O’tkazmalarni komissiyasiz amalga oshirishni istaysizmi? Buning iloji bor!
Bugungi kunda yaqinlarimizga pulni o’tkazma orqali yuborish yoki xarid uchun kartadan o’tkazma orqali to’lash odatiy holga aylanib bo’ldi. Ammo har safar o’tkazma uchun komissiya to’langanini ko’rganda: “Qani edi o’tkazmalarni komissiyasiz amalga oshirishni iloji bo’lsa” - deb o’ylaganmisiz? Ayniqsa o’tkazma summasi kattaroq bo’lib, komissiyaga ko’p pul ketayotganini ko’rganingizda. Buning yechimi bor! Faqat bu yechim ba’zi cheklovlar va shartlarga ega. Biroq rostdan ham o’tkazmani komissiyasiz amalga oshirish mumkin.
Yechim o’tkazmalarni Humo kartalari o’rtasida o’tkazishda. Bugungi kunda ko’plab to’lov ilovalarida Humo kartalari o’rtasidagi o’tkazmalarni komissiyasiz amalga oshirish mumkin. Yagona shart - jo’natuvchi va qabul qiluvchi kartalar Humo to’lov tizimida bo’lishi kerak.
Quyuida o’tkazmalarni komissiyasiz amalga oshirish mumkin bo’lgan ilovalarni ro’yxatini keltiramiz:
• Apelsin;
• Ipak Yo’li Mobile;
• Zoomrad;
• Paynet;
• TBC UZ;
• Milliy;
• Anor Mobile;
• Quant;
• Hamkor Mobile;
• TrustPay;
• MyAlliance;
• MKB Mobile.
Ushbu ilovalardan ba’zi birlarida oy davomida komissiyasiz amalga oshirish mumkin bo’lgan o’tkazmalar summasiga limit qo’yilgan. Limit miqdori ilovada odatda banklar bo’yicha keltirilgan bo’ladi. Bu - ushbu bankning Humo kartasiga o’tkazmalarni limit miqdorida komissiyasiz amalga oshirish mumkin bo’ladi degani. Limitning eng kam miqdori 10 million so’mni tashkil qiladi va bunday banklar kam. Ko’pchilik banklarda limit miqdori 50 million so’mni tashkil qiladi. Odatda bu bir foydalanuvchi uchun yetarli oylik o’tkazma summasi miqdoridir. Va agar limit tugab qolsa, boshqa ilovada o’tkazmalarni amalga oshirish mumkin.
Bu yechimning kamchiligi jo’natuvchi va qabul qiluvchi kartalardan biri Uzcard tizimida bo’lsa ishlamasligida. Ammo buning ham qisman yechimi bor. Ko’pchilik banklar o’zi chiqargan kartalar (Uzcard yoki Humo bo’lishidan qat’iy nazar) o’rtasida, o’sha bankning ilovasi orqali o’tkazmalarni komissiyasiz amalga oshiradi.
Masalan, O’zsanoatqurilishbank (Joyda ilovasi orqali), Ipak Yo’li Banki (Ipak Yo’li Mobile ilovasi orqali), Asakabank (Asaka Mobile ilovasi orqali), Orient Finans Bank (OFB ilovasi orqali), Asia Alliance Bank (MyAlliance ilovasi orqali) banklari. Boshqa banklarning ko’pida ham shunday imkoniyat bor. Bu, shu kabi banklarning Uzcard va Humo tizimidagi kartasiga ega bo’lsangiz, hatto pul mablag’lari Uzcard kartangizda bo’lsa ham, birovning Humo kartasiga komissiyasiz o’tkazishingiz mumkin bo’ladi degani. Faqat avval pulingizni Uzcard kartangizni chiqargan bank ilovasida shu bank chiqargan Humo kartangizga o’tkazib, so’ng yuqoridagi ro’yxatdagi ilovalardan biri orqali Humo kartasiga komissiyasiz o’tkazishingiz kerak bo’ladi.
To’g’ri, bu biroz “g’alatiroq” yechim. Biroq katta summadagi o’tkazmada komissiya ham katta summani tashkil qiladi. Va ushbu usul bilan aniq komissiya tufayli pul yo’qotmay o’tkazmalarni amalga oshirisingiz mumkin.
Agar Uzcard yoki Humo kartasini ochtirmoqchi bo’lsangiz, barcha kartalar shartlari bilan Depozit.uz saytining Debet kartalar sahifasida tanishishingiz mumkin.
Ilovalardagi o’tkazmalar komissiyalari bo’yicha ma’lumotni esa, Depozit.uz saytining To’lovlar sahifasida topishingiz mumkin.

Хотите совершать переводы без комиссии?
Сегодня отправлять деньги родственникам переводом или оплачивать покупки карточным переводом стало обыденным делом. Но каждый раз, когда вы видите уплаченную комиссию за перевод, думаете ли вы: «Вот бы можно было совершать перевод без комиссии»? Особенно когда вы видите, что сумма перевода большая, и что на комиссию тратится много денег. Этому есть решение! Только у этого решения есть некоторые ограничения и условия. Но действительно совершать перевод без комиссии можно.
Решение - переводить деньги между картами Humo. Сегодня во многих платежных приложениях переводы между картами Humo можно совершать без комиссии. Единственное условие - отправляющая и получающая карты должны быть в платежной системе Humo.
Ниже приводим список приложений, в которых можно совершать переводы без комиссии:
Некоторые из этих приложений имеют ограничение на сумму переводов, которые могут быть совершены в течение месяца без комиссии. Размер лимита обычно указывается в приложении по банкам. Это означает - что на карту Humo данного банка можно совершать переводы в размере лимита без комиссии. Минимальная сумма лимита 10 миллионов сумов, но таких банков мало. В большинстве банков лимит составляет 50 миллионов сумов. Обычно это достаточная сумма ежемесячного перевода на пользователя. А если лимит истечет, вы можете делать переводы в другом приложении.
Недостатком этого решения является то, что оно не будет работать когда одной из отправляющих и принимающих карт является Uzcard. Но и этому есть частичное решение. Большинство банков осуществляют переводы между своими картами (вне зависимости Uzcard или Humo) через приложение того же банка без комиссии.
Например, Узпромстройбанк (через приложение Joyda), Ипак Йули Банк (через приложение Ipak Yo’li Mobile), Асакабанк (через приложение AsakaMobile), Ориент Финанс Банк (через приложение OFB), Азия Альянс Банк (через приложение MyAlliance). Во многих других банках тоже есть подобные возможности. Это означает, что если у вас есть карта Uzcard и Humo от аналогичных банков, вы сможете переводить деньги на чью-либо карту Humo без комиссии, даже если деньги находятся на вашей карте Uzcard. Только Вам будет необходимо сначала перевести деньги в приложении банка выпустивший Вашу карту Uzcard на Вашу карту Humo выпущенную тем же банком, а потом перевести их на карту Humo без комиссии через одно из приложений, перечисленных выше.
Да, это немного «странное» решение. Однако при переводе большой суммы комиссия также составляет большую сумму. И с помощью этого метода вы можете совершать переводы, не теряя денег из-за комиссии точно.
Если вы хотите открыть карту Uzcard или Humo, вы можете ознакомиться с условиями всех карт на странице Дебетовые карты сайта Depozit.uz.