Qonunchilikka asosan, kreditlar o’z faoliyati natijasida olingan daromadlarga ega bo’lgan jismoniy shaxslarga beriladi. Bunday daromadlarga oylik ish haqi, pensiya, dividend va boshqa tasdiqlangan daromadlar kiradi.
Rasmiy ish haqi – bu bank qaror qabul qilishi uchun zarur bo'lgan qarz oluvchining to'lov qobiliyatini tasdiqlovchi hujjatdir. Axir mijoz hech qayerda ishlamasa, qaysi mablaglari hisobidan kreditni qaytaradi?
Afsuski deklaratsiya qilinmagan daromadlar bugungi kunda ham mamlakat aholisi daromadlarining katta qismini tashkil qilmoqda. Albatta, kredit tashkilotlarining bundan xabari bor va vaziyatni yaxshi tushunadi.
Daromadni tasdiqlovchi hujjatlarni hisobga olmagan holda kredit olish oson ish emas. Biroq, kreditorlar bilan bitim tuzishga muvaffaq bo'lgan ishsiz fuqarolarning alohida guruhlari mavjud.
Moliyaviy institutlar muqobil daromad manbalarini yoki qarz oluvchilarning maxsus toifalariga mansubligini ko'rsatishga imkon beradi. Masalan, ko'plab banklar pensionerlarga kredit beradi. Pensionerlar pensiya shaklida doimiy daromad olish imkoniyatiga ega bo'lgan aholi guruhiga kiradi, shuning uchun ular kreditlarni qaytarmasligi xavfi juda past.
Bundan tashqari, kredit tashkiloti uchun mijozning daromad manbai tasdiqlanishi muhimdir. Misol uchun, agar siz rasmiy ravishda ishlamasangiz, lekin ijaraga beradigan va oylik ijaraga haqi oladigan ko'chmas mulkingiz bo'lsa, bank buni doimiy daromad manbai sifatida qabul qiladi.
Shuningdek, bugungi kunda O‘zbekistonda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar kategoriyasi mavjud. Bu haqda “O'zbekistonda o’zini o’zi band qilgan shaxs maqomiga qanday ega bo’lish mumkin?” degan maqolamizda batafsil ma’lumot bergan edik. Qonunga ko'ra, o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro'yxatga olinganlar daromadsiz shaxslar hisoblanmaydi va ular belgilangan tartibda kredit olish uchun banklarga murojaat qilish huquqiga ega.
Rasmiy daromadga ega bo'lmagan, shuningdek, yuqorida aytilgan toifaga kirmagan shaxslar garov bilan mikroqarz olishi ham mumkin.
Agar ishsiz fuqaroga katta miqdorda kredit kerak bo'lsa, ko'chmas mulk, avtomashina yoki boshqa mol-mulkni garovga qo'ygan holda kredit olish mumkin. Biroq garov ta'minoti bo'yicha kreditni yomon tomoni shundaki, kechiktirilgan to'lovlarning paydo bo'lishi qarzlarni majburiy undirishga olib keladi. Mijoz ko'chmas mulk, transport vositasi yoki garovga qo'yilgan boshqa mulkni yo'qotish xavfiga duch keladi.
O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar va rasmiy daromadga ega bo’lmaganlar uchun mikroqarzlar (2023-yil 6 oktabr holatiga):
| Bank | Mikroqarz nomi | Maksimal summa | Muddati | Foizi | Mijoz | Ta’minot | |
| 1 | Turonbank | Mikroqarz (rasmiy daromadsiz) | 50 mln | 4 yil | 29% | Barcha mijozlar | Likvid mol-mulk garovi |
| Mikrokredit (o'zini o'zi band qilgan shaxslar uchun) | 300 mln | 3 yil | 27.99% | O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar | |||
| 2 | Ipak Yo‘li bank | O'zini o'zi band qilganlar uchun mikroqarz | 50 mln | 5 yil | 27.99% dan | O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar | Likvid mol-mulk garovi |
| 3 | Trastbank | O'zini o'zi band qilganlar uchun mikroqarz | 50 mln | 3 yilgacha | 23.99% dan | O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar | Avtotransport vositasi garovi |
| 4 | ASIA ALLIANCE BANK | Mikroqarz «Avto Lombard» | 50 mln | 3 yil | 34% | O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar | Avtotransport vositasi garovi |
| 5 | TBC Bank | Online mikroqarz | 50 mln | 3 yilgacha | 28% dan | Barcha mijozlar | Talab etilmaydi |
| 6 | ANOR BANK | Oson pullar 3.0 | 50 mln | 3 yilgacha | 49% dan | Barcha mijozlar | Likvid mol-mulk garovi |
Shunday qilib, banklar barqaror daromadga ega bo'lmagan fuqarolarga kredit berishdan bosh tortadilar. Biroq, bunday noxush vaziyatda ham siz boshqa yo'llarni topishingiz mumkin. Qarz oluvchi maxsus kreditlash dasturlaridan foydalanish, mikrokredit tashkilotlariga murojaat qilish, garov taklif qilish yoki boshqa daromad manbalari haqida ma'lumot berish orqali kredit olishi mumkin. Asosiysi, eng yaxshi shartlarga ega kreditorni izlab topishdir.

Но «серые», незадекларированные доходы на сегодняшний день до сих пор составляют немалую часть дохода населения страны. К счастью, кредитные организации живут не в информационном вакууме и прекрасно понимают ситуацию.
Оформление кредита без учёта документов, подтверждающих доход, является задачей не из легких. Однако существуют отдельные группы безработных граждан, которым удаётся заключать сделки с кредиторами.
Финансовые учреждения позволяют указывать альтернативные источники доходов либо принадлежность к особым категориям заемщиков. К примеру, многие банки предоставляют кредиты пенсионерам. Пенсионеры относятся к группе населения, которая имеет доступ к постоянному доходу в виде пенсии, поэтому могут выплачивать выданные взаймы с минимальным риском для финансового учреждения.
Кроме этого, для кредитной организации важно, чтобы вы подтвердили свой источник дохода. Например, если вы не работаете официально, но имеете недвижимость, которую сдаёте и ежемесячно получаете ренту, банк расценит это как постоянный источник дохода.
На сегодняшний день в Узбекистане неофициально работающие люди называются самозанятыми. Подробно об этом мы писали в нашей статье «Как стать самозанятым в Узбекистане?». Согласно законодательству лица, зарегистрированные как самозанятые не считаются лицами без дохода. И по сути, они имеет право обращаться в банки для получения кредита в установленном порядке. Некоторые банки начали выдавать микрозаймы на отдельных условиях именно этой категории клиентов.
Также возможно оформление микрозайма под залог для лиц не имеющих официальный доход и также не входящий в вышеуказанную категорию.
Если безработному гражданину требуется кредит, можно оформить кредит под залог недвижимости, автомобиля или иного имущества. Кредитование под залог имеет существенный недостаток. Возникновение просроченных платежей приводит к принудительному взысканию задолженность. Клиент сталкивается с риском потери недвижимости, транспортного средства или иного заложенного имущества.
Все микрозаймы для самозанятых и лиц без официального дохода (по состоянию на 06.10.2023г.):
| Банк | Виды микрозаймов | Срок | Процентная ставка | Клиент | Обеспечение | ||
| 1 | Туронбанк | Микрозайм (без официального дохода) | 50 млн | 4 года | 29% | Физические лица всех категорий | Залог ликвидного имущества |
| Микрозайм (для самозанятых) | 300 млн | 3 года | 27.99% | Самозанятые лица | |||
| 2 | Ипак Йули банк | Микрозайм (для самозанятых) | 50 млн | До 5 лет | От 27.99% | Самозанятые лица | Залог ликвидного имущества |
| 3 | Трастбанк | Микрозайм для самозанятых | 50 млн | До 3 лет | От 23.99% | Самозанятые лица | Залог транспортного имущества |
| 4 | ASIA ALLIANCE BANK | Микрозайм «Avto Lombard» | 50 млн | До 3 лет | 34% | Самозанятые лица | Залог транспортного имущества |
| 5 | TBC Bank | Онлайн микрозайм | 50 млн | До 3 лет | От 28% | Физические лица всех категорий | Не требуется |
| 6 | ANOR BANK | Удобный микрозайм | 50 млн | До 3 лет | От 49% | Физические лица всех категорий | Залог ликвидного имущества |
Таким образом, банки отказывают в выдаче кредитов гражданам, у которых отсутствует стабильный доход на момент подачи документов. Однако даже в условиях столь неприятной ситуации можно найти выход. Заемщик вправе воспользоваться специальными программами кредитования, обратиться в МФО, предложить обеспечение или предоставить информацию о других источниках доходов. Главное искать и найти максимально лояльного кредитора.