Pul o‘tkazmalari qulayligi: banklar telefon raqami orqali chet elga pul o‘tkazmalarini amalga oshirishni yo‘lga qo‘ymoqda
Bunday operatsiyalarning asosiy foydasi nimada va ular bozorni qanday o‘zgartiradi?
Izvestiya gazetasi xabariga ko‘ra, Rossiya banklari MDH mamlakatlariga pul o‘tkazmalarini yana-da osonlashtirmoqda.  Aynan oktyabr oyida Tinkoffbank tomonidan chet davlatlarga telefon raqami orqali pul o‘tkazmasi amalga oshirilgan, - deyiladi xabarda.   Unistream, MKB va DOM.RF vakillarining aytishicha, 2022-yilda bu xizmatni ishga tushirishga ular ham tayyor. Hozirda bu imkoniyat faqat Sberbank mijozlari uchun mavjud. Markaziy bank  o‘zlarining shunga o‘xshash tezkor to‘lov tizimlar xizmatlarini ishlab chiqayotganini eslatdi.
Xususan, “Izvestiya” ga Tinkoffbank mijozlarni qo‘llab-quvvatlash xizmati xabar berganidek, bunday pul o‘tkazmalari faqat rublda amalga oshirilishi mumkin. Bitta operatsiya uchun limit 150 ming rubldan, oyiga esa 1,5 milliondan oshmaydi.
Bugungi kunda Tinkoffbank mijozlari Tojikiston, O‘zbekiston va Qirg‘izistondagi alohida banklarga pul o‘tkazish imkoniyatiga ega, xususan yil oxirigacha ushbu mamlakatlardan Rossiyaga qaytarib o‘tkazmalarni amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, mahalliy kredit tashkilotlari o‘rtasida telefon raqami orqali chet elga pul o‘tkazish funktsiyasi ilgari faqat Sberbank mijozlari uchun mavjud bo‘lgan bo‘lsa, hozirda Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Tojikiston va O‘zbekistonga ham pul o‘tkazmalari amalga oshirish imkoniyati yaratilgan, - deyiladi xabarda.
Bugungi kunda bank mobil ilovasining barcha foydalanuvchilari uchun pul o‘tkazmasining narxi o‘tkazma summasining 1 foizini, kamida 30 rublni va maksimal 1 mingni tashkil qiladi.

Удобство денежных переводов: Банки осуществляют денежные переводы за границу по номеру телефона.
По данным газеты «Известия», российские банки упрощают отправку денег в страны СНГ. В октябре Тинькоффбанк переводил деньги в зарубежные страны по телефонному номеру, говорится в сообщении. Представители Юнистрим, МКБ и ДОМ.РФ заявляют, что также готовы запустить сервис в 2022 году. В настоящее время такая возможность доступна только клиентам Сбербанка. В центральном банке напомнили, что они разрабатывают аналогичные услуги системы быстрых платежей.
В частности, в службе поддержки Тинькоффбанка «Известиям» сообщили, что такие переводы можно осуществлять только в рублях. Лимит на одну операцию не превышает 150 тысяч рублей и 1,5 миллиона в месяц.
Сегодня клиенты Тинькоффбанка имеют возможность переводить деньги в отдельные банки Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана, в частности, до конца года можно будет осуществлять денежные переводы из этих стран в Россию.
Кроме того, функция перевода денег за границу по телефону между местными кредитными организациями раньше была доступна только клиентам Сбербанка, но теперь она доступна в Азербайджане, Армении, Беларуси, Казахстане, Кыргызстане, Молдове, Таджикистане, а также денежные переводы в Узбекистан.
Сегодня стоимость денежного перевода для всех пользователей мобильного приложения банка составляет 1% от суммы перевода, минимум 30 рублей и максимум 1 тысяча.