O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Agrobank” ATB o‘rtasida memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 15-iyuldagi “Respublikada o‘simliklar karantini va himoyasi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 6262-sonli farmoniga asosan o‘simliklarni himoya qilish ilmiy-tadqiqot instituti va sohadagi izlanuvchilarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida yangi innovatsion tadqiqotlarni amaliyotga joriy qilganlik uchun 10 mlrd so‘m miqdorida grant ajratish to‘g‘risida 2021-yil 20-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Agrobank” aksiyadorlik tijorat banki o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi  va “Agrobank”  ATB o‘rtasida memorandum imzolandi
Mazkur tadbir munosabati bilan ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida matbuot anjumani ham o‘tkazildi.
Anjumanda vazirlik va bank masʼul xodimlari, jurnalistlar, blogerlar hamda soha mutaxassislari, olimlar ishtirok etishdi.
Memorandum doirasida “Agrobank” ATB hamda O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi  o‘simliklarni himoya qilish ilmiy-tadqiqot instituti va sohadagi ilmiy izlanuvchilarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, yangi innovatsion ishlanmalarni amaliyotga joriy etish ishlariga qaratilgan loyihalarga grant mablag‘i ajratishda o‘zaro hamkorlik faoliyatini amalga oshiradi va hamkorlikda yangi istiqbolli ilmiy-innovatsion loyihalarni ishlab chiqish maqsadida o‘zaro hamkorlik qiladi.
Ilmiy-tadqiqot ishlariga oid loyihalarni shakllantirishda quyidagi jihatlar inobatga olinadi:
- o‘simliklarni himoya qilish ilmiy-tadqiqot instituti va sohadagi izlanuvchilarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun yangi innovatsion tadqiqotlarni amaliyotga joriy etishga qaratilgan ilmiy loyihalarni shakllantirishda zarur bo‘lgan yangi ishlanmalarni yaratish, yangi g‘oyalarni rag‘batlantirish;
- yaratiladigan ishlanmaning fan va texnologiyalarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlariga mos bo‘lishi;
- respublika hududlarida sohaga oid aniq muammolarni ilmiy asosda hal etishga qaratilganligi;
- loyiha natijasida yakuniy mahsulotni (yangi ishlanmani) yaratilishi asoslanganligi;
- ishlanmaning raqobatbardoshliligi;
- loyihaning natijadorligi (mahsulot yoki takomillashtirilgan texnologiya);
- hamkorlikdagi ilmiy-tadqiqot ishlari yo‘nalishlari bo‘yicha yangi ilmiy ishlanmalar va texnologiyalarni respublika iqtisodiyot tarmoqlariga  joriy etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish;
- innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan moliyalashtirishga tavsiya etilgan ilmiy loyihalar (portfel)ni moliyalashtirish hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 15-iyuldagi PF-6262-son Farmoni talablarini bajarish.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Agrobank” ATB o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi.

Министерство инновационного развития Республики Узбекистан и АКБ «Агробанк» подписали меморандум
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 15 июля 2021 года № 6262 «О мерах по коренному совершенствованию системы карантина и защиты растений в республике» 20 октября 2021 года Министерством инновационного развития Республики Узбекистан Республика Узбекистан и АКБ «Агробанк» подписали меморандум о сотрудничестве о выделении гранта в размере 10 млрд. сумов на внедрение новых инновационных исследований в целях поддержки.
Состоялась пресс-конференция с участием представителей СМИ.
В конференции приняли участие сотрудники министерств и банков, журналисты, блогеры, эксперты и ученые.
В рамках меморандума АКБ «Агробанк» и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан предоставят гранты на проекты, направленные на поддержку научно-исследовательской деятельности НИИ защиты растений и исследователей в этой области, внедрение новых инновации, осуществляет совместную деятельность и сотрудничает с целью разработки новых перспективных научных и инновационных проектов.
При формировании исследовательских проектов учитываются следующие аспекты:
- создание новых разработок, поощрение новых идей, необходимых для формирования научных проектов, направленных на внедрение в практику новых инновационных исследований для поддержки научной деятельности НИИ защиты растений и исследователей в этой области;
- соответствие разрабатываемых разработок приоритетам развития науки и технологий;
- направленные на решение конкретных проблем отрасли на научной основе в регионах страны;
- обоснование создания конечного продукта (новой разработки) в результате проекта;
- конкурентоспособность разработки;
- эффективность проекта (продукт или улучшенная технология);
- разработка предложений по внедрению новых научных разработок и технологий по направлениям совместных исследований в экономику республики;
- финансирование научно-исследовательских проектов (портфелей), рекомендованных к финансированию Министерством инновационного развития и соответствующих требованиям Указа Президента Республики Узбекистан от 15 июля 2021 года № ПФ-6262.
По завершению мероприятия был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и АКБ «Агробанк».