hisobraqam ko'chirmasini taqdim etish mumkin. Lekin hisobraqam ko'chirmasi har doim ham to’liq ma'lumotni bermaydi: pulning qancha qismi shaxsiy daromad ekanligi, qancha qismi tadbirkorlik ehtiyojlariga sarflanishini aniqlash mumkin emas. Bu holatda daromadni aniqlashning yagona usuli – bu yakka tartibdagi tadbirkorning joriy hisobvarag'idan uning kartasiga o'tkazilgan "tadbirkorlik faoliyatidan olingan daromad" degan maqsad bilan o’tkazilgan to’lovidir. Yoki bank o‘zining ichki talablaridan kelib chiqib, naqd pul tushumlarining ma’lum qismini daromad sifatida qabul qiladi. Bu barcha tushumlarning 10% ham 30% ham bo'lishi mumkin.
Iste'mol, ipoteka va boshqa kreditlar tadbirkorlik uchun berilmaydi, bu jismoniy shaxslar uchun mahsulotlardir. Shaxsiy maqsadlar uchun kredit olish uchun ariza berishda siz yakka tartibdagi tadbirkor nomidan emas, balki jismoniy shaxs sifatida o'zingizning nomingizdan harakat qilishingiz kerak.
YaTT yuqori daromadga ega bo'lsa ham, bank kredit berishni rad etishi mumkin: bank buning sabablarini ko’rsatmaydi, ammo agar qarz mablag'lari tijorat maqsadlarida sarflanishiga shubha tug'ilsa, ariza rad etiladi.
Har holda, yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ishlash kredit olish uchun to'sqinlik qilmaydi. Faqatgina kreditlash shakli va mahsulot turini to'g'ri tanlash muhimdir.

Может ли индивидуальный предприниматель получить кредит как физическое лицо?
В нашей стране много физических лиц, которые ведут предпринимательскую деятельность в качестве индивидуальных предпринимателей, и они также пользуются кредитами, как и другие физические лица.
Важнейшее условие для получения кредита – наличие официального дохода. Однако многих интересует вопрос, как рассчитывается доход индивидуального предпринимателя и каким документом он подтверждается. Сегодня мы постараемся ответить на этот вопрос.
Индивидуальный предприниматель при ведении коммерческой деятельности не утрачивает статус физического лица. Деньги на счете ИП являются личным доходом, и он вправе распоряжаться ими по своему желанию. Кроме того, задекларированные доходы ИП являются подтверждением финансовой стабильности его как заемщика и позволяют претендовать на получение любого кредита.
Но кредит не может быть выдан на коммерческие цели. Если деньги нужны для развития бизнеса, необходимо обращаться в отдел по работе с компаниями.
А если деньги нужны для покупки машины, квартиры или просто для собственных нужд — ИП может взять кредит как обычное физическое лицо.
Требования к ИП для получения кредита в качестве физического лица
Поскольку индивидуальный предприниматель имеет статус физического лица, основные требования банков к заемщику не отличаются от требований к физлицам:
• возраст старше 18 лет;
• стаж работы и доход не менее чем за 6 месяцев.
В последнем пункте есть важный нюанс: заемщику необходимо подтвердить доход как ИП. Сделать это можно, только предоставив декларацию за последний год. Даже если до регистрации ИП вы работали по найму, справка с последнего места работы не будет подтверждением дохода, так как не является отчетом о доходах ИП.
Документы
Базовый пакет документов такой же, как и для всех физических лиц – паспорт и документы для подтверждения дохода. Разница лишь в том, что физическое лицо подтверждает доход справкой с места работы, а ИП этого сделать не может, так как не получает заработную плату.
Индивидуальный предприниматель чтобы подтвердить доход, должен предоставить декларацию за последний год. В их декларациях видна сумма налогов с прибыли, что позволяет отследить ежемесячный доход.
Также можно предоставить выписку с банковского расчетного счета. Но выписка по счету не всегда информативна: понять, какие деньги являются располагаемым доходом, а какие расходуются на нужды бизнеса невозможно. Единственный формальный признак дохода — объемы перечисления с расчетного счета ИП на карту его владельца с указанием назначения платежа «доход от предпринимательской деятельности». Либо банк исходя из своих внутренних требований принимает определённую часть денежных поступлений в качестве дохода. Это может быть и 10% и 30% от всех поступлений в зависимости от банка.
Потребительские, ипотечные и другие кредиты не выдаются для бизнеса, это продукт для частных лиц. Запрашивая кредит на личные цели, вы должны действовать не от имени ИП, а от имени себя как физического лица.
Даже при высоком доходе в кредите может быть отказано: банк не сообщает причины, но, если у него есть подозрение, что заемные средства будут потрачены в коммерческих целях, заявка будет отклонена.
В любом случае, работа в качестве ИП не является препятствием для получения кредитов. Вопрос заключается лишь в форме кредитования и правильном выборе типа продукта.