Jismoniy shaxslarning rasmiy daromadlari masalasi kulrang va qora daromadlar mavjuddirki dolzarb bo'lib qolaveradi. Ayniqsa, iqtisodiyotimiz sharoitida ko‘rilayotgan chora-tadbirlarga qaramay, bunday vaziyat hali uzoq davom etishi mumkin.
Avval rasmiy daromadga ega bo'lish nima uchun muhim va nega uni ko'rsatish kerakligini eslatib o’tamiz.
Rasmiy daromad o’zi nima?
Rasmiy daromad - bu rasmiy ish joyidan olingan va soliqqa tortiladigan daromaddir.
Rasmiy ish haqi - bu bank qaror qabul qilishi uchun zarur bo'lgan qarz oluvchining to'lov qobiliyatini tasdiqlovchi hujjatdir. Axir mijoz ishlamasa, qaysi mablag‘dan kredit to‘laydi?
Nima uchun bank rasmiy ish joyidan ma'lumotnoma talab qiladi?
Ish bilan ta'minlanganlik to’g’risidagi ma'lumotlar potentsial qarz oluvchi qanchalik ishonchli ekanligini tushunishga imkon beradi. Xususan, bankni quyidagilarni qiziqtiradi:
Ushbu bosqichda kreditor mijozning qarzni muntazam ravishda to'lashiga ishonch hosil qiladi va yaqin kelajakda barqaror daromad manbaini yo'qotishida shubhalanmaydi.
Deklaratsiya qilinmagan daromadlar bugungi kunda ham mamlakat aholisi daromadlarining katta qismini tashkil qilmoqda. Statistik ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, bugungi kunda aholining deyarli 40 foizi qonuniy ro'yxatdan o'tishni chetlab o'tib pul ishlamoqda - ular qora ish haqi olishadi, bozorlarda ishlaydilar yoki boshqa ish turlari bilan shug'ullanadilar.
Bu yerda aniq savol tug'iladi, nima uchun shaxslar qonuniy ishlashni boshlamaydi va rasmiy daromadga ega bo'lgan odamlar kabi barcha moliyaviy imkoniyatlardan bir xil foydalanishni xohlamaydi. Bugun biz rasmiy ish haqini to'g'ri aks ettirish uchun xodim va uning ish beruvchisi qanday soliq va to'lovlarni to'lashini aniqlaymiz.
Soliq organlari korxonalarning ish haqi bo‘yicha soliqlarni o‘z vaqtida va to‘liq to‘lashini qattiq nazorat qiladi. Xatolar jazolanadi va jarimaga tortiladi.
Xodim ham, uning bevosita ish beruvchisi ham davlatga to’lovlarni to'lashi shart.
Ish haqidan chegirib tashlanadigan yagona soliq bu jismoniy shaxslarning daromad solig’idir. U xodimning ish haqi hisobidan to'lanadi. Shuning uchun xodimlar mehnat shartnomasi bo'yicha belgilangan maoshdan kamroq miqdorda oylik oladilar. Soliq stavkasi 12%ni tashkil etadi.
Ma'lumki, jismoniy shaxslarning daromad solig’i har bir xodim uchun davlatga to’lanadigan yagona to’lov emas. Aynan xodimning o’zi faqat daromad solig'ini to'laydi. Shu bilan birga, ish beruvchi byudjetdan tashqari jamg'armalarga ajratmalarni ham amalga oshiradi va bu keyinchalik xodim uchun ijtimoiy kafolatlarni beradi.
Byudjetga to'lanishi kerak bo'lgan daromad solig'i summasi shaxsiy jamg'arib boriladigan pensiya hisobvarag'iga (ShJBPH) ajratmalar miqdorini chiqarib tashlagan holda belgilanadi. 2022 yilda ShJBPH uchun chegirmalar daromad solig'i to'lanadigan xodimning umumiy daromadining 0,1 foizini tashkil qiladi.
Ushbu to’lovlarga qo'shimcha ravishda ish beruvchi ijtimoiy soliq to'lashi shart. Ijtimoiy soliq byudjet tashkilotlari uchun 25 foiz, boshqa soliq to‘lovchilar uchun 12 foiz miqdorida belgilangan.
Ijtimoiy soliqqa tortish ob'yekti bo’lib ish haqi shaklidagi daromad hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga muvofiq ish beruvchi bilan mehnat munosabatlarida bo‘lgan va tuzilgan mehnat shartnomasi (kontrakt) bo‘yicha ishlarni bajarayotgan xodimga hisoblangan va to‘langan barcha to‘lovlar ish haqi shaklidagi daromad deb e’tirof etiladi.
O‘zbekistonda xodimlarning ish haqi bo‘yicha soliq to‘lash ularning ish beruvchilari majburiyati hisoblanadi. Ish beruvchilar o'z xodimlarining soliq agentlari sifatida ish olib boradilar, shuning uchun ular xodimlarning ish haqi bo'yicha ajratmalarni o'z vaqtida to'g'ri hisoblashlari va to'lashlari kerak.
Barcha soliq va to'lovlarni hisobga olgan holda ish haqini hisoblash misolini ko’rib chiqamiz:
Xodimning oylik ish haqi – 3 000 000 so'm. Daromad solig'i bo'yicha imtiyozlarga ega emas. Soliq stavkasi 12%, ShJBPHga badallar - 0,1%, ijtimoiy soliq - 12%.
Bir oy uchun soliq summasi: 3 000 000 × 12% = 360 000 so'm
ShJBPH uchun oylik ajratmalar: 3 000 000 × 0,1% = 3 000 so'm
Byudjetga soliq summasi: 360 000 - 3 000 = 357 000 so'm
Natijada soliq to‘langandan keyin ish haqi: 3 000 000 - 360 000 = 2 640 000 so‘m.
Ijtimoiy soliqni to'lash ish beruvchi tomonidan o'z mablag'lari hisobidan amalga oshiriladi. Bizning misolimizda bir xodimga to‘lanadigan ijtimoiy soliq miqdori 360 000 so‘mni tashkil qiladi. Natijada oyiga 3 000 000 so‘m maosh oladigan bitta rasmiy xodimga bir oy davomida 720 000 so‘m miqdorida soliq va to’lovlar to‘lanadi.
Afsuski, ortiqcha to'lovlardan qochish uchun ko'plab tashkilotlar xodimlarni ro'yxatdan o'tkazmasdan yollashga harakat qiladi, ya'ni ularga "qora" ish haqini to'laydilar. Bunday holda, kompaniya soliq to'lash yukini o'z zimmasiga olmaydi. Ammo xodimning hech qanday huquqlari ham bo’lmaydi, shuningdek, Pensiya jamg'armasidagi shaxsiy hisobiga ham pul olmaydi.
Yana bir variant - bu "kulrang" ish haqi, bunda minimal ish haqidan ajratmalar to’lanadi, qolgan qismini esa xodim konvertda oladi. Bunday holda, rasmiy ish haqi minimal bo'ladi va konvertda chiqarilgan qism, afsuski, hech qanday tarzda hujjatlashtirilishi mumkin emas.
Shunday qilib, norasmiy maoshga ega bo'lgan odamlar guruhi shakllanadi, ular go'yo pulga ega, lekin uni hujjatlashtira olmaydilar.

Какие налоги и выплаты нужно заплатить, чтобы иметь официальный доход?
Тема официального дохода физических лиц будет актуальна до тех пор, пока не исчезнут серые и чёрные доходы. Тем более в условиях нашей экономики скорее всего это будет продолжаться ещё долго несмотря на предпринимаемые меры.
Для начала напомним почему нужно иметь официальный доход и для чего его нужно показывать.
Что означает официальный доход?
Официальный доход — это доход, получаемый с официального места работы и облагаемый налогом.
Официальная зарплата – подтверждение платежеспособности заемщика, необходимое банку для принятия решения. Ведь, если клиент не работает, из каких средств он будет гасить кредит?
Зачем банку справки с официального места работы?
Сведения о трудоустройстве позволяют понять, насколько надежен потенциальный заемщик. Конкретно банк интересует:
• Уровень дохода — это «белая зарплата», исходя из которой определяется платежеспособность, а следовательно, и кредитный лимит;
• Стаж — позволяет отсеять клиентов, которые часто меняют места работы, а потому в любой момент могут лишиться дохода.
На данном этапе кредитор убеждается: клиент будет исправно погашать долг и в ближайшем будущем вряд ли потеряет стабильный источник дохода.
«Cерые» или «чёрные», незадекларированные доходы на сегодняшний день до сих пор составляют немалую часть дохода населения страны. Как показывает статистика почти 40% населения сегодня зарабатывают в обход юридическому оформлению — получают черную зарплату, работают на рынках или практикуют иные формы занятости.
Здесь однозначно возникает вопрос, так почему же не начать работать легально и иметь такой же доступ ко всем финансовым возможностям, как для людей с официальным доходом. Сегодня разберёмся какие налоги и выплаты платят сотрудник и его работодатель, для того чтобы правильно отразить официальную зарплату.
Налоговые органы внимательно следят за тем, чтобы компании своевременно и в полном объеме платили налоги с заработной платы. За ошибки начисляют пени и штрафуют.
Делать отчисления государству обязаны как непосредственно сотрудник, так и его работодатель.
Налог, вычитаемый из заработной платы один – это налог на доходы физических лиц (НДФЛ). Его выплачивают за счет средств самого работника. Поэтому на руки сотрудники получают меньше, чем установленный оклад по трудовому договору. Ставка налога составляет 12%.
Как известно, НДФЛ – это еще не все деньги, которые государство получает за каждого работника. Конкретно сотрудник должен платить только НДФЛ. При этом работодатель также должен заниматься отчислениями во внебюджетные фонды, формирующие в дальнейшем социальные гарантии для сотрудника.
Сумма налога на доходы физических лиц, подлежащая уплате в бюджет, определяется за вычетом суммы отчислений на индивидуальный накопительный пенсионный счёт (ИНПС). Отчисления на ИНПС в 2022 году составляют 0,1 процент от совокупного дохода сотрудника облагаемого НДФЛ.
Помимо этих отчислений, работодатель обязан платить социальный налог. Социальный налог установлен в размере 25% для бюджетных организаций и 12% для остальных налогоплательщиков.
Объектом налогообложения социальным налогом являются доходы в виде оплаты труда.
Согласно налоговому кодексу Республики Узбекистан доходами в виде оплаты труда признаются все выплаты, начисляемые и выплачиваемые работнику, состоящему в трудовых отношениях с работодателем и выполняющему работу по заключенному трудовому договору (контракту).
Уплата налогов с заработной платы сотрудников в Узбекистане является обязанностью их работодателей. Работодатели выступают в качестве налоговых агентов своих сотрудников, поэтому они должны правильно рассчитать и своевременно уплатить отчисления из зарплаты работников.
Приведём пример расчёта зарплаты с учётом всех выплат:
Оклад сотрудника – 3 000 000 сумов. Льгот по налогу на доходы физических лиц у него не имеется. Ставка налога – 12%, отчисления на ИНПС – 0,1%, социальный налог – 12%.
Сумма налога за один месяц: 3 000 000 × 12% = 360 000 сумов
Отчисления на ИНПС за месяц: 3 000 000 × 0,1% = 3 000 сумов
Сумма налога в бюджет: 360 000 – 3 000 = 357 000 сумов
В результате получается заработная плата после вычета налогов: 3 000 000 – 360 000 = 2 640 000 сумов.
Оплата социального налога осуществляется работодателем из своих средств. В нашем примере размер социального налог одного сотрудника будет составлять 360 000 сумов. В итоге за одного официального сотрудника с зарплатой 3 000 000 сум в месяц выплачивается налогов и отчислений в размере 720 000 сумов за один месяц.
К сожалению, многие организации в целях избегания лишних выплат стараются нанимать сотрудников без оформления, то есть платит «черную» зарплату. В таком случае на компании не лежит бремя выплат налогов. Но и сотрудник не имеет никаких прав, а также недополучает деньги на свой персонифицированный счет в Пенсионном фонде.
Другой вариант – «серая» зарплата, когда отчисления идут с минимальной зарплаты, а остальное работник получает в конверте. В этом случае, официальная зарплата будет минимальной, а ту часть, которая выдаётся в конверте, к сожалению, никак невозможно отразить документально.
Таким образом и формируется группа людей с неофициальной зарплатой, которые как бы имеют деньги, но не могут отразить их документально.