Lombardlar va ularning faoliyati haqida bilasizmi?
Lombardlar shaxsiy iste’molga mo‘ljallangan ko‘char mol-mulkni zakalat shaklida garovga qabul qilib, fuqarolarga qisqa muddatli (uch oydan oshmagan muddatga) kreditlar beradi hamda fuqarolardan shaxsiy iste’molga mo‘ljallangan ko‘char ashyolarni saqlashga qabul qiladi.
Lombardlar tomonidan fuqarolarga kreditlar berish va ko‘char ashyolarni saqlashga qabul qilish tegishli shartnomalar asosida amalga oshiriladi.
Lombardga taqdim etiladigan hujjatlar:
•  shaxsni tasdiqlovchi hujjat (fuqarolik pasporti yoki identifikatsiya ID-karta);
•  yangi namunadagi milliy haydovchilik guvohnomasi;
•  O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashovchi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning yashash guvohnomalari yoki ID-kartalari;
•  harbiy bilet yoki harbiy qismlar yoxud harbiy muassasalar tomonidan beriladigan shaxsini tasdiqlovchi hujjat taqdim etilganda, fuqarolar bilan shartnomalar tuzadi.
Lombard, zarur hollarda, garovga yoki saqlashga topshirilayotgan mol-mulkka (ashyoga) egalik huquqini tasdiqlovchi hujjatlarni yoki boshqa dalillarni talab qilishga haqli.
Lombard tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun to‘lovlar faqat milliy valyutada belgilanadi.
Lombardlar banklardan kreditlar, yuridik shaxslardan va jismoniy shaxs-ishtirokchilardan (mulkdorlardan) qarz mablag‘larini jalb etishga haqli. Bunda, jami jalb etilgan mablag‘lar hajmi (qoldiq) haqiqatda shakllantirilgan ustav fondi (ustav kapitali) miqdoridan oshmasligi kerak.
•  Garov asosida kreditning berilishi lombard bilan fuqaro o‘rtasida tuziladigan kredit shartnomasi va garov shartnomasi asosida amalga oshiriladi.
•  Lombardda mol-mulklarni garovga qo‘yish haqidagi shartnoma lombard tomonidan garov pattasini berish yo‘li bilan rasmiylashtiriladi.
Lombardda ashyolar garovi bilan ta’minlangan kredit summasi belgilangan muddatda qaytarib berilmagan taqdirda, lombard notariusning ijro yozuvi asosida imtiyozli bir oylik muddat o‘tganidan keyin garovga qo‘yilgan mol-mulkni sotish uchun belgilab qo‘yilgan tartibda ushbu mol-mulkni sotishga haqli.
Agar garovga qo‘yilgan mol-mulkning sotilishidan tushgan summa lombardning talablari miqdoridan oshsa, tafovuti garovga qo‘yuvchiga to‘lanadi.
Lombardga garovga yoki saqlash uchun topshirilgan ashyolar yo‘qolganda yoki shikastlanganda, agar lombard yo‘qotish yoki shikastlanish yengib bo‘lmas kuch oqibatida yuz berganligini isbotlay olmasa, ashyolar egasiga, tomonlar kelishuviga ko‘ra, mulkiy zararni garov pattasi yoki saqlash pattasida ko‘rsatilgan mol-mulk narxidan oshmagan qiymatda to‘lashi shart.

Вы знаете о ломбардах и их деятельности?
Ломбарды закладывают движимое имущество в залог, предоставляют гражданам краткосрочный кредит (на срок не более трех месяцев), принимают граждан на хранение движимого имущества в личное пользование.
Ломбарды выдают кредиты гражданам и принимают их на хранение движимого имущества на основании соответствующих договоров.
Документы, предоставляемые в ломбард:
• документ, удостоверяющий личность (паспорт или ID-карта);
• новое национальное водительское удостоверение;
• свидетельства о пребывании или ID-карты иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Узбекистан;
• Заключает договоры с гражданами при предъявлении военного билета или документа, удостоверяющего личность, выданного воинскими частями или военными учреждениями.
Ломбард вправе в случае необходимости потребовать документы или иные доказательства, подтверждающие право собственности на заложенное или хранимое имущество (вещь).
Оплата услуг ломбарда производится только в национальной валюте.
Ломбарды вправе привлекать кредиты от банков, от юридических лиц и физических лиц-участников (собственников). При этом общая сумма привлеченных средств (остаток) не должна превышать размер фактически сформированного уставного капитала (уставного капитала).
• Кредит на залоговой основе выдается на основании договора займа и договора ипотеки между ломбардом и гражданином.
• Договор о залоге имущества в ломбарде оформляется ломбардом путем выдачи залога.
Если сумма кредита, обеспеченная ломбардом, не будет возвращена в установленный срок, ломбард имеет право продать заложенное имущество в порядке, установленном для продажи заложенного имущества, по истечении льготного периода продолжительностью один месяц на основании нотариально удостоверенного исполнительный лист.
Если выручка от продажи заложенного имущества превышает размер требования ломбарда, разница выплачивается залогодателю.
В случае утраты или повреждения ломбарда в качестве залога или хранения, если ломбард не может доказать, что утрата или повреждение были вызваны обстоятельствами непреодолимой силы, владельцем товара по соглашению сторон указывается материальный ущерб. залог или хранение должны быть оплачены стоимостью, не превышающей стоимость имущества.