Quyidagilar bekor qilinadi: qatʼiy belgilangan miqdordagi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i to‘lovchisi bo‘lgan YATT tomonidan soliq organlariga soliq hisobotini topshirish majburiyati; alohida tayyor import isteʼmol tovarlarining bojxona deklaratsiyasi rasmiylashtirilgan sanadan keyin 12 oy o‘tgach sotuvga qo‘yilishi hamda chakana savdoda realizatsiya qilinishiga qo‘yilgan taqiq.
-Barcha davlat organlari va tashkilotlari, viloyat hokimliklarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
-Yillik eksport hajmi 20 million AQSH dollaridan oshgan korxonalarga eksport savdo operatsiyalari va eksportoldi moliyalashtirish kreditlari uchun bir martalik moliyaviy resurslar 5 million AQSH dollarigacha miqdorda, bir yilgacha muddatga taqdim etiladi.
-Oxirgi 12 oy davomida 1 million AQSH dollaridan ortiq tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qilgan korxonalarga asosiy va yordamchi ishlab chiqarishi uchun butlovchi buyumlar, xomashyo va materiallar olib kirishda bojxona to‘lovlarini to‘lash bo‘yicha foiz hisoblanmagan hamda ularning to‘lanishini taʼminlash talab etilmagan holda 120 kunga kechiktirish imkoniyati beriladi.
-Avtotransportlar oynalarining tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) ruxsatnoma berish bo‘yicha davlat xizmati faqat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladi.
-Yoshlarning “Biznesga birinchi qadam” startap g‘oyalari tanlovlari tashkil etiladi hamda har bir tuman va shaharda kamida 3 nafardan g‘olibga grantlar berish amaliyoti joriy etiladi. Eng yaxshi loyihalarning har biri uchun BHMning 200 baravarigacha grant mablag‘lari beriladi.
-“Ijtimoiy himoya yagona reeestri” axborot tizimi orqali kam taʼminlangan deb eʼtirof etilgan oilalar va shaxslar to‘g‘risidagi maʼlumotlar manfaatdor vazirlik va idoralarga “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali taqdim etiladi.
-Soliq to‘lovchi tomonidan tegishli xalqaro uyushmaga aʼzo bo‘lish uchun aʼzolik badallariga hamda qayta tayyorlash va malakasini oshirish uchun nodavlat taʼlim tashkilotlariga yo‘naltiriladigan o‘zining ish haqi va boshqa daromadlari summasi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinadi.

Будут отменены: -обязанность подачи налоговой декларации в налоговые органы со стороны ИП, являющегося плательщиком подоходного налога с фиксированной суммы с физических лиц; -запрет на продажу и розничную продажу некоторых готовых импортных потребительских товаров по истечении 12 месяцев с даты таможенного декларирования.
-Все государственные органы и организации, а также администрации регионов будут иметь внутренние структуры антикоррупционного контроля.
-Предприятиям с годовым объемом экспорта более 20 миллионов долларов будут предоставлены единовременные финансовые ресурсы для экспортно-торговых операций и кредиты предэкспортного финансирования в размере до 5 миллионов долларов на срок до одного года.
-Предприятия, экспортировавшие готовую текстильную продукцию на сумму более 1 миллиона долларов США за последние 12 месяцев, не обязаны платить проценты за импорт компонентов, сырья и материалов для первичного и вторичного производства, а должны их уплатить. от 120 дней допускается.
-Государственная услуга по разрешению на изменение (затемнение) цвета стекол автомобилей предоставляется только через Единый интерактивный портал государственных услуг.
-Будут организованы конкурсы молодых стартап-идей «Первый шаг к бизнесу» и внедрена практика присуждения грантов как минимум 3 победителям в каждом районе и городе. Каждый из лучших проектов получит грант в размере до 200 БРВ.
-Единый реестр социальной защиты предоставляет информацию о семьях и частных лицах с низкими доходами в соответствующие министерства и ведомства через платформу межведомственной интеграции электронного правительства.
-Сумма его заработной платы и других доходов, перечисляемых налогоплательщиком в счет членских взносов за членство в соответствующей международной ассоциации и негосударственным образовательным учреждениям для переподготовки и повышения квалификации, освобождается от подоходного налога.