Markswebb konsalting agentligi O‘zbekistondagi jismoniy shaxslar uchun eng qulay mobil banklar bo‘yicha Mobile Banking Rank Uzbekistan 2022 tadqiqoti natijalarini e’lon qildi.
Tadqiqotning maqsadi jismoniy shaxslar uchun eng mashhur 10 ta mobil bankda mijozlar tajribasi sifatini baholash edi. Reytingni tuzish uchun Google Play platformasida 500 mingdan ortiq marta yuklab olingan bank mobil ilovalari tanlab olindi. Taqqoslash 700 dan ortiq mezon bo'yicha amalga oshirilgan, tadqiqotning asosiy yo'nalishi debet kartalarini boshqarishdir. Kredit mahsulotlari faqat ikkilamchi sotish nuqtai nazaridan ko'rib chiqilgan.
Markswebb tadqiqotchilari xususiy mijozlar uchun eng ommabop 10 ta mobil bank moliyaviy muammolarni qanday hal etishi va O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan bozorida qanday raqobatbardosh ustunlikka erishish mumkinligini aniqladi.
Foydalanuvchilar uchun eng qulay mobil banklar deb Bank Apelsin, Click va TBC Bank Uzbekistan ilovalari qabul qilindi.
0 dan 100 ballgacha bo'lgan shkala bo'yicha ball mobil bank xususiy mijozlarga shaxsiy mablag'larini boshqarishda qanchalik to'liq va qulay yordam berishini ko'rsatadi.
O‘zbekistondagi mijozlar tajribasi sifati bo‘yicha birinchi uchlikka xorijiy raqamli bank va to‘lov tizimlaridan kelib chiqqan ilovalar kirdi.
Eng qulay mobil banklarning o'ziga xos xususiyatlari
Bank Apelsin - to'lov tizimidagi to'liq raqamli banking
Ilova deyarli barcha xizmatlar uchun to'lash imkonini beradi, hisoblarga qulay obunalar va moslashuvchan mahsulot sozlamalari mavjud. Naqd pul yechib olish limit oʻrnatish, PIN kodni oʻzgartirish, kartani HUMOPay’ga ulash va uzish, Push bildirishnomalarini sozlash mumkin.
Kengaytirilgan qo'llab-quvvatlash tizimi mavjud: mijozlar bilan ishlash markaziga murojaat qilish va ilova ichidagi chatda 24/7 savol berish mumkin.
Bozordagi yetakchilikni mustahkamlash uchun Apelsin bank tranzaktsiyalar tarixining qulayligini yaxshilashi, mijozning ilovaga kirish jarayonini va raqamli ofis vazifalarini rivojlantirishi, kredit rasmiylashtirish va ilovada mijozlar maʼlumotlarini boshqarish imkoniyatini yaratishi kerak.
Click - qulay transferlar, lekin raqamli ofissiz
Pul o’tkazmalarining keng imkoniyatlari bilan ajralib turadi. Yagona shakl orqali istalgan bankka pul o‘tkazmalarini amalga oshirish imkonini beradi. Kartani HUMOPay’ga ulangan kartadan to‘ldirish mumkin.
O'z mablag'larini boshqarish qulay tarzda amalga oshiriladi: shaxsiy hisoblar o'rtasida pul o'tkazmalari uchun alohida shakl, valyutani almashtirish imkoniyati. Eng ko'p banklar va MFOlarga qarzlarni to'lash uchun o'tkazmalar mavjud.
Shu bilan birga, u yordamchi vazifalarda - mahsulot sozlamalarida, rekvizitlarni eksport qilishda, mijoz ma'lumotlarini boshqarishda liderga nisbatan kamroq imkoniyatlarga ega.
TBC Bank Uzbekistan keng qamrovli tajribani taqdim etuvchi raqamli bank
Ilova qo'shimcha vazifalarni bajarishda yuqori sifatli mijozlar tajribasini taqdim etadi: xizmat ko'rsatish shartlarini tezda bilib olish, tranzaktsiyalar tarixidan kerakli ma'lumotlarni topish, shaxsiy mahsulotlarda tez va oson boshqara olish.
Telefon raqami yoki karta bo'yicha birinchi marotaba ilovaga kirish qulay tarzda tashkil qilingan. Keyingi kirishlarni qisqa kod yoki Touch ID orqali sozlash mumkin.
Oson navigatsiya, debet kartalari dizayn orqali osongina aniqlanadi. Shablonlarda har xil turdagi to'lovlar mavjud, provayderlarning logotiplari bor.
Pul o'tkazmalarining tanlovi kamligi kamchiligi hisoblanadi: elektron hamyonga pul o'tkazish, boshqa banklardagi qarzlarni to'lash, Davlat Yo'l harakati xavfsizligi inspektsiyasi va MFOlarga jarimalarini to'lash mumkin emas, mablag' yig'ish funktsiyasi va ta'lim xizmatlari uchun to'lov yo'q. Ilovada bankomatlar va bank filiallari ko'rsatilmaydi.
Milliy bank
Muntazam to'lovlar bilan ishlashda bozorda eng rivojlangan tajribani taklif qiladi: boshqa bank kartasini ulash, shablonlar va rejalashtirilgan to'lovlar mavjud. Shuningdek, eng rivojlangan PFM funktsiyalari: ma’lum davr uchun tushumlar va chiqimlarni ko'rish, to’lovlarni toifalar bo'yicha tahlil qilish. Telefon raqami bo'yicha, bank ichida va boshqa bankka qulay o'tkazmalar mavjud.
Ipak yo'li banki
Yangi mijozlar uchun maksimal qulay, qo'llab-quvvatlash chati mavjud. Kredit ochish uchun yaxshi ishlab chiqilgan jarayon: maksimal miqdor, minimal stavka, muddat variantlari ko'rsatilgan - kalkulyatordan foydalanish mumkin.
Qayd etish joizki, birorta ham O‘zbekiston banki kuchli uchlikka kirmadi, xorijiy raqamli bank va to‘lov tizimlari yetakchi bo‘ldi. Umuman olganda, natijalarga ko’ra O‘zbekistonda mobil banklarda raqamlashtirish darajasi 50 foizdan oshmagan. Ko'pgina jarayonlar hali ham bank ofisiga tashrif buyurish bilan faqat oflayn rejimda hal qilinadi, bu mobil bankingni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligidan dalolat beradi.

Консалтинговое агентство Markswebb объявило результаты исследования Mobile Banking Rank Узбекистан 2022 по самым удобным мобильным банкам Узбекистана для частных лиц.
Целью исследования была оценка качества клиентского опыта в 10 самых популярных мобильных банках для частных лиц. Для составления рейтинга были отобраны банковские мобильные приложения с количеством скачиваний более 500 тысяч раз на платформе Google Play. Сравнение проводилось по более чем 700 критериям, фокус исследования — управление дебетовыми картами. Кредитные продукты рассматривались только в части вторичных продаж.
Исследователи Markswebb выяснили, как 10 самых популярных мобильных банков для частных клиентов решают финансовые задачи, и как получить конкурентное преимущество на активно растущем рынке Узбекистана.
Самыми удобными мобильными банками для пользователей признаны Bank Apelsin, Click и TBC Bank Узбекистан.
Оценка по шкале от 0 до 100 баллов показывает, насколько полно и удобно мобильный банк помогает частным клиентам управлять их личными финансами.
В топ-3 по качеству клиентского опыта в Узбекистане вошел иностранный цифровой банк и приложения, выросшие из платежных систем.
Особенные характеристики лидеров
Bank Apelsin - полноценный цифровой банкинг в платежной системе
Приложение позволяет оплачивать практически все услуги, есть удобные подписки на счета, гибкие настройки продукта. Можно установить лимит на снятие наличных, сменить PIN-код, подключить и отключить карту от HUMOPay, настроить Push-уведомления.
Есть развитая поддержка: можно связаться с клиентским центром, задать вопрос в чате внутри приложения 24/7.
Чтобы укрепить лидерство на рынке, Bank Apelsin необходимо повышать удобство истории операций, развивать процесс адаптации клиентов к приложению и задачи цифрового офиса, дать возможность оформления кредитов и управления данными клиента в приложении.
Click - удобные переводы, но без цифрового офиса
Выделяется за счет широких возможностей для переводов. Позволяет через единую форму делать переводы в любой банк. Есть возможность пополнить свою карту с карты привязанной к HUMOPay.
Удобно реализовано управление собственными средствами: отдельная форма для переводов между своими счетами, возможность обменять валюту. Есть переводы для погашения задолженности в наибольшее количество банков и МФО.
При этом предоставляет менее развитый, в сравнении с лидером, клиентский опыт во вспомогательных задачах — в настройках продуктов, экспорте реквизитов, управлении данными клиента.
TBC Bank Узбекистан цифровой банк, предоставляющий комплексный опыт
Приложение обеспечивает качественный клиентский опыт в дополнительных задачах: быстро узнать условия обслуживания, найти нужную информацию в истории операций, быстро ориентироваться в своих продуктах.
Удобно организован первый вход по номеру телефона или карты. Далее можно настроить по короткому коду или Touch ID.
Удобная навигация, дебетовые карты легко идентифицируются по дизайну. В шаблонах выделены платежи разных типов, есть логотипы провайдеров.
От лидеров отличает меньшая вариативность переводов: нельзя перевести деньги на электронные кошельки, оплатить задолженности в других банках, штрафы ГУБДД и МФО, отсутствует функция сбора средства и оплата услуг образования. В приложении не отображаются банкоматы и отделения банка.
Предлагает самый развитый на рынке опыт при работе с регулярными платежами: привязка карты другого банка, есть шаблоны и платежи по расписанию. Также самые проработанные PFM-функции: просмотр поступлений и списаний за период, анализ по категориям за период. Есть удобные переводы по номеру телефона, внутри банка и в другой банк.
Максимально доступно для новых клиентов, доступен чат с поддержкой. Проработанный процесс открытия кредита: указаны максимальная сумма, минимальная ставка, варианты срока — можно воспользоваться калькулятором.
Важно отметить, что ни один банк Узбекистана не вошел в топ-3, а лидерами стали иностранный цифровой банк и платежные системы. В целом уровень цифровизации в мобильных банках Узбекистана не превышает 50%. Многие процессы все еще решаются только офлайн с посещением офиса банков, что говорит о большом потенциале развития мобильного банкинга.