Payme va Click kabi to’lov tizimlari ba’zi to’lov turlarini to’xtatib qo’ydi
1 noyabr kuni eng ommabop to’lov tizimlari – Payme, Click va Apelsin joyda to’lov (ruschada «оплата наместах») xizmatlarini vaqtincha to’xtatib qo’yganliklari haqida xabar berdilar.
Ya’ni QR kod, shtrix-kod, Telegram-kanallar orqali to’lovlar qilish va marketpleyslar ilovalari bilan integrasiya to’xtatilganligi ma’lum bo’ldi.
Buning asosiy sababi 1 noyabrdan Davlat soliq qoʻmitasi tomonidan tasdiqlangan onlayn nazorat-kassa mashinalari, toʻlov tashkilotlari va fiskal maʼlumotlar operatori oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlik sxemasi kuchga kirishidir. Ya’ni, ushbu tartibga rioya qilmaslik soliq organlari tomonidan sanktsiyalar qo'llanilishiga olib keladi.
Shu munosabat bilan to’lov tizimlari yuqorida aytilgan to’lovlarni amalga oshirish vaqtinchalik to’xtatib qo’ygan.
Soliq xizmati xabariga ko’ra, tovar va xizmatlarini elektron tijorat platformalari (marketpleys) orqali realizatsiya qiluvchi tadbirkorlar uchun savdo operatsiyasini elektron shaklda Davlat soliq qo‘mitasiga yuborgan holda, fiskal belgili chekni to‘g‘ridan-to‘g‘ri onlayn rejimda shakllantirish imkoni yaratilgan. Shuningdek, Davlat reestriga kiritilmagan Marketpleysdan foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Ma’lumotlarga ko’ra, mavjud 48 ta elektron to‘lov tashkilotidan 25 tasi fiskal ma'lumotlar operatoriga integratsiyani to‘liq yakunlagan.
Shu sababli integratsiyani tugallamagan to’lov tizimlari barcha to’lovlarni fiskallashtirish maqsadida texnik ishlar olib borilayotganligini ma’lum qildi.
Albatta, ushbu vaziyat nafaqat aholi uchun noqulayliklarni, balki Korzinka.uz va Express24 kabi yirik savdo va xizmat ko’rsatish nuqtalari uchun ham katta zararga olib keladi.

Платежные системы, такие как Payme и Click, приостановили некоторые виды платежей.
1 ноября самые популярные платежные системы – Payme, Click и Apelsin объявили о временном прекращении предоставления услуг по оплате на местах.
То есть стало известно, что платежи через QR-код, штрих-код, Telegram-каналы и интеграция с приложениями маркетплейсов остановлены.
Основной причиной этого является вступление в действие с 1 ноября утвержденной Государственным налоговым комитетом схемы взаимодействия между онлайн кассовыми аппаратами, платежными организациями и оператором фискальных данных. То есть несоблюдение данного регламента приведет к применению санкций со стороны налоговых органов.
В связи с этим платежные системы временно приостановили вышеуказанные платежи.
По данным налоговой службы, для предпринимателей, реализующих свои товары и услуги через электронные торговые площадки (маркетплейсы), путем отправления торговых операций в ГНК в электронном виде, стало возможным создание чека с фискальным знаком непосредственно в режиме онлайн. Также не допускается использование Торговой площадки, которая не включена в Государственный реестр.
Согласно данным, 25 из существующих 48 организаций электронных платежей полностью завершили интеграцию с оператором фискальных данных.
По этой причине платежные системы, не завершившие интеграцию, сообщили о том, что проводятся технические работы по фискализации всех платежей.
Безусловно, такая ситуация доставляет неудобства не только населению, но и крупным торгово-сервисным точкам, к примеру таким как Korzinka.uz и Express24.