Har qanday qarz oluvchi, kredit tashkilotiga murojaat qilganda, uning arizasi tasdiqlanishi imkoniyatini qanday oshirish mumkinligi haqida qiziqadi. Bir tomondan, bank qaror qabul qilishiga ta'sir qiluvchi mezonlar yetarlicha shaffof va hammaga ma'lum. Biroq, bankning talablariga javob berish har doim ham oson emas.
Ko'p hollarda, har bir kredit tashkiloti o’zining puxta ishlab chiqilgan rasmiy mezonlarini qo'llaydi. Biroq, mijozning arizasini ko'rib chiqish jarayoni deyarli bir xil tamoyillarga asoslanadi, bu bitimni tasdiqlash ehtimolini oshiradigan bir nechta qoidalarni shakllantirish imkonini beradi.
Agar sabab kredit tarixida ekanligiga shubha bo’lsa, uni tekshirish kerak. Hujjatda xatolik yuz bergan bo'lsa, uni tuzatish uchun murojaat yuborish mumkin. Depozit.uz sayti orqali kredit tarixini tekshirish imkoniyati mavjud. Hisobotda mijozning muddati o’tgan to’lovlari, umumiy qarz yuki va yakuniy ballini (1 dan 500 ballgacha bo'lishi mumkin) tekshirish mumkin va kreditga layoqatlilik natijalariga ko'ra, qaysi banklardan kredit olish imkoniyati mavjudligini bilib olish mumkin.
Agar kredit tarixida muammolar mavjud bo'lsa, uni tuzatish mumkin. Misol uchun, qisqa muddatga kichik miqdorda kredit olish va o'z vaqtida qaytarish kerak – bu kredit tarixiga ijobiy ta'sir qiladi.
Boshqa hollarda ham kredit ma’qullanishi uchun chora ko’rish mumkin:
Agar bankning talablariga nomuvofiqlik bo'lsa, boshqa kredit tashkilotlarini qidirish mumkin. Misol uchun, agar qarz oluvchi 19 yoshga to'lgan bo'lsa va kredit yoshi tufayli rad etilgan bo'lsa, 18 yoshdan boshlab kredit beradigan bankni izlash maqsadga muvofiqdir.
Kam daromad bo'lsa, uni ko'paytirish imkoniyatlarini izlash yoki kichikroq miqdorda kredit talab qilish kerak. Bundan tashqari, daromadni tasdiqlashi mumkin bo'lgan barcha hujjatlarni taqdim etish muhimdir.
Agar qarz yuki yuqori bo'lsa, uni kamaytirish lozim. Buning uchun oldingi kichik kreditlar va qarzlarni yopish kerak, yaxshi maoshli ish yoki qo’shimcha ish topish mumkin.
Agar yetarli tajriba bo'lmasa, qarz oluvchilarga nisbatan yumshoqroq talablarga ega bo'lgan tashkilotni qidiring. Agar huquqbuzarliklar mavjud bo'lsa ham xuddi shunday qilish kerak.
Agar bank sug'urtasiz kredit bermasa, ishonch telefoniga qo'ng'iroq qilib, bank rahbariyatiga shikoyat qilishingiz mumkin. Ammo bank baribir sabablarni tushuntirmasdan kreditni rad etishi mumkin. Shuning uchun darhol boshqa moliya institutini izlash yoki sug'urta qilishga rozi bo'lish yaxshiroqdir.
Agar noto'g'ri ma'lumotlar taqdim etilgan bo'lsa, siz boshqa bankdan kredit olishga urinib ko'rishingiz mumkin, ammo undan oldin ariza xatolarini diqqat bilan tekshiring.
Agar siz ko'p ariza topshirgan bo'lsangiz va kredit hamma joyda rad etilgan bo'lsa, unda siz 1-2 oy tanaffus qilishingiz kerak - aks holda banklar rad etishda davom etadilar. Bu vaqt ichida siz o'zingizni qarz oluvchi sifatidagi taassurotni yaxshilashga harakat qilishingiz kerak – kichik kreditlarni yoping va hatto yuqori maoshli boshqa ish haqida o'ylang.
Yana qanday omillar kreditni tasdiqlash imkoniyatini oshiradi?
Agar asosiy ish bilan bir qatorda, qarz oluvchi qo'shimcha pul ham topsa (pishiriq pishirish, repetitorlik va h.k.), o’zini o’zi band qilgan shaxs maqomoni olish uchun ariza topshirishingiz mumkin. Bu kredit olishda to'g'ridan-to'g'ri imkoniyat bermaydi, lekin qo'shimcha daromadlarni hujjatlashtirish mumkin bo'ladi va shuning uchun qarz yuki ko'rsatkichi qiymatiga ta'sir qiladi.
Bank bilan "do'stlashishga" harakat qilishingiz mumkin:
Ish beruvchidan ish haqini tanlangan bankdagi hisob raqamiga o'tkazishni so'rang - ish haqi loyihalari bo'yicha mijozlar uchun yanada qulay kredit takliflari mavjud va ular uchun arizani tasdiqlash imkoniyati yuqoriroq.
Shunchaki ushbu bankda debet karta rasmiylashtirish mumkin va uni muntazam ravishda to'ldirib, u bilan xaridlar uchun to'lash mumkin – bu harakatlar mijozning to'lov qobiliyatini tasdiqlaydi, unga ishonch ko'proq bo'ladi.
Kredit olish imkoniyatini oshirishning boshqa usullari ham mavjud. Agar bank kredit bermasa nima qilish kerak:
Mol-mulk garovi asosida kredit olish. Avtomobil yoki ko'chmas mulk garovi bilan olinadigan kreditga murojaat qiling. Bunday holda, banklar yomon kredit tarixi bilan ham kredit berishi mumkin.
Ishonchli kafilni toping. Kasb yoki ish beruvchini o'zgartirish. Davlat korxonalari va yirik korporatsiyalar xodimlari yakka tartibdagi tadbirkorlar yoki kichik biznesda ishlaydiganlarga qaraganda kredit olishda ko’proq imkoniyatga ega.
Oila quring - banklar oilali shaxslarga ishonchliroq nazar bilan qaraydi, ular mas'uliyatliroq deb hisoblanadi.
Oliy ma'lumotga ega bo'ling – bank uchun bunday qarz oluvchi ishonchliroq ko'rinadi.
Agar banklar kreditni ma’qullamasa, qanday qilib kredit olish mumkin
Ketma-ket bir nechta ariza topshirilishiga qaramay faqat rad javob kelish holatlari ko’p uchrab turadi. Bunday vaziyatda taktikani o'zgartirish kerak va quyidagilarni amalga oshirish lozim:
Ariza ma'lumotlaridagi xatolarni tekshiring. Misol uchun, noto'g'ri yosh ko'rsatilgan bo’ladi, ariza esa avtomatik ravishda banklarga yuboriladi, shuning uchun hamma joyda rad etiladi.
Kredit byurosiga kredit tarixi uchun so'rov yuboring, xatolarini o'zingiz o'rganing. Agar xató bo'lsa, ularni tuzatish kerak.
Umumiy daromadning 50% dan ko'p bo'lmagan qismini kreditlar va qarzlar bo'yicha to'lovlarga sarflanishini ta'minlang. Agar bundan oshib ketgan bo'lsa, vaziyatni o'zgartirish yo'llarini izlang - daromadni oshirish yoki xarajatlarni kamaytirish.
Kredit berishga xalaqit beradigan boshqa omillarni toping va tuzating.
Agar bir nechta arizalar ketma-ket yuborilgan bo'lsa, 1-2 oy kuting yoki kafil bilan mol-mulk garovi evaziga kredit olishga harakat qiling.

Любой заемщик при обращении в кредитную организацию задается вопросом, как повысить шанс одобрения его заявки? С одной стороны, критерии, которые влияют на принятие решения банком, достаточно прозрачны и хорошо известны. Однако, соответствовать требованиям финансового учреждения удается далеко не всегда.
В большинстве случаев банком применяются отработанные и формальные критерии, которые определяются каждой кредитной организацией индивидуально. Однако, в основе процесса рассмотрения заявки клиента заложены примерно одинаковые принципы, что позволяет сформулировать несколько правил, позволяющих увеличить вероятность одобрения сделки.
Если есть подозрения, что причина в кредитной истории — нужно ее проверить. Не исключено, что в документ вкралась ошибка, тогда можно будет подать запрос на ее исправление. Проверить свою кредитную историю можно на сайте Depozit.uz. В отчете можно проверить наличие просрочек, общую долговую нагрузку и итоговый балл клиента (он может составлять от 1 до 500 баллов), и на основании результатов кредитоспособности узнать в каких банках можно получить кредит.
В случае, если в КИ есть проблемы, ее можно исправить. Например, можно попробовать взять небольшую сумму на короткий срок и вернуть ее вовремя — это также положительно повлияет на историю.
В других ситуациях тоже можно сделать так, чтобы одобрили кредит:
Если есть несоответствие требованиям банка — поискать другие кредитные организации. Например, если заемщику 19 лет и ему отказали из-за возраста, есть смысл поискать банк, выдающий кредиты с 18-летнего возраста
В случае низкого дохода нужно поискать возможности его увеличения или запросить меньшую сумму. Также важно постараться собрать все справки, которые могли бы подтвердить доход.
Если высокая долговая нагрузка — попробовать ее снизить. Для этого постараться выплатить мелкие кредиты и займы, найти работу с лучшей оплатой или подработки.
Если недостаточно стажа — поискать организацию с более лояльным отношением к заемщикам. Аналогично нужно поступить, если есть правонарушения.
Если не дают кредит без страховки — можно пожаловаться руководству банка по телефону горячей линии. Но банк все равно может отказать, не объясняя причин. Поэтому лучше сразу искать другую финансовую организацию или соглашаться на страхование.
Если были предоставлены недостоверные сведения, можно попытаться получить кредит в другом банке, но тщательно проверить заявку на ошибки.
Если вы подавали много заявок и везде получали отказ, то стоит сделать перерыв на 1-2 месяца — иначе банки и дальше будут отказывать. За это время нужно попробовать улучшить впечатление о себе, как о заемщике — закрыть небольшие кредиты, и даже подумать о другой работе с более высокой зарплатой.
Какие еще факторы повышают шансы на одобрение кредита
Если кроме основной работы заемщик еще и подрабатывает (печет торты, занимается репетиторством и т. д.) — можно оформить самозанятость. Прямых преимуществ в получении кредита она не даст, но появится возможность документально подтвердить дополнительные доходы, а значит повлиять и на значение показатель долговой нагрузки.
Можно попробовать «подружиться» с банком:
Попросить работодателя перечислять зарплату на счет в выбранном банке — для зарплатных клиентов действуют более выгодные предложения по кредитам, а шанс на одобрение заявки для них выше.
Можно просто завести в этом банке дебетовую карту и регулярно пополнять ее, расплачиваться ей за покупки — эти действия подтверждают платежеспособность клиента, доверия к нему будет больше.
Есть еще способы, с помощью которых можно повысить вероятность получения займа. Что делать, если не дают кредит:
Подать заявку на кредит под залог имущества — автомобиля или недвижимости. В этом случае банки могут дать кредит даже с плохой кредитной историей.
Найти надежного поручителя.
Сменить профессию или работодателя. Работники государственных предприятий и крупных корпораций имеют больше шансов на получение кредитов, чем ИП или занятые в малом бизнесе.
Создать семью — банки охотнее дают кредиты семейным людям, считая, что они ответственнее холостых.
Получить высшее образование — для банка такой заемщик выглядит более надежным.
Как взять кредит, если не одобряют банки
Бывает так, что человек подает одну за другой несколько заявок и получает отказы. В этой ситуации нужно менять тактику и подойдет следующий алгоритм:
Проверить данные в заявках на ошибки. Например, указан не тот возраст, а заявка отправляется в банки через сервисы автоматически, поэтому везде человек получает отказ.
Сделать запрос в Бюро кредитных историй на получение КИ, изучить ее самостоятельно на ошибки. Если они есть, их нужно исправить.
Проверить, чтобы на платежи по кредитам и займам уходило не более 50% от общего дохода. Если порог превышен, искать пути изменения ситуации — повышать доходы или уменьшать расходы.
Найти и исправить прочие факторы, способные помешать выдаче кредитов.
Если заявок было отправлено несколько — подождать 1–2 месяца или попробовать получить кредит под залог имущества, с поручителем.