IIV ma’lumotiga ko’ra, plastik kartalardan pul o‘g‘irlash va firibgarlik holatlari hozirgi vaqtda eng ko‘p sodir etiladigan jinoyatlar qatoriga kiradi.
IIV ma’lumotiga ko’ra, plastik kartalardan pul o‘g‘irlash va firibgarlik holatlari hozirgi vaqtda eng ko‘p sodir etiladigan jinoyatlar qatoriga kiradi. 2021-yilda 2700 dan ortiq oʻzbekistonlik internet firibgarlari qurboni boʻlgan.
Odamlarni aldash va ularning bank kartalaridan pul o'g'irlashning turli usullari mavjud: bankomat orqali operatsiyalarni amalga oshirish paytida kodni ko’rib olish va kartani o'g'irlashdan tortib, dasturiy ta'minotga xakerlik hujumlarini uyushtirishgacha. Jinoyatchilar pul o'g'irlashning eski usullari ish bermay qo’yganda yangi usullarini o’ylab topishadi. Shunung uchun firibgarlar qo’llaydigan asosiy usullardan xabardor bo'lish va xavfsizlik qoidalariga rioya qilish juda muhimdir.
Bank kartalari hayotimizga mustahkam kirib kelganligi sababli, xavfsizlik bo'yicha mutaxassislar barcha karta egalariga o'zlarining bank kartalari va uning ma'lumotlarini hamyondagi naqd puldan ham qat'iyroq himoya qilishni maslahat berishadi.
Biroq bankning axborot xavfsizligi tizimlariga qaramasdan, firibgarlik operatsiyalari natijasida kartadagi pul mablag'larini o'g'irlash ehtimoli mavjud. Bunga yo'l qo'ymaslik uchun mablag'laringiz bilan noqonuniy operatsiyalar amalga oshirilishidan himoyalaydigan qoidalarga amal qiling:
1-qoida. Parol va kodlaringizni hech kimga aytmang.
Kartadagi PIN-kod hech kimga oshkor etilmaydigan sirdir. Uni telefonda saqlash yoki kartaga yozib qo’yish mumkin emas. Bankomat yoki do'konda PIN-kodni kiritishda klaviaturani qo'l bilan yopish kerak.
Shuningdek, VISA kabi xalqaro kartalarning orqa tomonida CVC / CVV kodi - uchta maxfiy raqam mavjud. Ular onlayn xaridlar amalga oshirishda ishlatiladi. Firibgarlar sizning kartangizdan pul o’g’irlashini oldini olish uchun CVC / CVV kodini hech kimga ko'rsatmang va aytmang.
Bank xodimlari hech qachon kartadagi kodni, PIN-kodni, shuningdek, bank tomonidan yuborilgan SMS- kodlarni so'ramaydi. Faqat firibgarlar maxfiy kodlar bilan qiziqadi. Firibgarlar o‘zlarini go‘yoki sizning kartangizga pul o‘tkazmoqchi bo‘lgan tanishlaringiz deb ko‘rsatishi ham mumkin. Lekin pul o'tkazish uchun ular karta raqami, uning amal qilish muddati yoki CVC/CVV kodini so’rashadi. Bu ham firibgarlik. Pul o'tkazish uchun karta raqamini o’zi kifoya. Boshqa ma'lumotlar - amal qilish muddati, egasining ismi yoki kodi - talab qilinmaydi.
2-qoida. Karta bo’yicha SMS ogohlantirish xizmatini ulang.
Bu xizmat kartadagi barcha harakatlar haqida bankdan SMS-xabarni darhol olish uchun kerak. Masalan, karta orqali to'lanadigan barcha xaridlar haqida ma’lumot olish uchun. Ushbu xabarlar juda diqqat bilan o'qilishi kerak. Agar siz amalga oshirmagan xarid haqida xabar olgan bo'lsangiz, ehtimol firibgar kartadan foydalangan.
Siz darhol bankka qo'ng'iroq qilishingiz, shubhali SMS haqida xabar berishingiz va kartani blokirovka qilishni so'rashingiz kerak. Bankning ishonch telefoni raqami kartaning orqa tomonida yoziladi. Ushbu raqamni telefoningizdagi kontaktlar ro'yxatiga kiritib qo’ying va karta bilan bog'liq muammolar bo'lsa, shu raqamga qo'ng'iroq qiling.
3-qoida. Xavfsiz saytlarni tanlang.
Firibgarlar mashhur onlayn resurslarning dublikat saytlarini yaratadilar. Masalan, ular bank veb-sayti yoki mobil ilovasining nusxasini yaratishlari mumkin. Agar siz u erda parollar, kodlar, karta ma'lumotlarini kiritsangiz, ular firibgarlarning qo'liga tushadi.
Saytni qanday tekshirish mumkin?
Odatda firibgarlar tomonidan yaratilgan saytlar nomi ba'zi bir taniqli sayt nomi bilan deyarli bir xil bo'ladi, faqat bir nechta harfda farq qilishi mumkin. Shuning uchun siz har doim brauzeringizning manzil satrini diqqat bilan tekshirishingiz kerak.
Resurs manziliga e'tibor bering. Xavfsiz sayt https:// bilan boshlanadi. Xavfsiz saytning manzil satrining oxirida yopiq qulf belgisi mavjud. Agar sayt xavfsiz bo'lmasa, unda shaxsiy ma'lumotlar va karta ma'lumotlarini kiritish mumkin emas.
Har qanday saytga karta yoki pasport ma'lumotlarini kiritishdan oldin uni diqqat bilan o'rganish, internetdagi sharhlarni maqsadga muvofiq bo’ladi.
4-qoida. SMS orqali kelgan shubhali havolalarni bosmang.
Hech qachon notanishlardan kelgan elektron pochta va SMSlardagi havolalarni bosmang. Ko'pincha, bunday havolalar qandaydir pul yutuqlari, yutuqli tanlov o'tkazilishi yoki mukofot to'lash haqida xabar bilan yuboriladi. Bilingki, agar bunday hollarda sizning kartangiz ma'lumotlari talab qilinsa, bular, albatta, firibgarlardir.
5-qoida. Ma'lumotlarni qayta-qayta tekshiring.
Firibgarlar haqiqatan ham ularga darhol ishonishingizga umid qilishadi. Ma'lumotni ikki marta tekshirishga vaqt bermaslik uchun ular sizni ataylab shoshtirishadi. Ammo pul masalasida shoshilmaslik kerak.
Firibgarlar quyidagi sxemalardan ham foydalanadilar:
Notanish odam qo'ng'iroq qiladi va sizning biror qarindoshingiz yoki do'stingiz muammoga duch kelganini aytadi. Firibgar ularga yordam berish uchun sizdan zudlik bilan pul o'tkazishingizni so'raydi. U sizni qo'rqib, aldanib qolishingizga umid qiladi. Pul o'tkazishga shoshilmang: avval qarindoshlaringizga yoki do'stlaringizga qo'ng'iroq qilib xabar oling.
Sizga pul o'tkazilganligi haqida SMS keladi. Xabar bankdan kelgan xabarga o'xshaydi. Shu zahoti notanish odam sizga qo'ng'iroq qilib, pulni noto'g'ri o'tkazganini aytadi va ularni qaytarishni so'raydi. Ehtimol, bu firibgar, sizga hech qanday pul kelmagan va "bankdan" kelgan SMS esa soxta. Bankka qo'ng'iroq qiling va hisobingizga pul tushganligi haqida so'rang.
Shuni unutmangki, firibgarlar doimiy ravishda aldashning yangi sxemalarini ixtiro qilishadi. Hech qanday holatda kartadagi maxfiy ma'lumotlarni hech kimga - hatto o'zini bank xodimi sifatida tanishtirgan kishiga ham bermang. Vaziyatni tushunmaguningizcha hech qachon pul o'tkazmang. Bankning rasmiy ishonch telefoni raqamiga o'zingiz qo'ng'iroq qiling va sizni qiziqtirgan ma'lumotlarni aniqlang. Asosiysi - shoshilmang.

По данным МВД, на сегодняшний день кража и мошенничество с пластиковыми картами являются одними из самых распространенных преступлений.
По данным МВД, на сегодняшний день кража и мошенничество с пластиковыми картами являются одними из самых распространенных преступлений. В 2021 году более 2700 узбекистанцев стали жертвами интернет-мошенничества.
Способы обмана людей и кражи денег с их банковских карт разнообразны: от подглядывания из-за плеча во время операций с банкоматом и последующего хищения карты до хакерских атак на программное обеспечение. При этом преступники постоянно придумывают новые способы хищения денежных средств, по мере того как старые перестают работать. Важно быть в курсе основных приемов, которые используют злоумышленники, и соблюдать базовые правила безопасности.
Именно потому, что банковские карты прочно вошли в нашу жизнь, специалисты службы безопасности советуют всем держателям карт защищать свою банковскую карточку и ее данные еще строже, чем наличные в кошельке.
Несмотря на все системы информационной безопасности банка, в результате мошеннических операций существует вероятность хищения средств с карты. Чтобы избежать этого, соблюдайте правила, затрудняющие неправомерные операции с вашими финансами:
Правило № 1. Никому не сообщайте свои пароли и коды.
ПИН-код от карты — это секрет, который никому нельзя раскрывать. Лучше не сохранять его в телефоне и тем более не записывать на карте. А при вводе ПИН-кода в банкомате или в магазине надо всегда прикрывать клавиатуру рукой.
Также на обратной стороне международных карт, например таких как карты VISA, есть CVC/CVV-код — три секретные цифры. Они нужны для оплаты покупок в интернете. Чтобы мошенники не смогли потратить деньги с вашей карты, ни в коем случае не диктуйте и не показывайте никому CVC/CVV-код.
Сотрудники банка никогда не спрашивают код с карты, ПИН-код, а также коды из СМС, которые присылает банк. Секретными кодами интересуются только мошенники. Мошенники могут притворяться, что они ваши знакомые, которые якобы хотят скинуть деньги вам на карту. Но для перевода им нужны номер карты, срок ее действия и CVC/CVV-код. Это тоже обман. Для того, чтобы перечислить деньги, достаточно номера карты. Никакие другие данные — срок действия, имя владельца или код — не требуются.
Правило № 2. Подключите СМС-оповещения по карте.
Это нужно, чтобы сразу же получать от банка СМС обо всех действиях по карте. Например, обо всех покупках, которые оплачены картой. Эти сообщения нужно читать очень внимательно. Если пришло сообщение о покупке, которую вы не совершали, скорее всего, картой воспользовался мошенник.
Стоит сразу позвонить в банк, сообщить о подозрительном СМС и попросить заблокировать карту. Номер горячей линии банка есть на обратной стороне карты. Лучше всего сохранить этот номер в контактах на своем телефоне и в случае проблем с картой звонить только по нему.
Правило № 3. Выбирайте безопасные сайты.
Мошенники создают сайты-двойники популярных онлайн-ресурсов. Например, они могут сделать копию сайта банка или мобильного приложения. Если вы введете там свои пароли, коды, данные карты, то они попадут к мошенникам.
Как проверить сайт?
Обычно название сайта-двойника почти полностью совпадает с названием какого-нибудь известного сайта, не считая пары букв. Поэтому нужно всегда тщательно проверять адресную строку своего браузера. Набирайте адрес сайта вручную, а лучше сразу сохраняйте официальные и проверенные сайты в закладках.
Обратите внимание на адрес ресурса. У безопасного сайта он начинается с https://. В конце адресной строки защищенного сайта есть значок в виде закрытого замка. Если сайт не имеет защиты, на нем нельзя вводить личную информацию и данные карты.
Прежде чем вводить данные карты или паспорта на каком-либо сайте, важно внимательно изучить его, почитать отзывы в интернете.
Правило № 4. Не переходите по сомнительным ссылкам из сообщений.
Никогда не переходите по ссылкам из писем и СМС от незнакомцев. Чаще всего подобные ссылки рассылаются с сообщением о каком-либо денежном выигрыше, о проведении беспроигрышного конкурса или о выплате вознаграждения. Знайте, если в таких случаях требуются данные вашей карты это однозначно мошенники.
Правило № 5. Перепроверяйте информацию.
Мошенники очень надеются, что вы им сразу поверите. Они специально торопят вас, чтобы не дать времени перепроверить информацию. Но в денежных вопросах нельзя спешить.
Мошенники используют и такие схемы:
Звонит незнакомец и сообщает, что ваши родственники или друзья попали в беду. Мошенник попросит срочно перечислить деньги, чтобы их выручить. Он надеется, что вы испугаетесь и поведетесь на обман. Не спешите переводить деньги: сначала позвоните родным или друзьям и проверьте, все ли у них в порядке.
Приходит СМС о том, что вам зачислены деньги. Сообщение похоже на уведомление от банка. Тут же звонит какой-то растяпа, говорит, что по ошибке перевел деньги, и просит их вернуть. Просто бросайте трубку. Скорее всего, это мошенник, деньги вам не приходили, а СМС «от банка» — липовое. Позвоните в банк и спросите, приходили ли деньги на счет.
Не забывайте, что мошенники постоянно изобретают новые схемы обмана. Ни в коем случае никому не передавайте секретную информацию по карте — даже тому, кто представился сотрудником банка. Никогда не переводите деньги, пока не разберетесь в ситуации. Перезвоните в банк самостоятельно по официальному номеру горячей линии и уточните интересующую вас информацию. Главное — не спешите.