Mijozlar bankdan kredit olishda ko’p hollarda qo'shimcha ta'minot taqdim qilinishi talabi bilan duch keladi.
Masalan, mol-mulkni garovga qo’yish yoki kafil berish. Kredit ta’minoti o’zi nima, u nega zarur va nima ta’minot sifatida qabul qilinishi mumkin, batafsilroq aytib beramiz.
Kredit ta’minoti: bu nima va u nega kerak?
Banklar turli mahsulotlardan daromad oladilar, ularning eng daromadlisi esa bu kreditlardir. Berilgan pulning qaytarilishini ta'minlash maqsadida banklar turli xil choralarni qo'llashlari mumkin: qarz oluvchini diqqat bilan tekshirish, to'lov qobiliyatini tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilish, faqat ma'lum toifadagi mijozlar bilan ishlash va hokazo. Ammo risklarni minimallashtirish uchun kreditor kredit garovi ko'rinishidagi qo'shimcha kafolatlardan ham foydalanishi mumkin, bu esa kreditni to'lamay qolish ehtimolini sezilarli darajada kamaytiradi.
Ta'minot - berilgan kredit bo'yicha bank manfaatlarini himoya qilish mexanizmlaridan biri. Darhaqiqat, bu bankka qarz oluvchi moliyaviy muammolar yuzaga kelgan taqdirda ham olingan mablag'larni foizlar bilan qaytarishiga ishonch hosil qiladigan kafolatdir. U asosan mijoz katta miqdordagi kredit olishni xohlasa yoki uning kredit tarixi shubhali bo'lsa (yomon kredit tarixi) qo'llaniladi.
Kreditlarni ta'minlash qarz oluvchiga ham bir qancha imkoniyatlarni beradi:
Ushbu munosabatlar O‘zbekiston Respublikasining “Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida”gi qonuni bilan tartibga solinadi: Banklar garov, kafolatlar, kafillik, majburiyatlar asosida va majburiyatlar bajarilishini ta’minlashning qonunda nazarda tutilgan boshqa usullari asosida kreditlar beradi.
Har bir bank majburiyatlarni bajarish tartibini mustaqil ravishda belgilaydi va ularni shartnomada belgilab qo’yadi. Agar shartnoma majburiyatlari buzilgan bo'lsa, kreditor qo’shimcha foiz hisoblash, shuningdek o’zining undirish huquqidan foydalanishi mumkin - mol-mulkni sotish, kompensatsiya talab qilish, kafilni javobgarlikka tortish va h.k.
Kredit ta'minotining asosiy shakllari
Mijozning toifasiga (jismoniy yoki yuridik shaxs) qarab, bank kredit operatsiyalarini amalga oshirishda qo'shimcha kafolatlar olishning turli shakllarini qo'llashi mumkin. Bank mahsulotlari ta’minotining barcha shakllarini ikki turga bo'lish mumkin:
Garov shartnoma bo'yicha majburiyatlarni bajarishning eng samarali usullaridan biri bo'lib, banklarda eng ko'p qo'llaniladigan ta'minoti turi hisoblanadi. Kreditlashning ayrim turlari (ipoteka va avtokreditlar) uchun garov shartnomasini rasmiylashtirish majburiy talab hisoblanadi.
Hujjatlarda garovga qo'yilgan mol-mulkning tavsifi, uning baholash qiymati, tomonlarning huquqlari va shartnoma muddati davomida ushbu mulkdan foydalanish tartibi belgilanishi shart. Kredit shartnomasi amalda davri mobaynida qarz oluvchi uni to'liq tasarruf eta olmaydi, deyarli barcha operatsiyalar faqat qarz beruvchi (garovga oluvchi) bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.
Qarz oluvchilar uchun qanday imtiyozlar mavjud? Bu garovning qiymatiga bog'liq. Agar ipoteka yoki ko'chmas mulk bilan ta'minlangan kredit haqida gapiradigan bo'lsak, unda mijoz pastroq foiz stavkalari, uzoqroq to'lov muddati yoki kattaroq miqdorda kredit olishi mumkin yoki bu buzilgan kredit tarixi bilan kredit olish imkonini beradi.
Kafillik
Garovdan keyin ikkinchi eng keng tarqalgan ta’minot turi. Kafillik taqdim etish orqali amalga oshiriladi, ya'ni boshqa tomonning (jismoniy yoki yuridik shaxs) ishtiroki talab qilinadi. Bunda birgalikda qarz oluvchi yoki kafilni jalb qilish mumkin, odatda ular qarz oluvchining qarindoshlari yoki yaqin do'stlari / hamkasblari bo’ladi.
Kafillik shartnomasi - bu kafil bilan kreditor o'rtasidagi bitim bo'lib, kafil birgalikda javobgarlikni o'z zimmasiga oladi. Ya'ni, kafil asosiy qarz oluvchi bilan bir xil darajada qarzni to'lash uchun javobgardir. Bankning maqsadi ham shu: agar qarz oluvchi biron bir sababga ko'ra kreditni to'lay olmasa ham, ikkinchi tomon majburiyatlarni o'z zimmasiga oladi.
Sug'urta shartnomasi
Agar qarz oluvchiga katta miqdorda pul kerak bo'lsa, u holda kredit qaytarilishining qo'shimcha kafolatini sifatida sug’urta kompaniyasining kafolati rasmiylashtirilishi mumkin. Sug'urta shartnomasi tuzilgan kundan e'tiboran amal qiladi, sug'urtalovchi qarz oluvchi bilan sug'urta hodisasi yuz berganda bankka belgilangan pul miqdorini to'lanishini ta'minlaydi.
Bank kafolati
Bu yuridik shaxslar tomonidan yirik operatsiyalarni amalga oshirishda foydalaniladigan maxsus moliyaviy xizmatdir. Kafolat - bank yoki boshqa kredit/sug'urta tashkilotining kafilligi bo’lib, u bitim taraflaridan biri ikkinchi tomon oldidagi majburiyatlarni bajarilishini kafolatlaydi. Shu bilan birga, bank mijozning qarzini to'lash majburiyatini oladi, agar u o'z majburiyatlarini bajarmasa, bank kafolat berish uchun alohida to'lov oladi.
Bank depoziti
Kam ishlatiladigan, ammo hali ham amaldagi ta’minot turidir. Agar qarz oluvchining katta miqdorda alohida depozit hisobvarag'i bo'lsa, u holda kreditor undan kafolat yoki to'lov qobiliyatini qo'shimcha tasdiqlash manbasi sifatida foydalanishi va yanada qulayroq kredit shartlarini taklif qilishi mumkin. Ammo odatda, agar mijozning omonati bo'lsa, u katta miqdordagi kreditni olmaydi (chunki depozitlar bo'yicha stavkalar har doim kreditlarga qaraganda past bo'ladi - ortiqcha to'lov bank foydasiga bo'ladi).
Kredit ta’minoti sifatida yana nimalardan foydalanish mumkin
Yo'qotilishi mumkin bo’lgan mablag'lar uchun qo'shimcha kafolat va kompensatsiya olishning yana bir usuli - jarima qo’yishdir. Bu shartnomada belgilangan pul miqdori bo'lib, qarz oluvchi o'z majburiyatlarini buzgan taqdirda qarz beruvchiga to’lanishi shart.
Kelishuvlardan kelib chiqqan holda, majburiyatlarni buzganlik uchun ham jarima belgilanishi mumkin. Misol uchun, agar qarz oluvchi kredit bo'yicha to'lovni kechiktirgan bo'lsa, unga darhol jarima belgilanadi.
Shunday qilib, banklar berilgan kreditlarning qaytarilishini ta'minlash uchun keng imkoniyatlarga ega. Qarz oluvchi uchun ta’minot bo’yicha chora-tadbirlar ijobiy ta'sir ko'rsatadi, chunki ularning mavjudligi kredit tasdiqlanishi ehtimolini sezilarli darajada oshiradi, shu bilan birga mijozning mas'uliyatini ham oshiradi.
Shuning uchun, barcha majburiyatlarni bajara olishga ishonch bo'lsagina, garov bilan ta'minlangan kreditlardan foydalanish kerak, aks holda garov sifatida berilgan mol-mulkdan va boshqa aktivlardan ayrilib qolish mumkin.

Пытаясь получить кредит, в некоторых банках клиент может столкнуться с требованием предоставить дополнительное обеспечение.
Например, передать имущество в залог или привести поручителя. Что такое обеспечение, для чего оно нужно и что именно может им быть, расскажем далее.
Обеспечение кредита: что это такое, и для чего оно нужно
Банки зарабатывают на разных продуктах, но больше всего – на выдаваемых кредитах. Чтобы обеспечить возвратность выданных денег, банки могут использовать разные меры: тщательно проверять заемщика, требовать документы с подтверждением платежеспособности, работать только с определенными категориями клиентов и т.д. Но чтобы минимизировать риски, кредитор может использовать и дополнительные гарантии в виде обеспечения кредита, которое существенно снижает вероятность невозврата кредита.
Обеспечение – это один из механизмов защиты интересов банка по выданному кредиту. По сути, это ряд гарантий, которые дают банку уверенность в том, что заемщик вернет полученные средства с процентами даже в случае возникновения проблем финансового характера. Используется, в основном, при желании клиента получить крупный кредит, или при его сомнительном кредитном прошлом (плохой кредитной истории).
Обеспечение кредитов дает заемщику сразу несколько преимуществ:
Регулируются данные взаимоотношения Законом РУз «О банках и банковской деятельности»: Банки предоставляют кредиты под залог, гарантии, поручительства, обязательства и иные способы обеспечения исполнения обязательств, предусмотренные законом.
Каждый банк самостоятельно устанавливает порядок исполнения обязательств, и обязательно фиксируют их в договоре. Если были нарушены договорные обязательства, то кредитор имеет право начислить проценты, а также использовать свое право на взыскание – реализовать имущество, истребовать компенсацию, привлечь к ответственности поручителя и т.д.
Основные формы обеспечения по кредитам
В зависимости от категории клиента (физическое или юридическое лицо), банк может применять разные формы получения дополнительных гарантий при проведении кредитных операций. Все формы обеспечения банковских продуктов делятся на два вида:
Залог – это один из наиболее эффективных способов выполнения обязательств по договору, и именно обеспечение залоговым имуществом наиболее часто применяется в банках. По некоторым видам кредитования (ипотека и автокредит) оформление договора с залогом является обязательным приложением к основному договору кредита.
В документах обязательно должно быть указано описание передаваемого в залог имущества, его оценочная стоимость, права сторон и порядок пользования этим имуществом на период действия договора. Пока действует кредитный договор, заемщик не может в полной мере им распоряжаться, практически все операции происходят только по согласованию с кредитором (залогодержателем).
Какие преимущества получают заемщики? Все зависит от оценочной стоимости залога. Если речь идет об ипотеке или кредите под залог недвижимого имущества, то он может получить сниженные процентные ставки, больше сроки возврата или более крупные суммы либо это даёт возможность получить кредит при испорченной кредитной истории.
Вторая по распространенности обеспечительная мера после залога. Осуществляется посредством поручительства, т.е. привлечения другой стороны (физического или юридического лица). Можно привлечь созаемщика или поручителя, как правило, ими становятся родственники или близкие друзья/коллеги заемщика.
Договором поручительства является сделка между поручителем и кредитором, поручитель при этом несет солидарную ответственность. То есть поручитель отвечает за возврат кредита в том же объеме, что и основной заемщик. В этом и заключается расчет банка: даже если заемщик по каким-либо причинам не сможет выплачивать кредит, то его обязательства возьмет на себя вторая сторона.
Страховой договор
Если заемщику требуется крупная денежная сумма, то для получения дополнительных гарантий возврата может быть оформлена гарантия от страховой компании. Страховой договор действителен со дня срока выдачи, страховщик обеспечивает выплату установленной денежной суммы банку при наступлении у заемщика страхового случая.
Банковская гарантия
Это особая финансовая услуга, которая используется юридическими лицами при совершении крупных сделок. Гарантия – это поручительство банка или иной кредитной/страховой организации, что одна из сторон сделки выполнит свои обязательства перед другой стороной. При этом банк обязуется оплатить долг клиента, если тот не выполнит свои обязательства, за выдачу гарантии банк получает отдельную плату.
Банковский депозит
Малоиспользуемый, но все же действующий вариант обеспечения. Если у заемщика имеется отдельный депозитный счет с существенной для банка суммой, то кредитор может использовать её в качестве обеспечения или дополнительного подтверждения платежеспособности, предложить более выгодные условия по кредиту. Но обычно, если у клиента есть вклад, он не оформляет крупный кредит (ведь ставки по вкладам всегда ниже, чем по кредитам – переплата будет в пользу банка).
Что еще можно использовать в качестве обеспечения по кредиту
Еще одним способом получения дополнительной гарантии и компенсации потерянных средств является определение неустойки. Это зафиксированная в договоре денежная сумма, которую заемщик обязан передать кредитору в том случае, если он нарушает свои обязательства.
В зависимости от договоренностей, неустойка может быть установлена просто по факту нарушения обязательств. Например, просрочил заемщик платеж по кредиту, ему сразу начисляют пени или назначают штраф.
Таким образом, у банков есть широкий спектр возможностей обеспечить возвратность выданных кредитов. Для заемщика обеспечительные меры имеют положительный эффект, т.к. их наличие значительно повышает вероятность получения одобрения по заявке, при этом параллельно увеличивается ответственность.
Поэтому прибегать к обеспеченным кредитам стоит только в случае уверенности в возможности исполнить все свои обязательства, иначе можно лишиться имущества и иных активов, переданных в качестве залога.