O'zining dizayni va o'lchamlari bo'yicha kobeyj karta oddiy kartadan farq qilmaydi, faqat uning old tomonida ikkita to'lov tizimining logotipi bosiladi.
Kobeyj karta - bu ikkita to'lov tizimi orqali moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirish uchun mo'ljallangan to'lov vositasidir. Ikkita to’lov tizimini ishlashi kartaning qamrov doirasi kengayishini ta'minlaydi. Bu kartalar chip va magnit chiziq bilan yoki bitta chip bilan chiqariladi.
Kobeyj kartalarning ishlashi ikkita to'lov tizimining operatorlari o'rtasidagi kelishuvga asoslanadi. Karta egasi xarid uchun to‘lovni amalga oshirganda, tranzaksiya savdo nuqtasiga xizmat ko‘rsatuvchi ekvayring bank hamkorlik qiladigan to‘lov tizimida amalga oshiriladi va jarayon yagona karta hisobvarag‘i bilan amalga oshiriladi.
Agar egasi bitta to'lov tizimi ishlamayotgan, lekin boshqasi ishlayotgan hududga sayohat qilsa, u holda tranzaksiya boshqa tizim doirasida amalga oshiriladi. Karta egasi buning uchun hech qanday kuch sarflamaydi, u uchun faqat savdo nuqtasi uskunasi uning kobeyj kartasida mavjud bo'lgan logotiplardan biri bilan jihozlanganligiga ishonch hosil qilishi muhimdir. Agar ekvaying bank kartada ko'rsatilgan ikkala to'lov tizimi bilan bir vaqtda ishlasa, tranzaktsiyani amalga oshirish uchun qulayroq shartlarga ega tizim (pastroq komissiyali) tanlanadi.
Kobeyj kartalar jarayonning barcha ishtirokchilari – chakana savdo nuqtalari, banklar, to'lov tizimlari va karta egalari uchun foydalidir. Sotuvchilar o'zlarining savdo aylanmasini oshiradilar, to'lov tizimlari mijozlar auditoriyasini kengaytiradi, banklar o'z mahsulotlarining raqobatbardoshligini oshiradi, karta egalari esa, birinchi navbatda, operatsiyalar geografiyasi nuqtai nazaridan kengaytirilgan imkoniyatlarga ega bo'ladilar.
Kobeyj kartalarining xususiyatlari
Kobeyj kartasi mohiyatini aniqlab olgach, uning afzalliklarini ajratib ko'rsatish mumkin:
Kobeyj kartasi quyidagi toifalardagi shaxslar uchun foydali bo'ladi:
Umuman olganda, kobeyj kartasi bir to’lov tizimidan boshqasiga – masalan, chet eldan mahalliyga pul o'tkazish kerak bo'lganda qulaydir. Bu holatda hamma foyda ko’radi. Mijoz bir nechta kartalarni olib yurishi, tranzaktsiyalar uchun komissiya to'lashi yoki pul o'tkazish uchun vaqtinchalik yechimlarni izlashi shart emas. Moliyaviy institutlar turli to’lov tizimlari bilan hamkorlik qilishdan foyda ko'radi va faoliyat doirasini kengaytiradi.
Bugungi kunda mamlakatimizda siz quyidagi to'lov tizimlarida ishlaydigan kobeyj kartalarini ochishingiz mumkin:
Ko’plab banklar so’nggi paytlarda o'z mijozlariga ish haqini to'lash uchun ham, shaxsiy maqsadlar uchun ham aynan kobeyj kartalarini taklif qilmoqdalar, chunki avval aytganimizdek bu barcha tomonlar uchun foydalidir.

По своему оформлению и габаритам кобейджинговая карта не отличается от обычной, за исключением того, что на его лицевой стороне нанесены логотипы двух платёжных систем.
Кобейджинговая карта – это платёжное средство, которое предназначено для проведения финансовых операций через две платёжные системы. И таким образом обеспечивает расширение территории действия карты. Выпускается с чипом и магнитной полосой либо с одним чипом.
Функционирование кобейджинговых карт базируется на соглашении операторов двух платёжных систем. Когда держатель карты оплачивает покупку, то транзакция обрабатывается в той платёжной системе, с которой сотрудничает банк-эквайер, обслуживающий торговую точку, при этом работа осуществляется с одним и тем же карточным счётом.
Если держатель выезжает на территорию, где не работает одна платёжная система, но действует другая, то транзакция обрабатывается в рамках другой системы. Держатель карты никаких усилий для этого не прилагает, ему важно лишь убедиться, что оборудование торговой точки снабжено одним из логотипов, присутствующих на его кобейджинговой карте. Если банк-эквайер может взаимодействовать одновременно с двумя платёжными системами, обозначенными логотипами на карте, то для проведения транзакции выбирается система с более выгодными условиями (меньшей комиссией).
Кобейджинговые карты выгодны всем участникам цепочки: торговым точкам, банкам, платёжным системам и самим держателям карт. Продавцы увеличивают торговые обороты, платёжные системы расширяют клиентскую аудиторию, банки повышают конкурентоспособность своих продуктов, а держатели получают расширенные возможности, прежде всего в плане географии проведения операций.
Особенности кобейджинговых карт
После выяснения, что значит кобейджинговая карта, можно выделить ее преимущества:
Кобейджинговая карточка пригодится тем, кто:
В целом, кобейджинговая карта это просто удобно, когда нужно перевести деньги из одной ПС в другую — например, из зарубежной в отечественную. В выигрыше оказываются все. Клиенту не нужно иметь при себе несколько карточек, платить комиссию за операции, искать обходные пути для перечисления средств. Финансовые институты получают прибыль от сотрудничества с разными ПС и расширяют территорию своего влияния.
На сегодняшний день в нашей стране можно открыть кобейджинговые карты, работающие в следующих платёжных системах:
Всё больше и больше банков предлагают своим клиентам именно кобейджинговые карты, как для зачисления заработной платы, так и для личных целей, так как это выгодно для всех сторон.