Oferta nima va u nima uchun kerak?
Mijozlar ko'p bo'lsa, hamma bilan shartnoma imzolash qiyin ish. Oferta vaqtni tejashga va xaridor uchun to'lovni soddalashtirishga yordam beradi. Maqolada oferta nima ekanligini, uni qanday tuzish va undan qanday foydalanish haqida aytib beramiz.
Oferta nima
Oferta – bu oldindan belgilangan shartlar asosida shartnoma tuzish taklifi. Shartlar ofertaning o'zida aniq ko'rsatiladi – ularni qabul qilish yoki qabul qilmaslik mumkin, lekin o'zgartirish mumkin emas.
Oferta iqtisodiy faoliyatning har qanday sohasida foydali bo'lishi mumkin, chunki u har bir mijoz bilan alohida shartnoma tuzmasdan bir vaqtning o’zida ko'pchilikka tovar yoki va xizmatlarni sotish imkonini beradi.
Oferta va shartnoma o'rtasidagi farq
Tovar yoki xizmatlarni sotish uchun oferta ham, shartnoma ham qo'llaniladi. Ushbu atamalar o'rtasidagi farq quyidagicha:
• Oferta – bu ma'lum bir doiradagi shaxslarga bitim tuzish taklifidir. Oferta qabul qilinmaguncha u hech qanday majburiyat tug'dirmaydi;
• Shartnoma – bu tuzilib bo’lgan bitim bo'lib, unga ko'ra uning barcha ishtirokchilari (ikki yoki undan ortiq tomonlar) biror narsa qilishga majburdirlar.
Ammo har bir shartnoma tuzish taklifini oferta deb hisoblash mumkin emas – buning uchun u tuzilishi taklif qilinayotgan shartnomaning barcha muhim shartlarini o'z ichiga olishi kerak. Quyidagi shartlar muhim hisoblanadi, ularsiz shartnoma tuzib bo'lmaydi:
1. shartnoma predmeti bo'yicha shartlar;
2. qonunda muhim deb belgilangan, shuningdek ushbu turdagi shartnomalar uchun zarur bo'lgan shartlar yoki tomonlardan birining iltimosiga binoan kelishuvga erishish kerak bo'lgan shartlar.
Qoidaga ko'ra, agar oferta xaridorga nima va qanday narxda sotilishini aniq ko'rsatsa, qonuniy deb tan olinadi. Oferta shartnomaning eng keng tarqalgan muhim shartlarini o’z ichiga oladi:
• kim nimani sotadi;
• uning narxi qancha;
• hisob-kitoblarni qanday amalga oshirish kerak;
• savdo qanday amalga oshiriladi va qaysi vaqtda.
Agar xaridor oferta shartlarini qabul qilsa, shartnomada bo'lgani kabi, unga imzo qo'yish va muhrlash kerak emas. Sotuvchi xaridor o'z shartlarini qabul qilishini tushunishi uchun, ikkinchisi faqat muayyan harakatlarni amalga oshirishi kerak – saytda ro'yxatdan o'tish, tovarlar uchun to'lovni amalga oshirish, xizmatdan foydalanishni boshlash. Ushbu harakatlar xaridorning ofertada ko'rsatilgan shartlarni qabul qilishini, ya'ni roziligini ko'rsatadi.
Ofertani qaysi hollarda rasmiylashtirish mumkin emas
Shartnoma tuzishdan ko'ra ofertani tuzish ancha oson. Ammo ba'zi hollarda qog'oz shaklidagi shartnoma oferta bilan almashtirilishi mumkin emas:
• agar mijozlar nostandart xizmatlar olsa va ularning har biri uchun shartlar o'zgarsa. Bunday holda, barcha xaridorlarga mos keladigan universal hujjatni rasmiylashtirish mumkin emas;
• ba'zan qonun shartnoma ikki tomonlama bo'lishini va tomonlar tomonidan imzolanishini talab qiladi. Va ba'zi hollarda notarial tasdiqlash ham talab qilinadi. Masalan, mas'uliyati cheklangan jamiyatni ochish uchun ko'chmas mulkni sotib olish yoki ijaraga berishda shartnomalar tuzilishi kerak;
• agar sotuvchi har kimga mahsulot sota olmasa yoki xizmat ko'rsata olmasa.
Agar mijoz ofertani qabul qilib bo’lgan bo'lsa, sotuvchi ham, xaridor ham uning shartlarini o'zgartira olmaydi.
Nima uchun biznesga oferta kerak?
Onlayn do'konlarga oferta shart – bu qonuniy talab. Boshqa sotuvchilar oferta ularning biznesiga mos keladimi yoki yo'qligini o'zlari hal qilishlari mumkin.
Oferta korxonalarga quyidagilarga yordam beradi:
1. qonunga bo'ysunish. Biznes mijoz bilan shartnoma imzolashi kerak - kelishuvsiz siz iste'molchilar huquqlarini buzganlik uchun jarima olishingiz mumkin;
2. shartnomalarni imzolashga kamroq vaqt sarflash;
3. xaridorlarni ishonchini oshirish: agar mijoz mahsulot bilan batafsil tanisha olsa, qarshi ko’rsatmalar, xususiyatlar, kafolat xizmati va h.k.lar haqida bilib olsa, sizga bo'lgan sodiqlik darajasi oshadi;
4. iste'molchi terrorizmidan qochish - o'z huquqlarini suiiste'mol qiluvchi xaridorlarning xudbin xatti-harakatlari. Mahsulotning batafsil tavsifi, shartlari, to'lov shartlari, yetkazib berish va hokazolar sotuvchini xaridorning manipulyatsiyasidan himoya qiladi.

Что такое оферта и зачем она нужна?
Когда клиентов много, подписывать договор с каждым — сложная задача. Сэкономить время и упростить оплату для покупателя поможет оферта. В статье рассказываем, что это такое, как её составить и использовать.
Что такое оферта
Оферта — это предложение заключить договор на заранее определённых условиях. Условия конкретно прописаны в самой оферте — их можно принять или не принять, но изменить нельзя.
Оферта может быть полезна в любой сфере экономической деятельности, так как позволяет продавать товары и услуги многим лицам без заключения отдельных договоров с каждым из них в отдельности.
Отличия оферты от договора
Как оферта, так и договор используются для продажи товаров либо услуг. Разница между этими терминами, следующая:
• оферта — это предложение некоторому кругу лиц заключить сделку. Пока оферту никто не принял, она не создает никаких обязательств;
• договор — это уже заключенное соглашение, по которому все его участники (две и более сторон) обязаны что-либо сделать.
Но не каждое предложение заключить договор можно считать офертой — для этого оно должно содержать все существенные условия предлагаемого к заключению договора. Существенными считаются такие условия, без которых договор не может быть заключен в принципе:
1. условия о предмете договора;
2. условия, которые названы в законе существенными, а также необходимыми для договоров данного вида, или те условия, относительно которых по заявлению одной из сторон должно быть достигнуто соглашение.
Как правило, оферта признается законной, если из нее будет понятно, что и по какой цене продают покупателю. В оферте указываются наиболее распространенные существенные условия договора:
• кто и чем торгует;
• сколько это будет стоить;
• как провести расчеты;
• как проходит продажа и в какое время.
Если покупатель принимает условия оферты, то ему не нужно ставить подпись и печать, как в случае с договором. Чтобы продавец понял, что покупатель принимает ее условия, последнему достаточно совершить определенные действия — зарегистрироваться на сайте, оплатить товар, начать пользоваться услугой. Эти действия будут свидетельствовать, что покупатель совершает акцепт, то есть соглашается на озвученные в оферте условия.
Когда нельзя заключить оферту
Оферту заключить намного проще, чем договор. Но в определенных случаях договор на бумаге нельзя заменить офертой:
• если клиенты получают нестандартные услуги и для каждого из них условия меняются. В этом случае просто невозможно составить универсальный документ, который устроит всех покупателей;
• порой закон требует, чтобы договор был двусторонним и подписанным участниками. А в некоторых случаях требуется и нотариальное заверение. Например, в обязательном порядке договоры заключаются при покупке недвижимости, сдаче ее в аренду, для открытия общества с ограниченной ответственностью необходим учредительный договор;
• если продавец не может продать продукт либо оказать услугу всем желающим.
Если клиент уже принял оферту, то менять в ней условия нельзя ни продавцу, ни покупателю.
Почему оферта нужна бизнесу
Интернет-магазинам оферта необходима — это требование закона. Остальные продавцы могут сами решать, подходит ли оферта для их бизнеса.
Оферта помогает бизнесу:
1. соблюдать закон. Бизнес должен подписывать договор с клиентом — без договора можно получить штраф за нарушение прав потребителей;
2. тратить меньше времени на оформление договоров,
3. расположить к себе покупателя: уровень лояльности к вам повысится, если клиент сможет ознакомиться с продуктом подробнее, узнать о противопоказаниях, свойствах, гарантийном обслуживании и т. д.;
4. избежать потребительского терроризма — корыстного поведения покупателей, злоупотребляющих своими правами. Подробное описание продукта, сроков, условий оплаты, доставки и т. п. защитит продавца от манипуляций покупателя.