Plastik kartani qanday tanlash kerak?
Banklar doimiy ravishda mahsulotlar qatorini yangilash, xizmat ko'rsatish shartlarini yaxshilash va yangi funksiyalarni taklif qilish ustida ishlamoqda. Bu, ayniqsa, zamonaviy odamlar hayotida muhim moliyaviy vosita bo’lib hisoblangan debet kartalariga tegishlidir.
Bank plastik kartasini birinchi marta olishni istagan shaxs uchun mahsulot reklamalarida ko'rsatilgan xususiyatlarning ko'pligi tufayli tanlov qilish qiyin. Ushbu materialda biz sizga debet bank kartasini qanday to'g'ri tanlash kerakligini va nimalarga alohida e'tibor berish kerakligini tushuntirishga harakat qilamiz.
Bank kartasini tanlash bo'yicha ko'rsatmalar
Biz eng yaxshi debet kartalarini topish bo'yicha bosqichma-bosqich ko'rsatmalarni taklif qilamiz.
Bank takliflarini o'rganish. Plastik kartani tanlash qoidalari boshqa mahsulotlarni qidirishdan unchalik farq qilmaydi. Ishning eng muhim qismi tayyorgarlik bosqichiga to'g'ri keladi - kredit tashkilotlarining takliflarini o'rganish va kartadan foydalanish shartlarini tahlil qilish.
Jarayonni osonlashtirish uchun siz maxsus resurslardan foydalanishingiz kerak, masalan, Depozit.uz saytida Debet kartalari sahifasida barcha shartlarni ko'rsatgan holda debet kartalari bo'yicha barcha bank takliflari keltirilgan. Karta tanlashda bir nechta variantni tanlash tavsiya etiladi.
Bank qulayliklari. Bankning qulayligi sub'ektiv mezon bo'lib, asosiysi uning xizmatlari sizning ehtiyojlaringizga javob berishidir. Nimalarga e'tibor berish kerak?
• Internet-banking va mobil banking. Katta ehtimol bilan siz ushbu xizmatlarni foydali deb topasiz. Ularning qanday ishlashi, siz tanlagan bankda qanchalik qulay amalga oshirilganligi haqida oldindan ma'lumot to'plash yaxshiroqdir.
• Bankomatlar va bank filiallarining soni va joylashuvi. Uyingiz yoki ofisingiz yaqinida qaysi bankomat va bank filiallari joylashganligini xaritada qarang va filialning ish vaqtini tekshiring. Bankomat va filiallar qancha ko'p bo'lsa, bank mijozi uchun shunchalik qulay bo'lishi mantiqan to'g'ri.
• Hamkorlik istiqbollari. Ko'pincha doimiy va ishonchli bank mijozlari imtiyozlarga ega bo'lishadi. Ehtimol, kelajakda siz bankning boshqa mahsulotlari va xizmatlaridan foydalanasiz: kredit olish, depozit qo'yish. Shuning uchun, bankning kelajakda sizga mos keladigan takliflari bor yoki yo'qligini oldindan o'rganish yaxshiroqdir.
Karta olish uchun onlayn ariza yuborish. Biroz vaqt o'tgach, bank xodimi potentsial mijoz bilan bog'lanib, qo'shimcha savollar beradi. Agar shaxs kartalarni chiqarish uchun belgilangan shartlarga javob bersa, kartani chiqarish joyi va vaqti u bilan kelishib olinadi.
Shartnomani imzolash va kartani olish. Bank ofisiga shaxsingizni tasdiqlovchi hujjatingizni o'zingiz bilan olib keling. Bu bank bilan shartnomani rasmiylashtirish uchun zarur bo'lgan yagona hujjatdir. Hujjatlarni imzolashdan oldin ularni diqqat bilan o'qib chiqishingiz kerak. Status kartalarini olish uchun siz o'z hisobingizga pul kiritishingiz kerak bo'ladi.
Faollashtirish. Kartani faollashtirish usuli bankka bog'liq. Ba'zi banklar ertasi kuni mustaqil ravishda kartalarni faollashtiradi, ba'zilarida siz kartani bankomatga kiritishingiz va ba'zi operatsiyalarni bajarishingiz kerak, masalan, balansni so'rash. Faollashtirish ishonch telefoniga qo'ng'iroq qilish orqali, bank ofisida yoki shaxsiy kabinet orqali amalga oshirilishi mumkin.
Qaysi parametrlarga e'tibor berish kerak
Debet kartasini tanlashda asosiy jihat narx / sifat nisbati hisoblanadi. Ya'ni, siz mijozning ehtiyojlarini to'liq qondiradigan va eng past narxga ega bo'lgan mahsulotni izlashingiz kerak.
Insonning ehtiyojlari juda individualdir. Bir kishi uchun eng yaxshi debet bank kartalari boshqasiga mos kelmasligi mumkin. Shuning uchun, bank takliflarini tahlil qilishni boshlashdan oldin, tanlov o'tkaziladigan parametrlarni aniqlash maqsadga muvofiqdir.
Asosiy mezonlar:
Mahalliy yoki xalqaro. Agar siz kartadan chet elda foydalanishni rejalashtirayotgan bo'lsangiz, xalqaro variantni yoki mahalliy to'lov tizimida ham, chet elda ham ishlaydigan kobeyj kartalarini tanlang.
Karta valyutasi. Yevro yoki dollardagi plastic kartalar ham xalqaro to'lovlarda qo'llaniladi.
To'lov tizimi. O‘zbekistonda mamlakat ichida Uzcard va Humo kartalaridan, xorijiy kartalardan Visa, MasterCard va UnionPay’dan foydalaniladi. Ichki foydalanish uchun siz ulardan birini tanlashingiz mumkin. Chet elga sayohat qilish uchun siz tashrif buyurgan joylarda qaysi kartalar afzalligini aniqlash zarur.
Keyingi mezonlar guruhi plastikning moliyaviy foydasini aniqlaydi. Bunga quyidagilar kiradi:
1. xizmat narxi;
2. balans qoldiq bo'yicha foizlar;
3. keshbek;
4. bonus dasturlari.
Xizmat narxi. Debet karta egasining xarajatlariga quyidagilar kiradi:
• Hisobga xizmat ko’rsatish uchun to'lov. Odatda bu to’lov yillik hisoblab chiqiladi, lekin ba’zida oylik ham hisoblanadi.
• Naqd pul yechib olish uchun komissiya. Odatda, banklar debet karta egalariga o'z bankomatlaridan pulni bepul yechib olish imkonini beradi. Lekin buni shartnoma shartlarida ko'rsatilganligiga ishonch hosil qilish kerak.
• SMS-xabarnomalar uchun to'lov.
• Pul mablag'larini konvertatsiya qilish uchun to'lov. Agar tranzaksiya valyutasi karta valyutasidan farq qilsa qo’shimcha komissiya undiriladi.
Keshbek. Keshbek - bu plastik karta orqali to'langan xaridlar uchun pulning kichik foizini hisobingizga qaytarish. Bu moliyaviy foyda olishning eng tezkor usuli. Qanchalik ko'p pul qaytarilsa, plastik karta egasi uchun shuncha yaxshi bo'ladi.
Ammo, afsuski, mamlakatimizda bu vosita yetarli darajada rivojlanmagan va keshbekdan moliyaviy foyda olish hali qiyin.
Balansdagi qoldiq uchun foizlar
Jahon amaliyotida, bankirlarning fikriga ko'ra, balansdagi qoldiq bo'yicha foizlar debet kartasini tanlashda eng rag'batlantiruvchi ko'rsatkich hisoblanadi. Ushbu jihat kartada katta miqdordagi mablag'ni saqlaydigan mijozlar uchun dolzarbdir. Ko'pincha foizlarni hisoblanishi kartadagi minimal qoldiqni saqlashga bog'liq. Ba'zi banklar har qanday miqdor uchun daromad to’laydi.
Kartadagi bonuslar
Bonus va sodiqlik dasturlari keshbekga o'xshaydi. Faqat haqiqiy pul o'rniga xaridorga bonuslar, millar va ballar beriladi. Siz yig'ilgan ballarni faqat dastur shartlariga muvofiq sarflashingiz mumkin. Mijozlarni jalb qilishning ushbu usulining mashhurligi belgilangan stavka va bonuslar mavjudligiga bog'liq.

Как выбрать дебетовую карту?
Банки постоянно работают над обновлением линейки своих продуктов, улучшая условия обслуживания и предлагая новые функции. Это утверждение особенно актуально для дебетовых карт – важного финансового инструмента в жизни современных людей.
Для человека, впервые желающего получить банковский пластик, выбор затруднен из-за большого количества характеристик, указываемых в рекламе продуктов. В данном материале постараемся рассказать, как правильно выбрать дебетовую банковскую карту, и на что нужно обратить особое внимание.
Инструкция по выбору банковской карты
Предлагаем пошаговую инструкцию поиска лучших дебетовых карт.
Изучение предложений банков. Правила выбора пластиковой карточки не сильно отличаются от поиска любого другого товара. Самая важная часть работы приходится на подготовительный этап – изучение предложений кредитных организаций и анализ условий использования инструмента.
Для облегчения процесса следует пользоваться специализированными ресурсами, к примеру на сайте Depozit.uz на странице Дебетовые карты приведены все предложения банков по дебетовым картам с указанием всех условий. Желательно выбрать несколько вариантов на случай отказа в выдаче или несоответствия карты другим критериям.
Удобства банка. Удобство банка — субъективный критерий, главное — чтобы его услуги отвечали вашим потребностям. На что обратить внимание?
• Интернет-банк и мобильный банк. Скорее всего, вам пригодятся эти услуги. Лучше заранее собрать информацию о том, как они работают, насколько удобно они реализованы в выбранном вами банке.
• Количество и расположение банкоматов и отделений банка. Посмотрите на карте, банкоматы и отделения каких банков есть рядом с вашим домом или офисом, проверьте график работы отделений. Логично, что чем больше банкоматов и отделений, тем удобнее клиенту банка.
• Перспективы сотрудничества. Зачастую у постоянных и надежных клиентов банков появляются льготы. Возможно, в будущем вы воспользуетесь другими продуктами и услугами банка: возьмете кредит, сделаете вклад. Поэтому лучше заранее изучить, есть ли у банка предложения, которые в перспективе вам подойдут.
Отправка онлайн-заявки на оформление карточки. Через некоторое время с потенциальным клиентом свяжется сотрудник банка и задаст дополнительные вопросы. Если человек отвечает заданным условиям выдачи карт, с ним согласуют место и время для оформления карты.
Подписание договора и получение карты. На встречу в офисе принести с собой документ удостоверяющий личность. Это единственный документ, нужный для оформления соглашения с банком. Перед подписанием бумаг следует их внимательно прочитать. Для оформления статусной карты потребуется внести деньги на счет.
Активация. Способ активации зависит от конкретного банка. Некоторые банки самостоятельно активирует карты на следующий день, а в некоторых нужно вставить карту в банкомат и совершить какую-нибудь операцию, например, запросить баланс. Возможна активация по телефону горячей линии, в офисе банка или личном кабинете.
На какие параметры обратить внимание
При выборе дебетовой карты главный ориентир – соотношение «цена/качество». То есть искать нужно тот продукт, который полностью удовлетворяет потребностям клиента и имеет самую низкую стоимость среди предложений с аналогичным набором характеристик.
Потребности человека очень индивидуальны. Лучшие дебетовые банковские карты для одного лица, могут совершенно не подходить другому. Поэтому перед началом анализа предложений банков стоит обозначить параметры, по которым будет происходить отбор.
Главные критерии:
Внутренняя или международная. Если планируется использование карты за границей, выбираем международный вариант, либо кобейджинговые карты, которые работают как местной платёжной системе, так и в зарубежной.
Валюта карты. Пластик в Евро или долларах также используется в международных расчетах.
Платежная система. В Узбекистане внутри страны используются Uzcard и Humo, из зарубежных Visa, MasterCard и UnionPay. Для внутреннего использования можно выбирать любую из них. Для заграничных путешествий стоит узнать, какие карты предпочитают в местах посещений.
Следующая группа критериев определяет финансовые выгоды пластика. В нее входят:
1. стоимость обслуживания;
2. проценты на остаток;
3. кэшбек;
4. бонусные программы.
Стоимость обслуживания. Расходы держателя дебетовой карточки включают в себя:
• Оплата за обслуживание счета. Обычно рассчитывается за год, но встречаются варианты с помесячной оплатой.
• Комиссия за снятие наличных. Стандартно банки позволяют держателям дебетовых карт получать деньги через свои банкоматы бесплатно. Но стоит убедиться, что именно этот вариант прописан в условиях договора.
• Плата за смс-информирование.
• Комиссия за конвертацию средств. Снимается, если валюта операции отличается от валюты карты.
Кэшбек. Кэшбек – возврат на счет небольшого процента денег за покупки, оплаченные пластиковой картой. Это самый быстрый способ ощутить финансовые выгоды инструмента. Чем больше cash back, тем лучше для держателя пластика.
Но, к сожалению, в нашей стране данный инструмент недостаточно развит и ощутить финансовые выгоды от кэшбеков пока сложно.
Проценты на остаток. В мировой практике проценты на остаток, по отзывам банкиров, – самый стимулирующий показатель при выборе дебетовой карты. Вопрос актуален для тех клиентов, которые хранят на карте значительную сумму средств. Часто начисление процентов зависит от поддержания неснижаемого остатка на карточке. Некоторые банки начисляют доход на любые суммы.
Бонусы по карте. Бонусные программы и программы лояльности схожи с кэшбеком. Только вместо реальных денег, покупателю начисляют бонусы, мили, баллы, очки. Истратить начисленные баллы можно только в соответствии с условиями программы. Популярность этого метода привлечения клиентов зависит от установленного курса и доступности использования бонусов.