Tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida bo‘lgan ayollar va yoshlar uchun mikroqarz ajratilishidan xabaringiz bormi?
Siz hali yoshman yoki men ayol kishiman, tadbirkorlik faoliyatimni boshlashga mablag‘im yo‘q, oliy maʼlumotga ega bo‘lmaganligim sababli uyda turmush o‘rtog‘imga moddiy yordam qila olmas ekanman,
Siz hali yoshman yoki men ayol kishiman, tadbirkorlik faoliyatimni boshlashga mablag‘im yo‘q, oliy maʼlumotga ega bo‘lmaganligim sababli uyda turmush o‘rtog‘imga moddiy yordam qila olmas ekanman, - deb tushkunlik va asabiylikda bolalar tarbiyasi bilan band bo‘lib o‘tiribsizmi?
Endi, Sizlar uchun ham keng imkoniyatlar yaratilganidan xabaringiz yo‘qmi?
Bugungi kunda aholini tadbirkorlikka jalb qilish yoshlar va ayollarni kasb-hunar egallashlari uchun sharoitlar yaratish, ulardagi tadbirkorlikka bo‘lgan qiziqishni qo‘llab-quvvatlash borasida davlatimiz rahbari tomonidan ko‘plab imtiyozlar yaratilmoqda.
Xususan, tijorat banklari tomonidan yoshlar va xotin-qizlarga 33 million so‘mgacha mikroqarzlar ajratiladi. Kredit olish uchun tadbirkorlik tashabbusiga ega jismoniy shaxslar, shu jumladan, yoshlar va xotin-qizlar, shuningdek, mikrofirma va kichik korxona taʼsis etgan shaxslar Mikrokreditbank yoki Xalqbankining joylardagi filiallariga ariza bilan murojaat qilishlari lozim. Arizalar bankka kelib tushgan kunning keyingi kunidan kechikmasdan ko‘rib chiqiladi va bank skoring tizimi asosida loyihani moliyalashtirish yuzasidan ijobiy yoki salbiy qarorini chiqaradi. Qaror nusхasi albatta, qarz oluvchiga va Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligiga taqdim etiladi.
Ajratiladigan mikroqarzning miqdori qancha?
-   Tadbirkorlik tashabbusiga ega jismoniy shaxslar, xususan yoshlar va xotin-qizlarga o‘z biznesini tashkil etish uchun 33 million so‘mgacha;
-   Mikrofirma va kichik korxona taʼsis etgan shaxslarga 225 million so‘mgacha mikroqarz ajratiladi.
Kreditlar 3 yil muddatgacha 6 oygacha imtiyozli davr bilan, yoshlarning biznes loyihalariga esa kreditlarni qaytarish imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda, 7 yilgacha muddatga, 3 yilgacha imtiyozli davr bilan Markaziy bankning asosiy stavkasida ajratiladi.
Qarz oluvchilarga kreditlar ularning talabiga binoan jami kredit summasining 50 foizidan oshmagan miqdorda naqd pulda ajratiladi.
Mazkur kredit tadbirkorlik faoliyati boshlashida moddiy ko‘mak berish maqsadida faqat bir marotaba ajratiladi. Shuningdek, Bank jismoniy shaxs bo‘lgan qarz oluvchilarga mikrokreditlarni taʼminotsiz ajratadi.
Mikrofirma va kichik korxonalar taʼsis etgan shaxslar esa kredit qaytarilishining taʼminoti sifatida bankka quyidagi taʼminot turlaridan birini taqdim etadi:
-    uchinchi shaxs kafilligi;
-    sug‘urta polislari;
-    kredit hisobiga sotib olinayotgan mol-mulklar;
-   Agentlik huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasining kafilligi;
-   qonunchilik hujjatlari doirasidagi boshqa taʼminot turlari.
Mikroqarz ajratilmaydigan holatlar:
-   ilgari olingan kreditlarni yoki har qanday boshqa qarzlarni qaytarish uchun;
-   alkogol va tamaki mahsulotlari ishlab chiqarish uchun;
-   savdo-vositachilikni amalga oshirish uchun;
-   ishlab chiqarish maqsadlari uchun ishlatilmaydigan shaxsiy mulkni sotib olish uchun.
Imkoniyatingizni qo‘ldan boy bermang, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi tomonidan ishlab chiqilib, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Yoshlar ishlari agentligi hamda vakolatli davlat organi bilan birgalikda tasdiqlanadigan kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish kurslarini o‘tang, Siz ham tadbirkorga aylaning.

Знаете ли вы, что микрокредитование доступно для женщин и молодых людей, которые хотят начать свой бизнес?
Вы думаете что вы ещё молоды, вы женщина, у вас нет капитала чтобы начать бизнес, и не можете помочь супругу по финансам, потому что у вас нет высшего образования - вы заняты воспитанием детей, каждый день в депрессии?
Вы думаете что вы ещё молоды, вы женщина, у вас нет капитала чтобы начать бизнес, и не можете помочь супругу по финансам, потому что у вас нет высшего образования - вы заняты воспитанием детей, а также каждый день в депрессии?
Разве вы не знаете, что и для вас есть много возможностей?
Настоящее время, глава нашего государства создает множество льгот с точки зрения привлечения населения к предпринимательству, создания условий для приобретения молодыми людьми и женщинами профессии, поддержки их интереса к предпринимательству.
В частности, коммерческие банки предоставят молодым людям и женщинам микрозаймы на сумму до 33 миллионов сумов. Для получения кредита физические лица с предпринимательской инициативой, в том числе молодые люди и женщины, а также те, кто создал микрофирмы и малый бизнес, должны обратиться в местные отделения Микрокредитбанк и Народный банк. Заявки будут рассмотрены не позднее дня, следующего за днем   поступления в банк, и банк примет положительное или отрицательное решение о финансировании проекта на основании скоринговой системы. Копия решения, разумеется, будет предоставлена   заемщику и Агентству развития предпринимательства.
Какая сумма микрозайма будет выделена?
- Физическим лицам с предпринимательской инициативой, особенно молодежи и женщинам, до 33 миллионов сумов на открытие собственного дела;
- Учредителям микро и малых предприятий будет предоставлено микрокредитование на сумму до 225 миллионов сумов.
Кредиты предоставляются на срок до 3 лет, 6 месяцев с льготным периодом, а для бизнес-проектов молодых людей на срок до 7 лет с льготным периодом до 3 лет, по базовой ставке ЦБ в зависимости от возможности погашать кредиты.
Кредиты заемщикам предоставляются по их запросу наличными в сумме, не превышающей 50% от общей суммы кредита.
Этот кредит предоставляется только один раз для оказания финансовой помощи в открытии бизнеса. Банк также предоставляет беззалоговые микрокредиты физическим лицам.
Учредители микрокомпании и малые предприятии, предоставляют банку один из следующих видов залога в качестве обеспечения выплаты кредита:
- гарантия третьей стороны;
- страховые полисы;
- недвижимость, приобретенная в кредит;
- Гарантия Государственного фонда поддержки предпринимательства при Агентстве;
- другие виды поставок в соответствии с законодательством.
Обстоятельства, при которых микрозаймы не предоставляются:
- погасить ранее полученные займы или любые другие долги;
- для производства алкогольной и табачной продукции;
- осуществлять торговое посредничество;
- приобретать личное имущество, не используемое в производственных целях.
Не упустите свой шанс, полуг профессионально-техническое обучение, разработанное Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством высшего и среднего специального образования и одобренное совместно Министерством по делам соседства и поддержки семьи, Торгово-промышленной палатой, агентство по делам молодежи, а также,  компетентным государственным органом. Пройдите курсы, и вы тоже станете предпринимателем.