Ipoteka krediti sug'urtasi – bankdan kredit olishning shartlaridan biridir. Sug’urta polisining mavjudligi yuzaga kelgan vaziyatlardan qat'i nazar, bankka mablag'lar qaytarilishini kafolatlaydi.
Ipoteka sug‘urtasi (garovga qo’yilayotgan mol-mulk sug’urtasi) O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi, O‘zbekiston Respublikasining 2021-yil 23-noyabrdagi O‘zRQ-730-sonli “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi va 2006 yil 4-oktyabrdagi O‘zRQ-58-sonli “Ipoteka to‘g‘risida”gi qonunlariga muvofiq amalga oshiriladi.
Yangi kvartira yoki uyni kredit hisobiga sotib olish har doim katta summalarni va uzoq davr – 10 yoki hatto 20 yil davomida to'lash shartlarini anglatadi. Bunday uzoq muddatga mijozga qarz berish orqali banklar katta tavakkalchilikka yo’l qo’yadi. Kreditni to'lash davri mobaynida garov ob'yektiga aylangan ko'chmas mulk bilan har xil narsa yuz berishi mumkin. Har qanday zarar garov qiymatini pasaytiradi, bu esa bank uchun zarardir. Kredit to'lanmagan taqdirda, bank uni sotishi va yo'qotishlarni qoplashi uchun kvartira likvid bo’lishi kerak. Sug'urta polisi zarar qoplanishini kafolatlaydi. Ipoteka sug'urtasi bankni qarz qaytarilmasligi xavfidan himoya qiladi.
Muhim shart: Ipoteka sug'urtasi sotib olingan mulkning to'liq qiymatini qoplamaydi, faqat xaridor bankdan qarzga olgan qismini qoplaydi. Agar uy-joy bahosining bir qismi shaxsiy mablag’lar hisobidan to'langan bo'lsa (masalan, uy-joy narxining 30%), polis qarz qoldig'i (70%) uchun rasmiylashtiriladi.
Ipoteka sug'urtasi garovga qo'yilgan mol-mulkni shikastlangan yoki to'liq yo'q qilingan taqdirda himoya qilish uchun mo'ljallangan.
Sug’urta qanday xavflardan himoya qiladi:
Mol-mulk shikastlanishiga derazalar, eshiklar, devorlar va boshqa konstruktiv elementlarning sinishi kiradi.
Bulardan tashqari, shartnomada ichki bezatish va muhandislik uskunalarini sug’urtalash yoki minimal ta'mirlash ishlarini amalga oshirish ham ko’zda tutilgan bo’lishi mumkin.
Sug'urta kompaniyasi yetkazilgan zararga qarab sug'urta summasini to'laydi:
Sug'urta kompaniyasi quyidagi sabablarga ko'ra yetkazilgan zararni qoplamaydi:
Ipoteka sug’urtasi rasmiylashtirilganda qo'shimcha sug'urta turi sifatida qarz oluvchining hayoti va sog'lig'ini sug'urta qilishdan foydalanish mumkin (uning muddatidan oldin vafot etganligi, nogironligi yoki kasalligi tufayli qarzni qaytarish imkoniyati yo’qolsa, bank sug'urta shartnomasi bo'yicha u yoki bu miqdorda kompensatsiya oladi). Ipoteka 15-20 yilgacha bo'lgan muddatga berilganligi sababli, qarz oluvchining kasal bo'lib qolishi, jarohatlanishi va mehnat qobiliyatini yo'qotishi xavfi yuqori. Shuning uchun u qarzni to'liq to'lay olmasligi mumkin. Jismoniy shaxsning ham, bankning ham mulkiy manfaatlarini himoya qilish uchun ipoteka hayot va sog'liq sug'urtasi taklif etiladi. Kasal bo'lgan taqdirda, sug'urta kompaniyasi kasallik ta'tilida bo'lgan davrga mutanosib ravishda ipoteka to'lovining bir qismini, to'liq nogironlik yoki o'lim holatida - ipotekaning butun qoldig'ini qoplaydi. Ammo hayotni sug'urta qilish majburiy asosda talab qilinmaydi va qarz oluvchining xohishiga binoan ixtiyoriy ravishda rasmiylashtiriladi.
Depozit.uz saytining Sug'urta sahifasida jismoniy shaxslar uchun sug'urta kompaniyalari mahsulotlari bilan tanishishingiz mumkin.

Страхование при ипотечном кредитовании – одно из условий получения займа от банка. Наличие полиса гарантирует финансовому учреждению возврат денежных средств, независимо от возникших обстоятельств.
Ипотечное страхование (имущества, передаваемого под залог) проводится в соответствии с Гражданским кодексом РУз, Законом РУз «О страховой деятельности» № ЗРУ-730 от 23.11.2021г. и Законом РУз «Об ипотеке» № ЗРУ-58 от 4 октября 2006 года.
Покупка новой квартиры или дома в кредит — это всегда большие суммы и сроки выплат, растянутые на 10, а то и 20 лет. Предоставляя деньги заемщику на такой долгий период, банки сильно рискуют. За время выплат по кредиту с недвижимостью, которая становится объектом залога, может случиться многое. Любое повреждение снижает стоимость залогового имущества, что невыгодно банку. В случае невыплат по кредиту квартира должна оставаться ликвидной, чтобы организация могла продать ее и покрыть убытки. Страховой полис гарантирует возмещение ущерба. Страхование жилья при ипотеке защищает финансовую организацию от риска невозврата средств.
Важное условие: Страхование жилья при ипотеке покрывает не всю стоимость приобретаемой недвижимости, а только ту часть, которую покупатель берет взаймы у банка. Если сумма частично выплачивается накопленными деньгами (к примеру, 30 % стоимости жилья), полис оформляется на остаток долга (70%).
Страхование ипотеки призвано защитить ипотечную недвижимость при повреждении или полном уничтожении объекта.
От каких рисков действует защита:
К повреждению относят поломку окон, дверей, стен и других конструктивных элементов.
Договор помимо прочего может включать в себя страховку внутренней отделки и инженерного оборудования либо минимального ремонта.
Страховая компания выплачивает страховую сумму в зависимости от повреждений:
Страховая компания не компенсирует ущерб, причиненный в результате:
Как дополнительный вид страховки при оформлении ипотеки является страхование жизни и здоровья заемщика (в случае его преждевременной смерти, потери трудоспособности или болезни застрахованного банк получит компенсацию по страховому договору в том или ином размере). Поскольку ипотека оформляется на срок от до 15–20 лет, велик риск, что заемщик может заболеть, получить травму и потерять трудоспособность. Следовательно, не сможет погашать долг в полном объеме. Чтобы защитить имущественные интересы и физического лица, и банка, оформляется ипотечное страхование жизни и здоровья. При болезни страховая компания компенсирует часть ипотечного платежа, пропорциональную периоду нахождения на больничном, при полной потере трудоспособности или смерти - весь остаток по ипотеке. Но страхование жизни не требуется в обязательном порядке, а осуществляется добровольно по желанию заёмщика.