Bugungi kunda pul mablag'larini kartadan kartaga o'tkazish juda qulay va tezkor to'lov usuli bo'lib, bu turdagi pul o'tkazmalarining mashhurligi yil sayin ortib bormoqda.
Nazariy jihatdan, kartadan kartaga o'tkazmalar (boshqacha nomlari - p2p, card2card, c2c) bu bank kartasi ma'lumotlaridan foydalangan holda jismoniy shaxslar o'rtasida internet orqali pul o'tkazish usulidir. Pul o'tkazish uchun sizda bank kartasi bo'lishi kerak (va albatta unda pul ham bo’lishi kerak) va siz qabul qiluvchining karta raqamini bilishingiz kerak.
Kartadan kartaga pul o'tkazmalarining afzalliklari:
Kamchiliklari:
O‘zbekistonda kartadan kartaga o‘tkazmalarni amalga oshirish uchun eng mashhur mobil ilovalar bu Payme va Click bo‘lib, yuqorida aytganimizdek, ularning kamchiliklaridan biri har bir o‘tkazmadan 1% komissiya ushlab qolinishidir. Masalan, 1 mln. so’m o’tkazma uchun 10 000 so’m komissiya to’lash lozim.
Lekin ko’pchilik shuni bilmaydiki, kartadan kartaga pul o‘tkazmalarini tijorat banklarining mobil ilovalari, bir so‘z bilan aytganda, mobil banking yordamida ancha foydaliroq amalga oshirish mumkin. Bugungi kunda deyarli barcha banklar mobil banking xizmatlarini taqdim etmoqda.
Banklarning mobil ilovalari orqali kartadan kartaga o'tkazish ancha arzonroq amalga oshirilishi mumkin. Asosan, har bir o'tkazma uchun komissiya 0,5% ni tashkil qiladi. Bundan tashqari, ba'zi banklar aksiyalarni e'lon qiladilar va aksiya davomida pul o'tkazmalari uchun komissiya umuman olinmaydi.
Shunday banklardan biri bu Tenge Bank. Tenge24 mobil ilovasi orqali 2022-yilning 31-mayigacha barcha yo‘nalishlarda komissiyasiz pul o‘tkazish mumkin.
Davr Bankning Davr Mobile mobil ilovasi orqali ham siz barcha yo‘nalishlarda komissiyasiz pul o‘tkazmalarini amalga oshirishingiz mumkin.
Anor Bank oyiga 5 million so‘mgacha barcha yo‘nalishlarda komissiyasiz pul o‘tkazish imkoniyatini taqdim etadi. Undan ortiq summa uchun komissiya har bir transferdan 0,5% ni tashkil qiladi.
Apelsin bankining Apelsin ilovasi orqali minimal 0,35% komissiya bilan kartadan kartaga pul o'tkazish imkoni mavjud.
Boshqa banklarda kartadan kartaga pul o’tkazish komissiyasi asosan 0,5% ni tashkil qiladi. Ba'zi banklarda ma'lum yo'nalishlar uchun komissiya olinmaydi, masalan, ko’p banklar Humo kartalari o’rtasidagi o’tkazmalar uchun komissiya ushlab qolmaydi.
Shunday qilib, tijorat banklarining mobil ilovalaridan foydalangan holda, siz kartadan kartaga pul o'tkazishda komissiyalar hisobiga sezilarli darajada pulingizni tejashingiz mumkin.
Kartadan kartaga pul o'tkazmalari to'g'risida to'liq ma'lumotni To'lovlar sahifasidan olishingiz mumkin.

Перевод денежных средств с карты на карту на сегодняшний день является очень удобным и быстрым способом оплаты и популярность данного вида переводов с каждым годом растёт все больше.
Теоретически, переводы с карты на карту (они же p2p, card2card, c2c) – это способ перевода денег в Интернете между физическими лицами с использованием реквизитов банковских карт. Для перевода необходимо иметь свою банковскую карту (и желательно деньги на ней) и знать номер карты получателя.
Преимущества переводов с карты на карту:
Недостатки:
В Узбекистане самыми популярными мобильными приложениями для переводов с карты на карту являются Payme и Click, и как мы уже сказали выше, одним из их недостатков является комиссия в размере 1% с каждого перевода. К примеру, за перевод в размере 1 млн. сум нужно заплатить 10 000 сум комиссии.
Но не все знают, что переводы с карты на карту с большей выгодой можно осуществить через мобильные приложения коммерческих банков, другими словами, с помощью мобильного банкинга. На сегодняшний день почти все банки предоставляют услуги по мобильному банкингу.
Переводу с карты на карту через мобильные приложения банков можно осуществить гораздо дешевле. В основном комиссия за каждый перевод составляет 0,5%. К тому же, некоторые банки объявляют об акциях, на время которых не взимается комиссия за перевод денег.
Один из таких банков — это Тенге банк. Через мобильное приложение Tenge24 до 31 мая 2022 года можно переводить средства без комиссии по всем направлениям.
Через мобильное приложение Давр банка Davr Mobile также можно осуществлять переводы без комиссии по всем направлениям.
Анор банк предоставляет возможность перевода без комиссии по всем направлениям до 5 млн. сум в месяц. Затем комиссия составляет 0,5% за каждый перевод.
Приложение Apelsin одноименного банка Apelsin позволяет переводить средства с карты на карту с минимальной комиссией – 0,35%.
В остальных банках комиссия составляет 0,5%. Некоторые банки по определенным направлениям комиссию не взимают, например, с карт Humo на карты Humo комиссия отсутствует у многих банков.
Таким образом, пользуясь мобильными приложениями коммерческих банков можно значительно сэкономить на комиссии при переводе денег с карты на карту.