Ipoteka kreditini olishda bir necha cheklovlar olib tashlanadi!
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturi ijrosini samarali tashkil etish, ipoteka kreditlashni kengaytirish va qurilish materiallari sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Kelgusi yilda ipoteka dasturlari doirasida 50 mingga yaqin xonadonli uy-joylar quriladi. Bunga qariyb 13 trillion so‘m maqsadli kredit va 1,3 trillion so‘m subsidiya ajratiladi.
"Bu dastlabki hisob-kitoblar. Agar talab bo‘lsa, yana qo‘shimcha resurs ajratiladi", dedi Prezident. Bundan tashqari:
- ipoteka kreditlari va subsidiya olishda, uy-joy maydoni va narxi bilan bog‘liq cheklovlar ipoteka kreditlari shartlaridan chiqarib tashlanadi;
- ehtiyojmand aholiga dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun 32 million so‘m subsidiya to‘lanadi;
- ehtiyojmand aholi tomonidan kreditni qaytarishda foizning davlat tomonidan qoplab beriladigan subsidiya miqdori barcha hududlar uchun bir xil - 10 foiz etib belgilanadi (hozirda viloyatlarda 10 foiz, Toshkent shahrida 12 foizdan yuqori qismi qoplab berilmoqda);
- subsidiyalar yakka tartibdagi uy-joy qurish va ta’mirlash uchun olingan kreditlar uchun ham beriladi;
- ipoteka kreditini olishda qarindosh bo‘lmagan fuqarolarning kafil bo‘lishiga ruxsat beriladi (bugungi kunda faqat yaqin qarindoshlar kafil bo‘la oladi).

Будет отменено ряд ограничений для получение ипотечного кредита!
Президент Шавкат Мирзиёев провел видеоконференцию, посвященную мерам по эффективной организации реализации жилищной программы, расширению ипотечного кредитования и дальнейшему развитию отрасли строительных материалов.
В следующем году по ипотечным программам будет построено около 50 тысяч квартир. На эти цели будет направлено около 13 трлн. сумов целевых кредитов и 1,3 трлн. сумов субсидий.
«Это предварительные оценки. При необходимости будут выделены дополнительные ресурсы», - сказал Президент. Помимо:
- При получении ипотечных кредитов и субсидий ограничения по площади и цене жилья исключены из условий ипотечных кредитов;
- Для покрытия части первоначального взноса малообеспеченным будет выплачена субсидия в размере 32 млн. сумов;
- размер процентных субсидий, подлежащих возмещению государством при погашении кредитов малообеспеченным населением, одинаков для всех регионов - 10% (в настоящее время 10% в регионах, более 12% в Ташкенте);
- Также предоставляются субсидии по кредитам на строительство и ремонт индивидуального жилья;
- Поручителем по ипотечного кредита разрешено выступать не родственникам (сегодня поручителями могут выступать только близкие родственники).