Mikrokreditlash: bu qanday ishlaydi va mikrokredit tashkilotlaridan kredit olish haqida nimalarni bilishingiz kerak
Ish haqingiz chiqishiga hali bir hafta vaqt bor, naqd pul esa bugun zarur. Albatta, qarz so‘rash uyatli, do‘stlaringiz ham bunday vaqtda yordam bera olmaydi. Bunday holda nima qilish mumkin? Albatta, mikrokredit tashkilotlari va tijorat banklari takliflarini ko‘rib chiqishga to‘g‘ri keladi.
Mikrokreditlash: bu qanday ishlaydi va mikrokredit tashkilotlaridan  kredit olish haqida nimalarni bilishingiz kerak
Mikroqarz rasmiylashtirish o‘zi to‘g‘rimi? Mikroqarz haqida nimalarni bilish kerak?
Birinchidan, haqiqatda qarz rasmiylashtirishga ehtiyojingiz bor yoki yo‘qligini o‘zingiz uchun aniqlashtiring. Balki, vaziyatingiz ish haqingiz beriladigan kungacha kutishi mumkin.
Ikkinchidan, o‘zingizning qobiliyatingizni baholang: qarzga olingan pulni foizi bilan qaytarish kerak. Kelgusi byudjetga jiddiy zarar etkazmasdan, kreditni o‘z vaqtida to‘lay olasizmi?
Agar haqiqatda mikroqarz rasmiylashtirishga zarurat sezayotgan bo‘lsangiz bu moliyaviy muammoingizni hal qilishning keng tarqalgan va oson yo‘li mavjud. Faqatgina bir nechta qoidalarga amal qilish muhim hisoblanadi.
Buning uchun avvalo Siz foizlari hamyoningizga to‘g‘ri keladigan tijorat bankini yoki foizlari yuqori bo‘lsa-da, ishingizni tez bitirish imkoniyatini beruvchi mikrokredit tashkilotlarini tanlashingiz muhim.
Agar Siz aʼlo kredit tarixiga ega bo‘lsangiz va barcha tegishli hujjatlarni osongina taqdim eta olsangiz albatta, bank eng samarali va maqbul usul hisoblanadi. Tijorat banki sizga uzoq muddatga va past foizda mikroqarz rasmiylashtiradi. Albatta bu, mikrokredit tashkiloti tomonidan ajratiladigan mikroqarz foizidan ancha past bo‘ladi.
Biroq, kredit tarixingiz yomon bo‘lsa va bank tomonidan kredit tasdiqlanishiga ishonchingiz komil bo‘lmasa, u holda mikrokredit tashkilotiga murojaat qilishingiz mumkin.
Siz bank yoki mikrokredit tashkilotini tanladingiz. Shunday qilib:
• Foiz stavkalarini baholang, shartnomaning individual va umumiy shartlarini o‘qing (ular jadval shaklida bo‘lishi kerak)
• Shartnomaning individual shartlarini diqqat bilan o‘rganing: ular qo‘shimcha xizmatlar shartlarini o‘z ichiga olishi mumkin. Ular qaytarish kerak bo‘lgan miqdorga ta‘sir qiladi.
• Kreditning to‘liq qiymatini tekshiring. Yillik foiz va so‘mdagi maksimal ortiqcha to‘lov shartnoma shaxsiy shartlarining birinchi sahifasining o‘ng yuqori burchagidagi katakchada ko‘rsatilishi kerak.
Muddatlarini alohida o‘rganing! Shuni unutmangki, mikroqarz faqatgina qisqa muddatga rasmiylashtirilganda samarali natija beradi. Siz qarzni qanchalik tez to‘lasangiz, kamroq foiz to‘lashga erishasiz.
Eng muhim jihati, qarzdorlik uchun to‘lov amalga oshirilgan hujjatlarni (chek yoki kassa kirim orderi) saqlashni unutmang. Shuni yodda tutingki, pul mablag‘lar bank hisobvarag‘iga yoki mikrokredit tashkiloti kassalariga o‘tkazilganda kredit qarzdorlik to‘langan hisoblanadi. Albatta, qarz beruvchidan qarzni to‘laganingiz haqidagi maʼlumotnomani talab qiling.
Mikrokredit olish imkoniyatini qanday oshirish mumkin?
• Kredit miqdorini oshirib yubormang.
• Kafillar haqida faqat haqiqiy ma‘lumotni xatosiz taqdim eting.
• Bir vaqtning o‘zida bir nechta ariza topshirmang.
• Tijorat banki yoki mikrokredit tashkiloti xodimining telefon qo‘ng‘irog‘ini e‘tiborsiz qoldirmang.
• Mavjud kreditlar haqidagi ma‘lumotlarni yashirmang .
Mikroqarz, uning foizlari va shartlari hamda qaysi tijorat banklari va mikrokredit tashkilotlari mikroqarz ajratayotgani haqida batafsil maʼlumot bilan depozit.uz saytining “Mikroqarzlar” sahifasida tanishing.

Микрокредитование: как это работает и что нужно знать о получении кредита в микрокредитных организациях
Ещё целая неделя впереди до зарплаты, а наличные деньги нудны прямо сейчас. Конечно, неудобно просить долг, и друзья в это время не могут вам помочь. Что делать в этом случае? Конечно, придется рассмотреть предложения микрокредитных организаций и коммерческих банков.
Правильно ли подавать заявку на микрозайм? И что нужно знать о микрозаймах?
Прежде всего, выясните для себя, действительно ли вам нужно оформлять кредит. Возможно, ваша ситуация подождет до зарплаты.
Во-вторых, оцените свои способности: кредит нужно возвращать с процентами. Сможете ли вы погасить кредит вовремя, не нанеся серьезного ущерба своему будущему бюджету?
Если вам действительно нужно подать заявку на микрозайм, это простой и распространенный способ решить вашу финансовую проблему. Важно соблюдать лишь несколько правил.
Для этого вы должны сначала выбрать коммерческий банк с подходящей процентной ставкой либо микрокредитную организацию, в которой можно оформить займ за несколько минут, но при этом имеет более высокие процентные ставки.
Конечно, если у вас отличная кредитная история и вы легко можете предоставить все необходимые документы, банк - самый эффективный и удобный способ. Коммерческий банк выдаст вам долгосрочный микрозайм под низкие проценты. Конечно, это намного ниже, чем процентная ставка по микрозайму, предоставляемому микрокредитной организацией.
Однако, если у вас плохая кредитная история и вы не уверены, что банк одобрит кредит, вы можете обратиться в микрокредитную организацию.
И так вы выбрали банк или микрокредитную организацию. Затем:
• Оцените процентные ставки, ознакомьтесь с отдельными и общими условиями контракта (они должны быть в табличной форме).
• Внимательно изучите отдельные условия контракта: они могут включать дополнительные условия обслуживания. Они влияют на сумму, которую нужно вернуть.
• Проверьте полную стоимость кредита. Максимальные годовые проценты и переплата в сумах должны быть указаны в графе в правом верхнем углу первой страницы отдельных условий договора.
Изучите отдельно сроки! Помните, что микрозайм будет эффективен только в том случае, если он выдан на короткий период времени. Чем раньше вы выплатите долг, тем меньше будете выплачивать начисленные проценты.
Самое главное, не забудьте сохранить документы (чек или кассовую квитанцию), по которым был оплачен долг. Помните, что при переводе денег на банковский счет или в кассу микрокредитной организации кредит считается погашенным. Конечно, потребуйте предоставления подтверждения платежа.
Как улучшить свои возможности для получения микрозаймов?
• Не берите кредит в больших суммах.
• Предоставляйте только точную информацию о поручителях.
• Не подавайте более одного заявления за раз.
• Не игнорируйте телефонный звонок сотрудника коммерческого банка или микрокредитной организации.
• Не скрывайте информацию о существующих кредитах.
Для получения дополнительной информации о микрозаймах, процентных ставках и условиях, а также о том, какие коммерческие банки и микрокредитные организации предоставляют микрокредиты, посетите страницу «Микрозаймы» сайта depozit.uz.