Oldingi maqolalarda biz ikkilamchi bozor uchun avtokreditlarning afzalliklari, xususiyatlari, shartlari va boshqa jihatlarini ko'rib chiqdik. Bugun biz ularni umumlashtiramiz.
Dastlabki to'lov miqdori transport vositasi narxining 20-30 foiziga teng bo'ladi. Shuningdek, boshlang’ich to’lov talab etilmaydigan takliflarni ham topish mumkin.
Ko'p hollarda, haydalgan avtomobil uchun avtokredit 5 yilgacha bo'lgan muddatga beriladi. Biroq 7 yilga kredit beradigan banklarni ham topish mumkin. Ammo bunday muddat uchun yuqoriroq foiz stavkasini o’rnatilishi mumkin.
Haydalgan mashinalar uchun avtokreditlar bo'yicha banklar qarz oluvchilar uchun qo'shimcha shartlar va cheklovlarni ilgari suradilar: ishlab chiqarilgan mamlakat, avtomobil ishlab chiqarilgan yili va yurgan masofasi va ushbu ko'rsatkichlarga qarab, kredit muddati, dastlabki to'lov va kredit bo'yicha foiz stavkasi belgilanadi.
Foydalanilgan avtomobil uchun avtokredit tanlashda e'tiborga olinishi kerak bo'lgan zarur shartlar:
- Avtokredit hisobiga haydalgan mashinani dilerlik markazlarida ham, jismoniy shaxslardan ham sotib olish mumkin. Jismoniy shaxslardan avtomobil sotib olayotganda, kredit olish uchun bankka murojaat qilishdan oldin, xaridor sotuvchi bilan nafaqat avtomobil narxini, balki bank krediti bilan bog'liq bitim sxemasini ham kelishib olishi kerak. Avtomobil egalarining hammasi ham bankning qarorini kutishga rozi bo'lmaydi.Ikkilamchi bozordan avtomobilni avtosalondan sotib olishda esa eng munosib kredit dasturini tanlash uchun salon qaysi banklar bilan hamkorlik qilishini oldindan bilib olish maqsadga muvofiqdir
- Bank muassasalari sotib olinayotgan avtomobilning yurgan masofasi va ishlab chiqarilgan yili bo'yicha juda qattiq talablarni qo'yadi. Shuning uchun, avtokreditlar shartlarida avtomobilning ruxsat etilgan maksimal ishlab chiqarilgan yili va yurgan masofasiga bo’lgan talabni aniqlashdan boshlash to'g'ri bo'ladi. Ko'p hollarda, mashina ko’pi bilan besh yil oldin ishlab chiqarilgan bo'lishi kerak, lekin ba'zida banklar faqat bir yoki ikki yilga ruxsat berishadi.
- Ikkilamchi bozorda sotib olish uchun maqbul bo'lgan avtomobil markalari. Gap shundaki, O‘zbekiston banklari so‘nggi paytlarda barcha rusumdagi, jumladan, import qilingan avtomobillar uchun ham avtokreditlar berishni boshlaganiga qaramay, aynan ikkilamchi bozor uchun majburiy mahalliy ishlab chiqarish sharti qo’yiladi, xususan, ko‘pincha kredit hisobiga faqatgina haydalgan GM Uzbekistan avtomobillarini sotib olishga ruxsat beriladi. Shunga asoslanib, agar siz xorijda ishlab chiqarilgan avtomobilni sotib olishga qaror qilsangiz, qaysi bank import qilingan avtomobilni sotib olishga ruxsat berishini diqqat bilan o'rganishingiz kerak.
Umumiy rasmiylashtirish tartibi quyidagicha bo’ladi:
- Bank filialida yoki internet orqali ariza topshirish.
- Bankdan tasdiq olish.
- Qo'shimcha bosqich – agar ariza masofadan turib to'ldirilgan bo'lsa, hujjatlarni yig'ish va ularni bankka topshirish.
- Bitim tuzish. Bitim tuzishda avtomobil sotuvchisi va xaridor bo'lishi kerak.
- Dastlabki to'lovni to'lash. Qoidaga ko'ra, buning uchun sotuvchi kreditor bankda hisob ochadi va xaridor unga pul mablag'larini naqd pulda kassa orqali kiritadi. Pulni qo'ldan qo'lga o'tkazishga yo'l qo'yilmaydi. Birinchi to'lovni to'lashning hujjatli dalillari saqlanishi muhimdir.

Автокредит для вторичного рынка: выводы и рекомендации
В предыдущих статьях мы разобрали преимущества, особенности, условия и другие характеристики автокредитов для вторичного рынка. Сегодня подведём итоги по ним.
Первоначальный взнос будет равняться 20-30% от стоимости транспортного средства. При этом можно найти предложения, где этот показатель будет нулевым.
Чаще всего автокредит на подержанный автомобиль предоставляется на срок до 5 лет. Но есть банки, которые выдадут займ на 7 лет. Но за такой период, скорее всего, придётся платить по более высокой процентной ставке.
Банки по автокредитам для подержанных авто выдвигают для заемщиков дополнительные условия и ограничения: страна-производитель, год выпуска автомобиля и пробег, и в зависимости от этих показателей устанавливается срок кредита, первоначальный взнос и процентная ставка по кредиту.
Условия, которые необходимо учитывать при выборе автокредита для подержанного автомобиля:
• За счёт автокредита автомобиль с пробегом можно приобрести как в салоне, так и у частного лица. При покупке авто у физлиц, прежде чем обращаться в банк за кредитом, покупатель должен согласовать с продавцом не только цену машины, но и схему сделки с привлечением банковского кредита. Не каждый владелец машины согласится ждать решения банка. При приобретении машины с пробегом в автосалоне для начала будет целесообразным выяснить, с какими банками сотрудничает салон, чтобы выбрать наиболее подходящую кредитную программу.
• Банковские учреждения предъявляют к приобретаемому авто достаточно жесткие требования относительно пробега и года выпуска, который должен быть «свежим». Поэтому правильным будет для начала узнать в условиях автокредитов максимально допустимый год производства автомобиля и пробег (при условии, если присутствует ограничение по пробегу). Чаще всего автомобиль должен быть произведён не более пяти лет назад, но иногда банки допускают только один или два года.
• Допустимые к приобретению на вторичном рынке марки автомобилей. Дело в том, что несмотря на то, что банки в Узбекистане с относительно недавних пор начали предоставлять автокредиты для всех марок автомобилей, в том числе и импортных, именно для вторичного рынка они выставляют условие обязательного местного производства, в частности чаще всего за счёт кредита можно купить подержанные автомобили GM Uzbekistan и не более. Исходя из этого, если вы решили покупать подержанный автомобилей иностранного производства, следует тщательно изучить в каком банке возможна покупка за счёт кредита импортной машины с пробегом.
Процедура оформления в целом выглядит так:
5. Оплата первоначального взноса. Как правило, для этого продавцу открывается счёт в банке-кредиторе, и покупатель вносит на него средства наличными через кассу.