O‘zbekistonning rivojlanish prognozi yaxshilandi
Koronavirus (COVID -19) ga qarshi samarali emlash va sanoat, xizmatlar, investitsiyalar hamda xususiy biznesning tiklanishini davom ettirish sharoitida O‘zbekiston iqtisodiyoti bu yil 5 foizga, kelasi yil 5,5 foizga o‘sishi kutilayotgani haqida xabar berdi, Osiyo taraqqiyot banki o‘z bayonotida.
Koronavirus (COVID -19) ga qarshi samarali emlash va sanoat, xizmatlar, investitsiyalar hamda xususiy biznesning tiklanishini davom ettirish sharoitida O‘zbekiston iqtisodiyoti bu yil 5 foizga, kelasi yil 5,5 foizga o‘sishi kutilayotgani haqida xabar berdi, Osiyo taraqqiyot banki o‘z bayonotida.
Xususan, bank ma‘lumotlariga ko‘ra, ushbu ssenariy koronavirusga qarshi samarali emlash va sanoat, xizmatlar, sarmoyalar va xususiy biznesning tez tiklanishini davom ettirishi mumkin.
OTBning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sindi Malvichini so‘zlariga ko‘ra, hukumatning COVID-19 ga qarshi emlash dasturini samarali amalga oshirish O‘zbekiston xalqini himoya qilish, ishonchni tiklash va joriy yilning birinchi yarmida istiqbolli o‘sishni qo‘llab-quvvatlash uchun juda muhim bo‘lishini hamda "OTB O‘zbekistonga pandemiyadan chiqish va barqaror iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlashga sodiqligini taʼkidladi.
Bank hisobotida qayd etilishicha, O'zbekiston 2021 yil aprelda koronavirusga qarshi emlashni boshladi va dekabr oyining oxiriga qadar aholining 20 foizini qamrab olishni rejalashtirmoqda. Iyul oyi oxirigacha 3,2 foiz  aholi emlangan.
OTB, shuningdek, joriy pul -kredit siyosati va energiya tariflarining o‘zgarishi ehtimolini hisobga olingan holda, 2021 yil uchun 10 foiz va 2022 yil uchun 9 foiz inflyatsiya prognozlarini saqlab qoldi.
Qayd etish joizki, OTB nafaqat O‘zbekistonning iqtisodiy o‘sish prognozini yaxshilagan, balki Qozog‘iston iqtisodiyoti ham bu yilgi 3,2 foizdan 3,4 foizga o‘sishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Osiyo taraqqiyot banki 1966 yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning a‘zolari 68 mamlakat, shundan 49 tasi mintaqada.

Прогноз развития Узбекистана улучшился!
Азиатский банк развития (АБР) заявляет, что экономика Узбекистана, как ожидается, вырастет на 5 процентов в этом году и на 5,5 процента в следующем году в рамках борьбы с пандемией коронавируса (COVID-19), эффективной вакцинации и постоянного восстановления промышленности, сферы услуг, инвестиции и частный бизнес, говорится в сообщении.
По словам Синди Мальвичини, представителя АБР в Узбекистане, эффективное осуществление правительственной программы вакцинации от COVID-19 направлено на защиту населения Узбекистана, восстановление доверия и поддержку многообещающего роста в первой половине этого года. АБР стремится помочь Узбекистан выходит из пандемии и поддерживает устойчивый экономический рост.
Согласно отчету банка, в Узбекистане вакцинация от коронавируса началась в апреле 2021 года и к концу декабря планируется охватить 20% населения. К концу июля было вакцинировано 3,2 процента населения.
АБР также сохранил свои прогнозы инфляции на уровне 10 процентов на 2021 год и 9 процентов на 2022 год, учитывая текущую денежно-кредитную политику и возможность изменения тарифов на энергию.
Следует отметить, что АБР не только улучшил прогноз экономического роста в Узбекистане, но и ожидается, что экономика Казахстана вырастет с 3,2% до 3,4% в этом году.
Следует отметить, что Азиатский банк развития был создан в 1966 году и насчитывает 68 стран-членов, 49 из которых расположены в регионе.