Maʼlumki, barcha tijorat banklari tomonidan valyuta sotish va sotib olish xizmati ayirboshlash shoxobchalari tomonidan amalga oshiriladi. Agar aholida valyuta sotib olishga zarurat tug‘ilsa, faqatgina 100 AQSH dollarini pasportsiz (shaxsini tasdiqlovchi hujjat) olishi mumkin. Undan yuqori har qanday summa uchun shaxsni tasdiqlovchi hujjat taqdim etishi shart.
Buning nimasi yomon deyishingiz mumkin? Ammo...
Qachon bank binosiga tashrif buyurmang, turnaqator navbatlarning guvohi bo‘lasiz, asabiylashgan mijozlarga ko‘zingiz tushadi. Qarabsizki, 1000 AQSH dollari sotib olish istagini bildirgan inson, navbatsiz ko‘chadagi valyutafurushga yana murojaat qiladi. Bu yerda ham qonun buzilyapti ham bank g‘aznasiga tushishi kerak bo‘lgan valyuta boshqa cho‘ntaklarga kirim bo‘lmoqda. Bundan albatta bank yutqazmoqda. Oz bo‘lsa-da uning daromadiga taʼsir qilishi tayin.
Shu o‘rinda savol tug‘iladi. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki “qora bozor”dan qutulish tarafdori bo‘lsa, nima sababdan valyuta sotib olishni cheklaydi? Nega yuqoridagi kabi holatlarni bartaraf etish choralarini ko‘rmaydi? Savollar ketma-ketligini agar tuzadigan bo‘lsak, qachon-qachonlarimiz juda ham ko‘p.
Bu savolga darhol, pasport tizimi orqali aholi daromadini legallashtirish maqsadida bu tizim yo‘lga qo‘yilgan degan turli bahona-yu – vajlarni taxt qilish mumkin. Biroq, rivojlanish sari olg‘a intilayotgan Yangi O‘zbekistonning boshqa davlatlardan nima kami bor deyishni istaydi kishi. Chunki, yon qo‘shnimiz Qozog‘istonga chiqsangiz har qadamda ayirboshlash shoxobchasi faoliyat yuritadi va istalgan miqdorda chet el valyutasini xohlagan valyutaga ayirboshlash mumkin. Pasport tizimini yuqori summalarga joriy qilinsa, albatta nur ustiga aʼlo nur, qarshiligimiz yo‘q. Lekin, 1000-2000 AQSH dollari uchun qatʼiy nazorat o‘rnatib, aholini valyutafurushlar davrasiga yana jalb qilishdan nima naf?
Darhaqiqat, “qora bozor”ning yo‘qotilgani faqat qog‘ozda qolayotgani, har bir bozor va tijorat banki atrofi hanuz paket ko‘tarib yuruvchi qo‘shtirnoq ichidagi “vakil-dollarfurushlar” mavjudligi hech birimizga sir emas.
Bu holatga oydinlik kiritish maqsadida Sanoatqurilishbankning Toshkent viloyati mintaqaviy filialida joylashgan ayirboshlash shoxobchasiga 700 AQSH dollari sotib olish uchun kirdik. Ko‘rinki, bank kassasi oldida turnaqator navbat, kimdur valyuta sotmoqchi va kimdur xarid qilmoqchi, albatta o‘sha jarayonning o‘zida hattoki bank kameralari oldida ham o‘zaro oldi-sotdi operatsiyalari amalga oshirilmoqda. Diqqat qiling, bankning shundoq yonginasida. Bunga biror bank mutasaddisi yoki tegishli tashkilotlar eʼtibor qaratmagan. Ko‘rgan bo‘lishsa ham o‘zlarini ko‘rmaganga olishayotganiga nima deyish mumkin.
Xuddi shunday “Ipak Yo‘li” bankining Oybek metrosi yaqinida joylashgan Mirobod filiali ayirboshlash shoxobchasi doim gavjum, bank binosi yonginasida valyutafurush yigit ochiq-oydin sizga xolis yordam berishini aytib turadi. Bunga nima deysiz?! Afsuski, bunday “qora bozor”larni poytaxtimizning turli nuqtalarida uchratasiz.
Bularni ko‘rib savollar kelaveradi. Bu tizim qachon tartibga solinadi? Nahotki, bu sarsongarchiliklar va asabbuzilishlarni tartibga soluvchi yuqorida o‘tirgan vakillar o‘ylab ham ko‘rmagan. Yoki “qora bozor”dan kimlardir manfaatdormi?!...
Bu fikrlarimiz bilan bank sohasiga qora loy chaplamoqchi emasmiz. Faqat dilingni xira qiladigan holat yo‘q bo‘lishini, aholi qo‘lida valyuta bilan sarson bo‘lmasligini, qonuniy yo‘l bo‘la turib jinoyatchiga sherikka aylanmasligini aytmoqchimiz xolos.
Shu bois normativ hujjatlarni ishlab chiqishda faol Markaziy bankimiz bu borada bosh qotirsa maqsadga muvofiq bo‘lar edi.

Кто заинтеросован в существовании «Черного рынка»?
На сегодняшний день созданы все удобства для валютных обменных операций, для того, чтобы население могло обменивать любые средства в любую валюту через обменные пункты банка.
На сегодняшний день созданы все удобства для валютных обменных операций, для того, чтобы население могло обменивать любые средства в любую валюту через обменные пункты банка. Однако, несмотря на созданные с 2019 года условия при обмене валюты в стране, в решении проблемы, которая беспокоит людей, есть некоторые недостатки.
Известно, что купля-продажа иностранной валюты всеми коммерческими банками осуществляется через обменные пункты. Известно, что если без паспорта (документа, удостоверяющего личность) можно купит только до 100 долларов. Для любой суммы, превышающей 100 долларов, необходимо предоставить удостоверение личности.
Вы можете сказать, что в этом плохого? Но …
Зайдя в здание банка в любое время дня, клиенты в основном становятся свидетелями длинных очередей, и конечно же видят торопящихся нервных клиентов. В итоге, человек, изъявивший желание купить 1000 долларов, решит обратиться к торговцу долларов, стоящему где-нибудь «в своей точке торговли валютой». Таким образом, не только нарушается закон, но и валюта, которая должна попасть в банковскую казну, перетекает в другие карманы. От этого естественно проигрывает банк - это обязательно в определенной степени скажется на его доходе.
Возникает вопрос. Если Центробанк Республики Узбекистан выступает за избавление от «черного рынка», зачем ограничивать покупку иностранной валюты? Почему бы не принять меры по устранению подобных случаев? Можно бесконечно задавать подобные вопросы.
На этот вопрос можно сразу ответить разными предлогами, например, что такая система была создана в целях легализации доходов населения через паспортную систему. Однако хочется сказать, чем Новый Узбекистан, стремящийся к развитию, уступает другим странам. Потому что, если вы поедете в соседний Казахстан, там на каждом шагу есть обменный пункт, и вы можете конвертировать любую сумму иностранной валюты в любую другую валюту. Если паспортная система вводится для больших сумм, никто не имеет возражений. Но какой смысл вводить строгий контроль за 1000-2000 долларов и снова привлекать население в круг нелегальных валютных торгов?
Ни для кого не секрет, что на самом деле, уничтожение «черного рынка» остается только на бумаге, и что вокруг каждого коммерческого банка, крутятся «валютчики» с пакетами в руках.
Для прояснения ситуацию, мы посетили обменный пункт Ташкентского регионального отделения Саноаткурилишбанка, чтобы купить 700 долларов. Как и стоило ожидать, перед кассой банка очередь - кто-то хочет продать валюту, а кто-то хочет купить, и что интересно, в той же очереди, даже на глазах у камер банка, происходят взаимные обменные операции среди народа. Обратите внимание, всё это происходит прям рядом с банком. На это не обращают внимания ни должностные лица банка, ни соответствующие организации. Или скорее всего делают вид, что ничего не видят.
Точно так же обменный пункт Мирабадского филиала Ипак Йули банка, расположенный недалеко от станции метро «Ойбек», всегда переполнен, а тем временем молодой «валютчик» прям у здания банка открыто заявляет, что может помочь вам. Что вы на это скажете ?! К сожалению, такие «черные рынки» можно встретить в разных точках столицы.
Видя это, возникают вопросы. Когда эта система начнёт регулироваться? Неужели, сидящие наверху руководители, ответственные за такие ситуации, даже не думают о создании контроля и надзора за всем этим? Или всё же кто-то заинтересован в существовании «черного рынка»?!
Этими мыслями мы не хотим шантажировать либо наносить урон банковской системе. Мы просто хотим сказать, что нужно уничтожить «чёрный рынок», чтобы люди не скитались в поисках «валютчиков», которые смогут без лишних заморочек  обменять валюту – это должен делать банк, и в конце концов чтобы обычный человек обменивая валюту не становился участником преступления, в то время как для этого есть законный путь.
Поэтому было бы целесообразно, чтобы наш Центральный банк, который активно занимается разработкой нормативных актов, серьезно поработал над этим вопросом.