Onlayn mikroqarzlar: qancha miqdorda, qanday muddatga va qanaqa foizda?
Bugungi kunda onlayn mikroqarzlar banklar tomonidan asosan shu bankda ochilgan plastik kartaga ish haqi loyihalari doirasida maosh oladigan korporativ mijozlar xodimlariga beriladi. Ya'ni, agar shaxs onlayn mikroqarz olishni istasa, lekin oylik maoshni plastik kartaga olmasa yoki kartasi bo'lsayu, lekin kartani ochgan bank onlayn mikroqarz bermasa, kredit olish imkoniyati bo’lmaydi.
Hozirgi kunda ish haqi kartasiga bog’lanmagan holda onlayn mikroqarz beradigan banklardan biri O'zbekistondagi birinchi raqamli bank - TBC Bank. Ushbu mikroqarz 36 ​​oygacha bo'lgan muddatga, 50 million so'mgacha miqdorda beriladi va bu onlayn mikroqarz taklif etayotgan barcha banklar orasida eng yuqori miqdor. Foiz stavkasi har bir mijozning kredit tarixiga qarab yillik 28% dan 49% gacha belgilanadi. Har bir keyingi kredit bilan foiz stavkasi pasayadi. Ammo bu boshqa talablar yo'q degani emas. Kredit olishni istaganlar uchun bank ma'lum talablarni qo'yadi. Birinchidan, onlayn mikroqarz olish uchun avvalo bankning mobil ilovasini o'rnatish va plastik kartaga buyurtma berish kerak. Ikkinchidan, siz doimiy rasmiy ish joyiga ega bo'lishingiz va u erda oxirgi 12 oy davomida ishlagan bo'lishingiz kerak. Shu bilan birga, rasmiy ish haqining minimal darajasi kamida 500 ming so'm bo'lishi kerak. Uchinchidan, yosh cheklovlari mavjud: onlayn mikroqarz 22 yoshga to’lgan va erkaklar uchun 58 yoshgacha, ayollarga 53 yoshgacha bo’lgan shaxslarga beriladi.
Ish haqi kartasiga bog’lanmagan holda onlayn mikroqarz taklif etayotgan yana bir bank - bu Davr Bank. Ammo kredit olish uchun avval siz ushbu bankda plastik kartani ochishingiz kerak, va TBC Bankdan farqli o'laroq, siz kartaga buyurtma bera olmaysiz, buning uchun bank filiallaridan biriga borishingiz kerak bo’ladi, shundan keyingina siz bankning mobil ilovasi orqali onlayn mikroqarz olish uchun ariza berishingiz mumkin. Bu kredit bo'yicha foiz stavkasi yillik 26,99% ni tashkil etadi, maksimal summasi 25 mln. so’m. Ta’minot sifatida sug'urta polisi taqdim etiladi. Yana bir ijobiy jihat – Davr Bank va TBC Bank onlayn mikroqarzlari eng uzoq muddatga ega - 36 oygacha.
Eng past foizli onlayn mikroqarz Ipoteka banki tomonidan taqdim etilmoqda. Yillik foiz stavkasi 23%, maksimal kredit summasi 24,5 mln so'm, muddati 24 oygacha. Ta’minot sifatida sug'urta polisi taqdim etiladi, sug'urta komissiyasi 24 oy uchun 4% ni tashkil qiladi. Kredit muddatidan oldin to'langan taqdirda sug'urta mukofoti ishlatilmagan muddat uchun qaytariladi.
Shuningdek, onlayn mikroqarzlarni O'zsanoatqurilishbank, Mikrokreditbank, Trastbank, Aloqabank, Agrobank, Ravnaq bank va Ipak yo'li banki taklif etmoqda. Ular bo’yicha foiz stavkalari yillik 23% dan 39% gacha oraliqni tashkil etadi. Bu banklar taklif qilayotgan maksimal summa 25-30 million so'm, maksimal muddati - 12 oy. Onlayn mikroqarzlar uchun ta’minot sifatida asosan sug'urta polisi taqdim etiladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, har bir bank mijozga kredit berishdan bosh tortishi mumkin. Bu, birinchi navbatda, har bir bankning skoring tizimining talablari va har bir mijozning kredit tarixiga bog'liq.
Onlayn mikroqarzlar, juda qulay kredit turi hisoblanadi, lekin ayni paytda, bizning fikrimizcha, ko'pchilik uchun hali ham bu kreditni olish imkoniyati cheklangan. Birinchi navbatda, ish haqi kartasiga bog’liqlikni olib tashlash zarur deb o'ylaymiz, shuningdek barcha banklar mijozlarga onlayn kreditlar taklif etishlari kerak va shu orqali bunday kredit olish imkoniyatini oshirishlari zarur.

Онлайн-микрозаймы это быстрый и удобный способ срочно получить деньги в долг под определённый процент. Но всё же, получить онлайн-микрозайм не так уж и просто как кажется на словах. Во-первых, выбор онлайн-микрозаймов очень маленький, только 10 банков предоставляют такие займы. Кроме того, есть определённые требования.
На сегодняшний день онлайн-микрозаймы банками выдаются в основном сотрудникам корпоративных клиентов, получающим зарплату в рамках зарплатных проектов на карту открытую в этом же банке. То есть, если физическое лицо хочет получить онлайн-микрозайм, но не получает зарплату на карту, или же имеет карту, но тот банк в котором открыта карта не выдаёт онлайн-микрозаймы, в таком случае получить займ не получиться.
Один из таких банков на сегодняшний день, предоставляющий онлайн-микрозайм без привязки к зарплатной карте, это первый цифровой банк в Узбекистане TBC Bank. Данный микрозайм предоставляется на срок до 36 месяцев, на сумму до 50 млн. сум, и это максимальная сумма среди всех банков, предлагающих онлайн-микрозаймы. Процентная ставка устанавливается в зависимости от кредитной истории каждого клиента в размере от 28% до 49% годовых. С каждым последующим кредитом, процентная ставка снижается. Но это не означает, что требований больше никаких нет. Банк ставит определённые требования желающим получить кредит. Во-первых, для получения онлайн-микрозайма в первую очередь необходимо установить мобильное приложение банка и заказать пластиковую карту. Во-вторых, необходимо иметь постоянное официальное место работы и работать на ней на протяжении последних 12 месяцев. При этом минимальный уровень официальной заработной платы должен составлять не менее 500 тыс. сум. Во-третьих, есть возрастные ограничения: онлайн-микрозайм выдаётся лицам не моложе 22 лет и до 58 лет для мужчин, до 53 лет для женщин.
Ещё один банк, предлагающий онлайн-микрозайм без привязки к зарплатной карте это Давр-банк. Но для получения кредита для начала нужно открыть пластиковую карту в этом банке, и в отличии от TBC Bank карту не получится заказать, придётся ехать в один из филиалов банка, и только потом можно будет оформить онлайн-микрозайм через мобильное приложение банка. Процентная ставка по данному кредиту составляет 26.99% годовых, максимальная сумма кредита 25 млн. сум. В качестве обеспечения предоставляется страховой полис. Онлайн-микрозайм Давр банка и TBC Bank имеют самый большой срок – до 36 месяцев.
Онлайн-микрозайм под самый низкий процент предлагает Ипотека-банк. Годовая процентная ставка составляет 23%, максимальная сумма кредита – 24,5 млн. сум, срок – до 24 месяцев. В качестве обеспечения оформляется страховой полис, комиссия по страховому полису составляет 4% на 24 месяца. В случае досрочного погашения кредита, страховой платеж возвращается за неиспользованный срок.
Также, онлайн-микрозаймы можно получить в Узпромстройбанк, Микрокредитбанк, Трастбанк, Алокабанк, Агробанк, Равнак-банк и Ипак Йули банк. При этом процентные ставки колеблются от 23% до 39% годовых. Максимальная сумма предлагаемая этими банками составляет 25-30 млн. сум, максимальный срок 12 месяцев. В качестве обеспечения по онлайн-микрозаймам в основном предоставляется страховой полис.
Необходимо отметить, что каждый банк может отказать клиенту в выдаче кредита. Это прежде всего связано с требованиями скоринговой системы каждого банка и кредитной историей каждого клиента.
Онлайн-микрозаймы являясь очень убодным видом кредита, в то же время на наш взгляд всё ещё недоступны для многих. Мы считаем, пора отменить привязку к зарплатной карте и все банки должны предлагать клиентам онлайн кредиты, и тем самым повышать их доступность.