Qisqa tanaffusdan so‘ng dollar so‘mga nisbatan yana mustahkamlandi!
Dollar va AQSh obligatsiyalari qimmatlashmoqda, chunki investorlar yuqori inflyatsiya va sust o'sish sharoitida Federal zaxira tizimi qanchalik sabr-toqatli bo'lishini aniqlashga harakat qilmoqda. Qimmatli qog'ozlar, AQSh dollari barcha B10 valyutalariga nisbatan o'sib bormoqda, yevro esa yil boshidagi eng past darajaga yaqinlashmoqda.
Payshanba kuni aksiyalar rekordlarni yangiladi va premarketda va AQSh mehnat bozori hisoboti e'lon qilinganidan keyin ham o'sishda davom etdi. Natijada 11-noyabr 2021-yil  holatiga ko‘ra, AQSh dollari o‘zbek so‘miga nisbatan ham mustahkamlandi. Oʻzbekiston Markaziy banki maʼlumotlariga koʻra, kurs 1 dollar uchun 10705,26 ni tashkil etdi, bu foizlarda soʻm haftadagi pozitsiyalarni 0,29 foizga oshirdi.
AQShning 10 yillik davlat obligatsiyalarining daromadliligi uch bazis punktini yo'qotdi. Ayni paytda, qimmatli qog'ozlar obligatsiyalar bozorining ehtiyotkor kayfiyatiga e'tibor bermayapti va ishonchli tarzda rekord darajadagi yuqori ko'rsatkichlarni yangilamoqda. Yuqori texnologiyali qimmatli qog'ozlar modasi qaytdi: Qualcomm Nyu-Yorkdagi premarketda yetakchilik qildi.
AQSh markaziy bankirlari 21-22-sentabr kunlari boʻlib oʻtgan yigʻilish bayonlarida oylik aktivlarni “qisqartirish” boʻyicha 120 milliard dollarlik reja siyosatni belgilovchi Federal ochiq bozorlar qoʻmitasi yigʻilishida tasdiqlanishini aytishdi. Protokol "tasviriy o'tish yo'li" deb ta'riflangan narsa noyabr yoki dekabr oylarida xaridlarni oyiga 15 milliard dollarga qisqartiradi, bu sur'at va dasturni iyun yoki iyulgacha yakunlaydi.
Rag'batlantirishni qisqartirish rejasini e'lon qilar ekan, Fed bir necha oy davomida o'sib borayotgan inflyatsiyaga qaramay, stavkalarni oshirishga shoshilmayotganini tasdiqladi. Dastlab, bozor xavfli aktivlarga o'tish orqali reaksiyaga kirishdi, ammo ertasi kuni tendensiya kuch uchun sinovdan o'tkazildi. Markaziy banklar o'rtasidagi rag'batlantirish va bozor narxlarini oshirishga qaratilgan urush shiddatli bo'ldi.
HSBC HOLDINGS iqtisodchisi Rayan Vang: “Fed chiqish kutilganidan sekinroq harakat qilmoqda, ammo u hali ham harakatda. Bu dollarning markaziy banklari hal qiluvchi kuchi kamroq boʻlgan mamlakatlar valyutalariga nisbatan oʻsishini qoʻllab-quvvatlash uchun yetarli. Global iqtisodiy faollikning yanada pasayishi ham AQSh dollarini qo'llab-quvvatlaydi”-deydi.
Yevropa Markaziy banki inflyatsiyani vaqtinchalik hodisa, pandemiyadan keyin talabning o'sishi oqibati deb hisoblaydi. Markaziy bank rahbari Kristin Lagardning so'zlariga ko'ra, Markaziy bank, katta ehtimol bilan, kelgusi yilda kursni oshirmaydi.
Bloomberg Dollar Strength Index o'tgan haftadagi barcha yo'qotishlarni tikladi va ko'tarilish kanali bilan bir qatorda qoldi. AQSh fond bozoridagi ko'tarilish kayfiyati boshqa joylarda ehtiyotkorlik bilan qarama-qarshi edi. Yevropa Stoxx 600 pasayib ketdi. Bank va chakana savdo tarmoqlaridagi o'sish tovarlar va sog'liqni saqlash sohasidagi pasayishning o'rnini bosdi. Salbiy dinamikani Yaponiya va Gonkong fond bozorlari ko'rsatdi, bu yerda Kaisa Group Xitoyning ko'chmas mulk sektoridagi inqiroz tufayli savdoni to'xtatdi.
Nashr qilingan mehnat bozori hisoboti oktyabr oyida iqtisodiyot kutilganidan ham oshib 531 ming ish o'rinlarini qo'shganini ko'rsatdi. Biroq, mehnat bozori haqidagi hisobotda investorlarni nafaqat bandlik darajasi, balki iste'mol talabining yetakchi ko'rsatkichi - soatlik daromadning o'sishi ham qiziqtirdi.
Valyuta bozorlaridagi keyingi harakatlar treyderlarning siyosatni keskinlashtirishning nisbiy sur'ati haqidagi tasavvurlariga va bozorlar Fed mablag'lari stavkasi yaqinlashib kelayotgan pul-kredit siyosatining keskinlashuvi davrida 1,75% dan unchalik ko'tarilmasligi haqidagi taxminga amal qilishi mumkinligiga bog'liq bo'lishi mumkin.
Rivojlangan mamlakatlardagi ko'pchilik siyosatchilar inflyatsiyaning o'sishi va o'sish sur'atining sekinlashishi sharoitida juda tez va juda sekin harakat qilish o'rtasidagi tavakkalchiliklar deyarli teng taqsimlangan holda murosa topishlari kerak. Natijada bozorlarni ajablanib qo'lga olish va siyosiy xatoga yo'l qo'yish ehtimoli katta.
Yuqoridagilar fonida esa jahon bozorida AQSH dollarining yanada mustahkamlanishini bashorat qilish mumkin, bu esa shunga mos ravishda oʻzbek soʻmiga nisbatan dollar kursiga taʼsir qiladi. Natijada, o'sish tendensiyasi davom etishini va 1 dollar uchun 10690-10730 so'm oralig'ida narxlarning o'zgarishini kutishimiz mumkin.

Доллар и американские облигации дорожают, пока инвесторы пытаются понять, насколько у Федерального резерва хватит терпения в условиях высокой инфляции и вялого роста. Акции тоже на подъеме.Американский доллар вырос против всех валют Б10, при этом евро приблизился к минимальным уровням с начала года.
В четверг акции обновили рекорды и продолжили расти на премаркете и после выхода отчета по рынку труда в США. Вследствии чего американский доллар также укрепился против узбекского сума и по состоянию на 08.11.2021. курс по данным ЦБ РУз составляет 10705.26 за 1 USD что в процентном выражении сум сдал позиции за неделю на 0,29%.
Доходность по 10-летним гособлигациям США потеряла три базисных пункта. Между тем акции не обращают внимание на осторожный настрой рынка облигаций и уверенно обновляют рекордные максимумы. Вернулась мода на ценные бумаги высокотехнологичных компаний: на премаркете в Нью-Йорке лидировал Qualcomm.
Руководители центрального банка США в протоколе своего заседания 21-22 сентября сообщили, что на собрании Федерального комитета по открытым рынкам, определяющего политику, будет утвержден план «сокращения» ежемесячных покупок активов на сумму 120 миллиардов долларов. То, что протокол описывается как «иллюстративный переходный путь», сократит закупки на 15 миллиардов долларов в месяц, начиная с ноября или декабря, темпы и отправная точка, которые завершат программу к июню или июлю.
Объявив план сокращения стимулов, Федрезерв подтвердил, что не торопится повышать ставки, несмотря на рост инфляции в течение нескольких месяцев. Поначалу рынок отреагировал уходом в рисковые активы, но на следующий день тренд подвергся проверке на прочность. Война между Центробанками, нацеленными на стимулирование, и рынками, закладывающими в цену повышение ставки, развернулась нешуточная.
«Федрезерв движется к выходу медленнее, чем ожидалось, но все же движется», — отметил Райан Ванг, экономист HSBC HOLDINGS. «Этого достаточно, чтобы поддержать рост доллара против валют тех стран, где Центробанки еще менее решительны. Дальнейший спад экономической активности в мире также поддержит USD».
Европейский центральный банк считает инфляцию временным явлением, последствием роста спроса после пандемии. По словам главы Центробанка Кристина Лагард, ЦБ, скорее всего, не станет повышать ставку в следующем году.
Индекс силы доллара, рассчитываемый Bloomberg, вернул все потери прошлой недели и остался в русле бычьего канала. Бычьи настроения на фондовом рынке США контрастировали с осторожностью в других странах. Европейский Stoxx 600 снизился. Рост в банковском и розничном секторе компенсировало падение в сырьевом секторе и в здравоохранении. Негативную динамику демонстрировали фондовые рынки Японии и Гонконга, где Kaisa Group приостановила торги из-за кризиса в китайском секторе недвижимости.
Опубликованный отчет по рынку труда показал, что экономика прибавила 531 тыс. рабочих мест в октябре, опередив ожидания. Однако в отчете по рынку труда инвесторов интересовал не только уровень занятости, но и рост почасовых доходов — опережающий показатель для потребительского спроса.
Дальнейшие движения валютных рынков, вероятно, зависят от восприятия трейдерами относительных темпов ужесточения политики и от того, смогут ли рынки придерживаться предположения, что ставка по фондам ФРС не поднимется намного выше 1,75% в течение предстоящего цикла ужесточения ДКП.
На фоне усиления инфляции и замедления роста большинству политиков в развитых странах приходится искать компромисс, при этом риски между слишком быстрыми и слишком медленными действиями разделились почти поровну. В результате повышается вероятность застать рынки врасплох и совершить политическую ошибку.
И на фоне вышеизложенного можно прогнозировать дальнейшее укрепление американского доллара на мировом рынке что соответственно отразиться на курсе доллара по отношению к узбекскому суму. Вследствие чего можно ожидать сохранение восходящего тренда и диапазон движения цены в районе 10690-10730 сум за 1 USD.