Har yili 100 nafar xotin-qizning to‘lov-kontrakti hokimliklar tomonidan to‘lab beriladi
Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 17 sentyabrda qabul qilgan qarori bilan "Ota-onasi yoki ularning biridan ayrilgan muhtoj qizlar, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollar oliy taʼlim olishlarini moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash tartibi to‘g‘risida"gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab har yili o‘zlarining hududlaridan o‘qishga kirgan 25 nafardan hamda 2-4-kurslarda o‘qiyotgan 75 nafar (har bir kursdan – 25 nafardan), jami 100 nafar xotin-qizlar uchun to‘lov-kontrakt summasini to‘rt o‘quv yilining yakunlanishiga qadar to‘lab beradi.
Moliyaviy barqaror davlat OTM tomonidan ularning kengashlari qaroriga muvofiq, 50 nafargacha xotin-qizlar birinchi o‘quv yilida bepul o‘qitiladi.
Bunda talabgorlarning keyingi o‘quv yillari uchun taʼlim kreditlari rasmiylashtiriladi. Hokimliklar o‘z hududlaridagi talabgorlar uchun uchinchi shaxs kafilligini beradi hamda o‘qishni tamomlagandan so‘ng ularni ish joyi bilan taʼminlaydi.
Talabgorlarni tanlab olish quyidagi mezonlar asosida amalga oshiriladi:
- otasi yoki onasi yoxud ularning ikkalasi ham vafot etgan muhtoj qizlar;
- boquvchisi yo‘q ehtiyojmand yolg‘iz ayollar.
Bunda yuqoridagi mezonlarga mos keluvchi xotin-qizlar test natijalari eʼlon qilingan kundan boshlab ijtimoiy holati to‘g‘risidagi maʼlumotnomani har yili 10 kun ichida OTM qabul komissiyasiga taqdim etadi.
Davlat OTM 5 kun mobaynida ro‘yxatni shakllantirib, hokimliklarga yozma ravishda maʼlumotlarni yuboradi.
Shunga ko‘ra, ota-onasi yoki ularning biridan ayrilgan muhtoj qizlar, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollar oliy taʼlim olishlarini moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash komissiyasi 15 kunda (lekin har o‘quv yilida 15 sentyabrdan kech bo‘lmagan muddatda) talabgorlar ro‘yxatini hamda shartnomani imzolash bo‘yicha xulosalarni davlat OTMga yozma ravishda kiritadi va belgilangan tartibda shartnomalarni rasmiylashtiradi.
Mazkur tartib to‘lov-kontrakt asosida davlat OTM bakalavriatiga (kunduzni, sirtqi, kechki taʼlim shaklidan qatʼi nazar) talabalikka tavsiya etilgan hamda 2-4 kurslarda tahsil olayotgan talabgorlarga qo‘llaniladi.
Quyidagilarga nisbatan tatbiq etilmaydi:
➖ ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlim olish uchun tanlovda ishtirok etgan talabgorlarga;
➖ O‘zbekistonda joylashgan xorijiy OTM yoki ularning filiallari, nodavlat taʼlim xizmatlari bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlariga;
➖ oliy harbiy taʼlim muassasalariga.
Talabgorlar joriy o‘quv yili davomida OTMni yoki taʼlim yo‘nalishini o‘zgartirsa yoxud talabalar safidan chetlashtirilsa mazkur imtiyozdan foydalanib bo‘lmaydi. Talabgorlarni tanlab olish natijalari “Aziz-ayol.uz” Yagona interaktiv milliy platformasi orqali eʼlon qilinadi.

Постановлением правительства (№577 от 17.09.2021 г.) утверждено Положение о порядке материального обеспечения получения высшего образования нуждающимися девочками, потерявшими родителей или одного из них, одинокими женщинами, не имеющими кормильца.
Согласно положению, Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента, начиная с 2021/2022 учебного года, ежегодно выплачивают до окончания четырех учебных лет контрактную сумму оплаты за 25 поступивших на учебу и 75 обучающихся на 2-4 курсах (по 25 человек с каждого курса), в общей сложности 100 женщин.
Финансово устойчивый государственный вуз в соответствии с решением их советов, до 50 женщин обучаются бесплатно в течение первого года обучения.
При этом у абитуриентов оформляются образовательные кредиты на последующие годы обучения. Хокимияты предоставляют третьим лицам поручительства за претендентов на их территории и обеспечивают их рабочими местами после окончания учебы.
- Отбор претендентов осуществляется по следующим критериям:
- нуждающиеся девочки, чьи отец или мать или оба умерли;
- не имеющие кормильца, нуждающиеся, одинокие женщины.
При этом женщины, соответствующие вышеуказанным критериям, ежегодно в течение 10 дней со дня опубликования результатов тестирования представляют в приемную комиссию вуза справку о социальном положении.
Государственный вуз в течение 5 дней формирует список и направляет информацию в хокимияты в письменном виде.
Соответственно, комиссия по материальной поддержке получения высшего образования нуждающимися девушками, потерявшими родителей или одного из них, одинокими женщинами, не имеющими кормильца, в 15-дневный срок (но не позднее 15 сентября каждого учебного года) вносит в государственный вуз в письменной форме список претендентов и заключения по подписанию договоров и оформляет договоры в установленном порядке.
Настоящий порядок распространяется на студентов, обучающихся на 2-4 курсах бакалавриата (очной, заочной, вечерней форм обучения) государственного вуза на платно-контрактной основе.
Не распространяется на:
- - соискателям, участвовавшим в конкурсе на второе и последующее высшее образование;
- Иностранным вузам или их филиалам, находящимся в Узбекистане, субъектам предпринимательства, занимающимся негосударственными образовательными услугами;
- в высшие военные учебные заведения.
Если абитуриенты в течение текущего учебного года изменяют вуз или направление обучения или исключаются из числа студентов, данная льгота не может быть использована.
Результаты отбора кандидатов «Aziz-ayol.uz» будет объявлено через единую интерактивную национальную платформу.