Foydalanuvchilarimizdan notanish shaxslar tomonidan past foizli xorijiy kredit ajratish taklifi tushayotgani to'g'risida ko'plab savollar kelib tushadi. Afsuski, yolg'on va'dalarga ishonib, firibgarlarga kredit olish uchun komissiya shaklida pul o'tkazganlar uchrab turadi. Ushbu maqolada biz nima uchun bunday takliflar firibgarlik ekanini va firibgarlar tuzog'iga tushmaslik haqida gaplashamiz.
“Tekin pishloq faqatgina tuzoqda boʻladi”
Qachonki sizga “tekin pishloq”, yaʼni biron tovar yoki xizmatni bozordagi oʻrtacha narxlar va shartlardan sezilarli darajada arzonroq va qulayroq shartlarda taklif qilishayaptimi, bilingki, katta ehtimol bilan bu firibgarlik. Albatta, agar taklif qilayotganlar sizning qarindoshlaringiz, yaqinlaringiz, xayriya qilayotganlar yoki davlat boʻlmasa.
Hech kim, jumladan oʻzingiz ham, tovar va xizmatlarni begona insonga bozor narxlari va shartlaridan sezilarli darajada qulayroq shartlarda bermaysiz (xayriya amallaringiz bundan mustasno). Iqtisodiyotda bu holat nisbiy xarajat (opportunity cost) deb ataladi. Agarda siz tovar yoki xizmatni bozor narxidan ancha arzonga sotsangiz, siz katta miqdorda nisbiy xarajatga yoʻl qoʻygan bo’lasiz. Tabiyki, ongli insonlar imkon qadar bunday xarajatga yoʻl qoʻymaslikka xarakat qiladilar. Kimki, atayin bu xarajatni oʻz boʻyniga olishga tayyor ekan (xayriya va qarindoshlik amallaridan tashqari), bilingki bu inson sizdan qandaydir yoʻl bilan pul undirmoqchi.
Maʼlum boʻlishicha aksariyat hollarda xorijiy kredit quyidagi shartlar bilan va’da qilinadi:
-Goʻyoki xorijdagi bank yoki boshqa tashkilot (ba’zi hollarda chet el fuqarosi) tomonidan ajratiladi;
-Arzon foizlarda (goʻyoki xorijda foizlar pastligi uchun);
-Hujjatlarsiz (faqat pasport bilan) va taʼminotsiz (baʼzi hollarda chalgʻitish maqsadida tilxat yoki shunga oʻxshash yuridik kuchi mavhum hujjat soʻraladi);
-Kredit ajratilishidan avval komission toʻlov koʻrinishida pul talab qilinadi.
Keling, nima sababdan xorijiy kredit taklif etayotganlar katta ehtimol bilan firibgar ekanligini tushuntiramiz.
Birinchidan, xorijda hattoki Afrika mamlakatlarida ham kreditlash faoliyati bilan faqatgina maxsus litsenziyaga ega banklar va nobank kredit tashkilotlari shugʻillanadi. Jismoniy shaxslar kredit berish huquqiga ega emas.
Ikkinchidan, xorijiy banklar va tashkilotlar faqatgina shu davlatning fuqarolari boʻlgan, ijobiy kredit tarixi va barqaror toʻlov qobiliyatiga ega shaxslarga kredit ajratadi. Xorijiy banklar Oʻzbekistonda yashaydigan shaxslarning kredit tarixi va daromadini tekshira olmasligi sababli ularga kredit ajratmaydi.
Uchinchidan, ba’zi xorijiy mamlakarlarda haqiqatan foizlar past. Ammo, past foizlar faqatgina shu davlatning fuqarolari boʻlgan, ijobiy kredit tarixi va barqaror toʻlov qobiliyatiga ega shaxslarga amal qiladi. Xorijiy banklar, kredit tarixi va toʻlov qobiliyati ular uchun noma’lum boʻlgan Oʻzbekiston fuqarolariga “otib tashlasa ham” past foizlarda kredit bermaydi. Solishtirish uchun, bugungi kunda foizlari eng past boʻlgan Evropa banklari va investitsion fondlari ham, hattoki Oʻzbekistonning davlat banklariga oʻrtacha yillik 4.5-5% stavkasida kredit ajratishmoqda.
Toʻrtinchidan, xorijda banklar hujjatlarsiz, faqatgina pasport asosida mijozning kredit tarixi va daromadlarini toʻliq bilib olish imkoniyatiga ega boʻlgani uchun pasportni oʻzi bilan kredit ajratadi. Lekin, bu xorijiy banklar Oʻzbekistonda yashaydigan shaxslarga ham faqat pasport bilan pul beradi degani emas. Yuqorida aytilganidek, xorijiy banklar Oʻzbekiston fuqarolari kredit tarixi va toʻlov qobiliyatini tekshira olmaydi.
Beshinchidan, haqiqiy xorijiy banklar davlat kafolatisiz yoki maxsus xalqaro sugʻurta kompaniyalarining qimmatbaho sugʻurta qoplamasisiz hattoki Oʻzbekiston banklariga ham kredit ajratmaydi.
Oltinchidan, xorijiy banklar va tashkilotlar kredit ajratilishidan oldin rasmiy shartnomasiz va oddiy pul oʻtkazmalari tizimi orqali jismoniy shaxs nomiga toʻlov oʻtkazishni soʻrashmaydi.
Yuqoridagilardan xulosa qilib, bunday “zoʻr” takliflarga rozi boʻlishdan avval, bu “tekin pishloq” emasligiga amin boʻlishingizni va “pulga tushib qolmaslik” maqsadida firibgarlarning bunday yolgʻon va’dalariga ishonmasligingizni soʻraymiz.

Предлагают иностранный кредит?
Нам поступает большое количество вопросов от наших пользователей о предложении неких лиц выделить иностранный кредит под низкие проценты. К сожалению, встречаются люди, те которые поверили ложным обещаниям и перевели мошенникам деньги в виде комиссии для получения кредита. В этой статье мы поговорим о том, почему такие предложения являются мошенническими и как не попасть в ловушку мошенников.
«Бесплатный сыр бывает в мышеловке»
Когда кто-то предлагает вам «бесплатный сыр», то есть продукт или услугу, цена и условия которых значительно лучше, чем на рынке, знайте, что это, скорее всего, мошенничество. Конечно, если это предложение не исходит от ваших родственников, близких, благотворителей или государства.
Никто, в том числе и вы, не будете продавать товары и услуги незнакомцу на значительно выгодных условиях, чем рыночные цены и условия (за исключением благотворительности). В экономике такая ситуация называется относительными издержками (opportunity cost). Если вы продаете товар или услугу по цене намного ниже рыночной, то вы несете большие относительные издержки. Естественно, сознательные люди стараются максимально избегать таких издержек. В подавляющем большинстве случаев когда, кто-то изъявляет желание осознанно нести данные издержки (кроме альтруистических и родственных мотивов), знайте что этот человек каким-то образом пытается заполучить ваши деньги.
Выяснилось, что в большинстве случаев иностранный кредит обещают на следующих условиях:
• Якобы предоставляется иностранным банком или другой организацией (в некоторых случаях иностранным гражданином);
• По низким процентным ставкам (якобы из-за низких ставок имеющихся за рубежом);
• Без документов (только паспорт) и без залога (в некоторых случаях с целью отвлечения внимания требуется письмо или аналогичный документ не имеющий юридическую силу);
• Для выделения кредита от заёмщика требуются осуществить предварительный платеж в виде комиссии.
Давайте, теперь объясним, почему те, кто предлагает иностранные займы, чаще всего являются мошенниками.
Во-первых, кредитованием за рубежом, даже в странах Африки, занимаются только банки и небанковские кредитные организации имеющие соответствующие лицензии. Физические лица не имеют права на предоставление кредитов.
Во-вторых, иностранные банки и организации предоставляют кредиты только гражданам данной страны, имеющим положительную кредитную историю и стабильный доход. Иностранные банки не выдают кредиты лицам, проживающим в Узбекистане, потому что они не имеют возможности проверить их кредитную историю и доход.
В-третьих, процентные ставки в некоторых зарубежных странах действительно низкие. Однако низкие процентные ставки распространяются только на граждан этой страны, которые имеют положительную кредитную историю и стабильную платежеспособность. Вероятность того что иностранные банки выдадут кредиты под низкие проценты гражданам Узбекистана, чья кредитная история и платежеспособность им неизвестны практически равна 0. Для сравнения, европейские банки и инвестиционные фонды, которые на данный момент имеют самые низкие процентные ставки, даже государственным банкам Узбекистана выделяют кредиты по средней годовой ставке 4,5-5%.
В-четвертых, иностранные банки предоставляют кредиты без документов по паспорту, только тем, кто живет в стране и имеет стабильный доход так как есть возможность на основе паспортных данных это проверить. Однако это не означает, что иностранные банки также будут выделять кредиты людям, проживающим в Узбекистане только по паспорту. Как было сказано выше, иностранные банки не имеют возможности проверять кредитную историю и платежеспособность граждан Узбекистана.
В-пятых, даже узбекским государственным банкам иностранные банки не предоставляют кредиты без государственной гарантии или дорогостоящего страхового покрытия международных страховых компаний.
В-шестых, иностранные банки и организации ни при каких обстоятельствах не будут требовать осуществить авансовый платеж на имя какого-нибудь физического лица через обычную систему денежных переводов.
В заключение, хотим еще раз предостеречь вас. Прежде чем соглашаться на такие заманчивые предложения, убедитесь, что это не «бесплатный сыр». Просим вас не верить ложным обещаниям мошенников выделить иностранные кредиты.