Payme ilovasi imkoniyatlari: PaymeGO, Oflayn rejim, va komissiyalar haqida.
Payme – bu O’zbekistondagi to’lovlar va o’tkazmalar uchun eng ommabop ilovalardan biridir. Ilova qulay, chiroyli va sozlanadigan interfeysga ega. Asosiy ekrandagi tugmalar vidjetlar ko’rinishida ishlangan bo’lib, ularni o’rnini almashtirish yoki keraklilarini qoldirib qolganini ekrandan olib tashlash mumkin. Boshqa ko'pchilik ilovalarda mavjud bo’lmagan ushbu funksiyasi tufayli ilova yanada qulaylik kasb etadi.
Payme ilovasida quyidagi turdagi tashkilotlar va xizmatlar uchun to’lovlarni amalga oshirishingiz mumkin:
- Mobil operatorlar;
- Internet provayderlar;
- Kommunal xizmatlar;
- Davlat xizmatlari va DYHXB jarimalari;
- Telefoniya;
- Televideniye va onlayn uzatuv;
- Onlayn xizmatlar;
- E'lonlar va reklama;
- Bank kreditlarini so'ndirish;
- Transport;
- Xayriya;
- Ta’lim;
- Elektron hamyonlar;
- Sug’urta xizmatlari;
- Hosting provayderlar;
- Havo yo’llari va Temir yo’l chiptalari;
- Internet do’konlar;
- Moliyaviy xizmatlar;
- Tibbiyot;
- Videokuzatuv;
- Yuridik xizmatlar;
- Mehmonxonalar va turizm;
- Sport va hokazo.
Kerakli xizmatni topish oson bo’lishi uchun ekranning yuqori qismida qidiruv qatori joylashtirilgan. Xizmat nomini (masalan, Beeline yoki ATTO) bosh xarflarini yozishingiz bilan mos bo’lgan natijalar saralanadi.
Paymening asosiy ustunliklaridan biri ilovada to’lovni amalga oshirish mumkin bo’lgan tashkilotlarning ko’pligidir. Zero bu kabi xizmatlar uchun to’lovlarni boshqa ilovalarda ham amalga oshirish mumkin. Biroq Payme tashkilotlar va xizmatlar uchun to’lovni amalga oshirish uchun eng keng imkoniyatlarni taqdim qiladi.
Solishtirish uchun Payme va boshqa ilovalarda to’lovni amalga oshirish mumkin bo’lgan tashkilotlar va xizmatlar sonini keltiramiz:
PaymeGO bo’limi yordamida esa to’lovlarni Joylarda to’lov bo’limida mavjud bo’lmagan tashkilotlarga ham tezkor amalga oshirish mumkin. Buning uchun PaymeGO bo’limiga kirib, kassa xodimiga ekrandagi QR-kodni ko’rsatishingiz va xodim QR-kodni skanerlab to’lovni qabul qilishi kerak bo’ladi. PaymeGO bilan ayniqsa metro, Korzinka.uz va Makro do’konlar tarmog’ida to’lovlarni amalga oshirish qulay.
Paymeda o’tkazmalarni nafaqat karta raqami, balki telefon raqami va hatto ilovadagi foydalanuvchi nikneymi orqali ham amalga oshirish mumkin. Bu ayniqsa tanishingizni karta raqamini bilmasangiz, biroq Paymedan aniq foydalanishini bilsangiz qulay.
Hozirda Paymeda barcha yo’nalishdagi (Uzcard-Uzcard, Uzcard-Humo, Humo-Uzcard va Humo-Humo) o’tkazmalar uchun komissiya – 1% qilib belgilangan. Va keshbek tizimi ham yo’q. Bu ilovaning eng asosiy kamchiliklaridan biridir. Sababi o’tkazmalar uchun komissiyalar bo’yicha Payme “eng qimmat” ilovalar qatorida turadi.
Oflayn rejimda ishlay olish funksiyasi Paymening ajoyib imkoniyatlaridan yana biridir. Ushbu funksiya hozirda faqat Payme, CLICK, Apelsin va bir-ikkita boshqa ilovalardagina bor. Agar telefon raqamingiz hisobida yetarli mablag’ qolmaganligi yoki boshqa sababga ko’ra internetdan foydalana olmaydigan holga tushib qolsangiz, Payme Sizni bu noqulay holdan qutqaradi. Oflayn rejimda cheklangan miqdordagi to’lov turlarini amalga oshirishingiz mumkin. Bunda ilovada kartadan-kartaga o’tkazmalarni amalga oshirish, PaymeGO yordamida to’lash va mobil operatorlar, internet provayderlar va ba’zi boshqa xizmatlar uchun to’lov amalga oshirish imkoniyati bo’ladi.
Ilovaning yana bir foydalii funksiyasi bu Mening uyim bo’limidir. Ushhbu bo’limga barcha kommunal to’lov hisoblarini (elektr energiyasi, sovuq suv, issiq suv va isitish, gaz, chiqindi, shahar va mobil telefon aloqasi, internet) kiritib qo’yishingiz, hisobda qancha pul qolganini ko’rishingiz va barcha hisoblarni bitta tugmani bosish bilan to’ldirishingiz mumkin. Barcha to’lovlarning kvitansiyasi ilovada saqlanib qoladi. Zarur bo’lganda ularni printerda nashr qilib olishingiz ham mumkin. Bu juda qulay!
Payme Avia bo’limida kerakli parvoz yo’nalishini, sana va vaqtni ko’rsatgan holda aviachiptani xarid qilishingiz mumkin.
Золотая корона bo’limida esa Rossiya va boshqa davlatlardan xalqaro pul o’tkazmalarini shundoqqina Uzcard yoki Humo tizimidagi kartangizga qabul qilishingiz mumkin.
YHХBB jarimalari haqida xabarnomalar bo’limida avtomobilingiz va texpasport raqamlarini kiritgan holda xizmatni yoqish orqali sodir etilgan yo’l qoidabuzarligi uchun belgilangan jarima haqida ma’lumotni SMS tarzida olishingiz va jarimani Payme orqali to’lashingiz mumkin bo’ladi. Xizmat haqqi oyiga 2000 ming so’mni tashkil etadi.
Paymening asosiy ustunliklaridan yana biri kunu-tun ishlaydigan qo’llab-quvvatlash xizmatidir. Ilovaga taalluqli biror savol paydo bo’lsa yoki muammo yuz bersa istalgan vaqt ilova orqali operatorga murojaat qilib masalani hal qilishning imkoni bor. Ushbu maqola uchun atayin tungi soat ikkida savol berib tekshirilganida ham operator qisqa fursatda javob berdi. Payme bilan muammo oldida yolg’iz qolib ketmaysiz!
Xulosa qiladigan bo’lsak, Payme – to’lov ilovalari ichida o’tkazmalar komissiyasi va ba’zi boshqa xizmatlar bo’yicha “eng qimmat” ilovalardan biri bo’lsa ham, qulayligi va foydalanuvchilariga taqdim qilayotgan keng imkoniyatlari tufayli eng ommabop ilovalardan biri bo’lib qolmoqda!

Payme – приложение с широкими возможностями!
Payme– это один из самых популярных приложений для платежей и переводов в Узбекистане. Приложение имеет удобный, красивый и настраиваемый интерфейс. Кнопки на главном экране исполнены в виде виджетов, которые можно перемещать или убирать с экрана оставив необходимые. Благодаря этой функции, которая недоступна в большинстве других приложениях, приложение становится более удобным.
В приложении Payme вы можете оплачивать за следующие виды организаций и услуг:
• Мобильные операторы;
• Интернет провайдеры;
• Государственные услуги и штрафы ГАИ;
• Телевидение и онлайн вещание;
• Онлайн сервисы;
• Объявления и реклама;
• Погашение банковских кредитов;
• Благотворительность;
• Обучение;
• Электронные кошельки;
• Страхование;
• Хостинг провайдеры;
• Авиа и ЖД билеты;
• Интернет магазины;
• Финансовые услуги;
• Медицина;
• Видеонаблюдение;
• Юридические услуги;
• Отели и туризм;
• Спорт и т. д.
Для упрощения поиска нужной услуги в верхней части экрана расположена строка поиска. При вводе начальной буквы услуги (например, Beeline или ATTO) фильтруются подходящие результаты.
Одно из главных преимуществ Payme - большое количество организаций, которые можно оплачивать в приложении. Поскольку подобные услуги можно оплачивать и в других приложениях. Однако Payme предлагает широчайший выбор вариантов организаций и услуг для оплаты.
Для сравнения приводим количество организаций и услуг, которые можно оплачивать в Payme и других приложениях:
• Payme - 1963,
• CLICK - 1002,
• Joyda– 751,
• OSON - 646,
• Paynet - 633,
• Apelsin - 518,
• Beepul - 425,
• MyUzcard - 363,
• Zoomrad - 213,
• TBCUZ - 90.
Также оплату можно производить за услуги в разделе Оплата на местах (кафе, аптеки, магазины и т. д.). Все, что вам нужно сделать, это перейти в раздел Оплата на местах и разрешить приложению использование GPS. На экране отобразится список организаций расположенных по близости, принимающих платежи через Payme, сортированных по категориям (магазины, аптеки, заправочные станции и т. д.). Также можно найти нужную организацию на строке поиска.
С помощью раздела PaymeGOможно быстро осуществлять платежи организациям, которых нет в разделе Оплата на местах. Для этого необходимо перейти в раздел PaymeGO, показать кассиру QR-код на экране, а сотрудник кассы должен отсканировать QR-код и принять платеж. Особенно удобно производить оплату с PaymeGO в метро, в сети магазинов Korzinka.uz и Makro.
Переводы в Payme можно производить не только по номеру карты, но и по номеру телефона и даже по никнейму пользователя в приложении. Это особенно удобно, если вы не знаете номер карты своего знакомого, но точно знаете, что пользуется Payme.
В настоящее время комиссия за переводы по всем направлениям (Uzcard-Uzcard, Uzcard-Humo, Humo-Uzcard и Humo-Humo) установлена в размере 1%. И отсутствует система кэшбэка. Это один из основных недостатков приложения. Потому что Payme - один из «самых дорогих» приложений по комиссиям за переводы.
Еще одна замечательная особенность Payme - это возможность работы в Офлайн режиме. В настоящее время эта функция доступна только в Payme, CLICK, Apelsin и ещё некоторых других приложениях. Если на счету вашего номера телефона недостаточно средств или по какой-либо другой причине вы окажетесь в ситуации когда не можете пользоваться Интернетом, Payme спасет вас от этой неудобной ситуации. В офлайн режиме Вы можете совершать ограниченное количество видов платежей. При этом будет возможность осуществлять переводы с карты на карту, оплачивать с помощью PaymeGO, а также оплачивать услуги мобильных операторов, интернет провайдеров и некоторые другие услуги.
Еще одна полезная функция приложения - раздел Мой дом. В этом разделе вы можете ввести все счета за коммунальные услуги (электричество, холодная вода, горячая вода и отопление, газ, отходы, стационарный и мобильный телефон, Интернет), посмотреть, сколько денег осталось на счету и пополнять все счета нажатием одной кнопки. Квитанции всех платежей будут сохранятся в приложении. При необходимости Вы также можете распечатать их. Это очень удобно!
В разделе Payme Avia можно купить билет указав нужный рейс, дату и время.
А в разделе Золотая Корона вы можете принимать международные денежные переводы из России и других стран прямо на свою карту в системе Uzcard или Humo.
В разделе Уведомления о штрафах ГУБДД вы можете включить услугу путём ввода номера автомобиля и техпаспорта и получать информацию о штрафах за совершенные нарушение ПДД в виде SMS и оплачивать штраф через Payme. Стоимость услуги составляет 2000 сумов в месяц.
Ещё один из главных преимуществ Payme - круглосуточная служба поддержки. Если у вас возникнут вопросы или проблемы с приложением, вы можете в любой момент связаться с оператором через приложение для решения вопроса. Даже когда специально для этой статьи был задан вопрос оператору в два часа ночи для проверки, оператор ответил за короткое время. С Payme Вы не останетесь один на один с проблемой!
Если подвести итоги, Payme – несмотря на то что является одним из «самых дорогих» приложений по комиссии переводов и некоторых других услуг среди платёжных приложений, благодаря удобству и широком возможностям предоставляемых пользователям остается одним из самых популярных приложений!