Kuni kecha Uzcard kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan anjumanda O‘zbekiston Respublikasida bank, moliya va sug‘urta sektorlarida Islomiy yo‘nalishda moliyalashtirishni rivojlantirish va ularni raqamlashtirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Anjumanda UZCARD Bosh direktori Farrux Ziyayev, FinExtra Group Bosh direktori Nargiz Do‘smatova, Islomiy moliya bo‘yicha ekspert Rustam Shomurodov, Alif Moliya Uzbekistan Bosh direktori Zuxursho Raxmatulloyev, Islomiy moliya bo‘yicha mutaxassis Arif Sayid, Birlashgan Arab Amirliklari AlHuda CIBE FZ LLE Bosh direktori Muhammad Zubayr Mug‘al, Quvayt International Turnkey Systems kompaniyasi Bosh direktori Muhammad Mahdiy, Malayziyaning Amanie Advisors kompaniyasi eksperti Edige Alpysbay hamda Temenos kompaniyasidan Sergey Metelskiylar ishtirok etdi.
Anjuman doirasida “Islomiy moliyalashtirish asoslari va ularning ishlash tamoyillarini tushunish”, “O‘zbekistonda Islomiy moliyalashtirishning rivojlanish tendensiyasi (raqobat muhiti va imkoniyatlari)”, “O‘zbekiston bozori uchun noyob mahsulotlarni tuzishda shariat qonunlariga rioya qilishning ahamiyati”, “Anʼanaviy bank tizimlarida "Islomiy darcha" tamoyilini joriy etishdagi asosiy qiyinchiliklar va foydalar”, “Islomiy bank axloqiy moliyaviy muammolarni qanday hal qiladi”, “Boshqa mamlakatlar tajribasini o‘rganish va ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish” kabi qator masalalar muhokama qilindi.
Islomiy moliyalashtirish sohasidagi mahalliy va xalqaro ekspertlar so‘zlariga ko‘ra, mamlakatimizda Islomiy moliyalashtirishni rivojlanish moyilliklari, raqobat muhiti va imkoniyat tamoyillarini joriy etish va amaldagi qonunchilikka qator o‘zgartirishlar kiritish orqali bu sohani tezda yo‘lga qo‘yib olish mumkin. Buning uchun esa avvalo tijorat banklari tarmog‘ining halol, shaffof raqobat muhitini yaratish hamda bank tizimi aktivlarini diversifikatsiya qilish imkoniyatlarini mustahkamlash zarur.
Maʼlumki, bugungi kunda O‘zbekistonda islomiy banking tizimini rivojlantirish va hayotga tadbiq etish uchun qonun hujjatlariga tegishli o‘zgartirishlar kiritish, bunda Moliya vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan qator tegishli meʼyoriy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritish va asos yaratish talab etilmoqda. Bu masalada bir yildan ortiq muddat davomida qator tijorat banklari bilan hamkorlikda tegishli ishlar olib borilayotgani hech birimizga sir emas.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 30 ta tijorat banklari, 137 ta lizing va 30 dan ortiq sug‘urta kompaniyalari faoliyat yuritayotgan bo‘lsa, shundan 10-12 tasi “Islomiy darcha” tamoyilida o‘z faoliyatini davom ettirishga tayyorligini bildirmoqda va bu borada amaliy ishlarni boshlab yuborgan. Ammo islom darchasi aynan ishga tushishi hanuz mavhumligicha qolmoqda.
Pandemiya davrida aholining kambag‘al qatlami uchun bank, sug‘urta va lizing kompaniyalari tomonidan imtiyozli mikromoliyaviy xizmatlar ko‘rsatilgan bo‘lishiga qaramay, aholining katta qatlami bu foizli kreditlardan voz kechdi. Chunki, anʼanaviy banklarning ajratayotgan mablag‘lari islom taʼlimotiga ko‘ra sudxo‘rlik hisoblanadi. Bu esa islomiy moliyalash standartlarga to‘g‘ri kelmaydi.
Albatta, bugungi kunda tijorat banklari tomonidan ko‘plab qulay bank mahsulotlari taqdim etilayotgan bo‘lishiga qaramay, o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, 68 foiz tadbirkorlik subyektlari shariat qonunlari standartlarga mos kelmasligi sababli, standart anʼanaviy bank xizmatlariga rad javobini berishadi.
Xo‘sh, respublikada islom moliyasi tamoyillari asosida faoliyat yurituvchi banklar tashkil etilsa qanday o‘zgarishlar kutilmoqda? So‘rovnomada ishtirok etgan murojaatchilarning taʼkidlashicha, agar yurtimizda islomiy moliyalashtirish joriy etilsa, 61 foiz tadbirkorlik subyektlari va 75 foiz aholi garchand qimmat bo‘lsa-da islomiy bank xizmatlaridan foydalanishini hamda bank mijoziga aylanishga tayyor ekanligini bildirgan. Bundan tashqari, 27 foiz tijorat banklari ham normativ-huquqiy hujjatlarni o‘zgartirishga, yaʼni qonunchilik bazasiga tegishli o‘zgartirishlar kiritishda yordam berishga tayyor ekanligini taʼkidlamoqda.
Shunday ekan, nimaga bu borada hanuz aniq qadamlar tashlanmagan yoki amaliy ishni ko‘rmayapmiz?
Islom moliyasi bo‘yicha shuncha xalqaro anjumanlar, tijorat banklari tomonidan katta-katta uchrashuvlar qilinib, Savdoni moliyalashtirish xalqaro islom korporatsiyasi (ITFC) Islom taraqqiyot banki kabi moliya muassasalari bilash kelishuvlarga erishilmoqda. Hatto Prezidentimizning shaxsan o‘zlari ham islom moliyasi joriy etish bo‘yicha fikr bildirib o‘tgan edilar. Biroq amaliy ishlar sust ketayotgandek nazarimizda.
Taʼkidlash joizki, Savdoni moliyalashtirish xalqaro islom korporatsiyasi (ITFC) Islom taraqqiyot banki (IsDB) va O‘zbekistondagi tijorat banklari o‘zaro hamkorlikda “Islomiy darcha” tamoyilini joriy etish borasida faoliyat yuritayotgan bo‘lishiga qaramay, hanuz bu masalada oqsoqlik sezilmoqda.
Misol uchun raqamlashtirish masalasiga to‘xtalib o‘tiladigan bo‘lsa, “Islomiy darcha” tamoyilini joriy etishni istagan bironta tijorat banki to‘liq transformatsiya jarayoniga tayyor emasligi yaqqol sezilayapti. Albatta, O‘zbekiston banklarida bugungi kunda bank sohasida islom moliyasi yo‘nalishida qo‘llaniladigan strategiyalar yetarli darajada emas, tijorat banklari bu yo‘nalishda o‘z mutaxassislarini, korporativ mijozlarini va aholini mazkur infratuzilmadan foydalanishlariga tayyorlashlari lozim.
Gapning indallosini aytganda, regulyator sifatida Respublika Markaziy banki hukumatga bu masalada zudlik bilan o‘z takliflarini bayon etishi, tegishli qonun va qonunosti hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritilishi natijasida respublikada Islomiy bank tizimini shakllantirishga erishish mumkin. Biroq Markaziy bankimizning bu sohadagi amaliy qadamlari nazarga tashlanmayapti.
Albatta, moliya sohasiga yangi tizimni olib kirish oson emasdir. Ammo bugun kun talabidan, aholining ehtiyoj va xohishlaridan kelib chiqib, islomiy moliyalash tizimini tezda yo‘lga qo‘yish lozimdir. Chunki bugungi ko‘plab tadbirkoru oilalarning bank tizimiga ehtiyoji bor. Ular o‘z biznesini, katta-katta loyihalarini amalga oshirishni istaydi. Biroq qo‘lida mablag‘, orqasida moliyaviy suyanchig‘i, ishongani yo‘q. Shu sabab ular o‘z maqsadlarini amalga oshira olmayapti. Agar bu soha ishga tushsa o‘ylaymizki, moliya tizimi hamda iqtisodiyotimiz yana-da rivoj topishi tayin.
Bejiz AQSH, Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Germaniya, Janubiy Koreya, Fransiya, Italiya va boshqa ko‘plab musulmon bo‘lmagan mamlakatlarda ham Islomiy bank tizimida faoliyat olib borayotgani yo‘q. Tizimning O‘zbekistonda ham ishga tushirilishi birinchi navbatda halol va shaffof bank amaliyotidan foydalanishga, xususan jamiyatni yemiruvchi illat sanalmish “poraxo‘rlik”ning ham oldini olishga hamda aholining banklarimizga bo‘lgan munosabatini o‘zgartirishga zamin yaratadi.

Когда начнется работа в Узбекистане по исламскому финансированию?
На конференции, организованной на Uzcard, обсуждались актуальные вопросы развития и цифровизации исламских финансов в банковском, финансовом и страховом секторах Республики Узбекистан.
В конференции приняли участие генеральный директор UZCARD Фаррух Зияев, генеральный директор FinExtra Group Наргиз Дусматова, эксперт по исламским финансам Рустам Шомуродов, генеральный директор Alif Moliya Uzbekistan Зухуршо Рахматуллоев, специалист по исламским финансам Ариф Сайид, генеральный директор Компании AlHuda CIBE FZ LLE Объединенных Арабских Эмиратова Мухаммад Зубайр Мугал, генеральный директор International Turnkey Systems Кувейта Мухаммад Махдий, эксперт из Малайзийской компании Amanie Advisors Эдиге Алписбай, и Сергей Метельский из компании Temenos.
На конференции обсуждались следующие темы: «Понимание основ исламских финансов и принципов их работы», «Тенденции развития исламских финансов в Узбекистане (конкурентная среда и возможности)», «Важность соблюдения законов шариата в создании уникальных продуктов для узбекского рынка », «Исламское окно» в традиционных банковских системах: основные проблемы и преимущества внедрения», «Как исламский банкинг решает этические финансовые проблемы», «Изучение опыта  других стран и освоение лучших практик".
По мнению местных и международных экспертов в области исламских финансов, этот сектор можно быстро создать за счет внедрения в стране принципов исламских финансов и конкурентной среды, а также ряда поправок к действующему законодательству. В первую очередь для этого необходимо создание открытой конкуренции среди коммерческих банков и укрепление потенциала по диверсификации активов банковской системы.
Известно, что сегодня Министерство финансов и Центральный банк Республики Узбекистан требуют внесения поправок в ряд соответствующих нормативных актов, чтобы создать основу для развития и внедрения исламской банковской системы в Узбекистане. Не секрет, что более года ведутся работы с рядом коммерческих банков по этому вопросу.
Сегодня в Узбекистане действует 30 коммерческих банков, 137 лизинговых и более 30 страховых компаний, 10-12 из которых готовы продолжить свою деятельность по принципу «исламского окна» и начали практическую работу в этом направлении. Однако начало работы исламского окна остается неясной.
Несмотря на предоставление льготных микрофинансовых услуг банками, страховыми и лизинговыми компаниями нуждающемуся населению  во время пандемии, значительная часть населения отказалась от этих процентных кредитов. Это потому, что средства, выделяемые традиционными банками, являются ростовщичеством согласно исламскому учению. Это не соответствует исламским финансовым стандартам.
Конечно, несмотря на то, что сегодня коммерческие банки предлагают множество удобных банковских продуктов, опрос показал, что 68 процентов предприятий отказываются от стандартных традиционных банковских услуг, потому что они не соответствуют стандартам законов шариата.
Итак, какие изменения ожидаются в стране, если будут созданы банки на принципах исламского финансирования? По мнению респондентов, если в стране будет введено исламское финансирование, 61% предприятий и 75% населения будут пользоваться услугами исламского банкинга, хотя и дорогими, и готовы стать клиентами банка. Кроме того, 27% коммерческих банков готовы помочь во внесении поправок в нормативные документы, то есть внести соответствующие изменения в правовую базу.
Так почему же до сих пор не предприняты конкретные шаги и не проделана практическая работа?
Коммерческими банками проводится достаточно много международных конференций и деловых встреч по исламским финансам, и достигаются соглашения с финансовыми учреждениями, такими как Международная корпорация исламского торгового финансирования (ITFC) и Исламский банк развития. Даже сам президент высказал свое мнение о внедрении исламских финансов. Но, на наш взгляд, практическая работа, похоже, замедляется.
Следует отметить, что, несмотря на то, что Международная исламская корпорация торгового финансирования (ITFC), Исламский банк развития (ISDB) и коммерческие банки в Узбекистане совместно работают над реализацией принципа «исламского окна», в этом вопросе все еще есть недостатки.
Например, когда дело касается цифровизации, очевидно, что ни один коммерческий банк, желающий внедрить «исламское окно», не готов к полной трансформации. Конечно на сегодняшний день, стратегий, используемых коммерческими банками Узбекистана в области исламского финансирования недостаточно, и коммерческим банкам необходимо подготовить своих специалистов, корпоративных клиентов и население для использования этой инфраструктуры.
Фактически, как регулятор, Центральный банк республики может незамедлительно вносить свои предложения в правительство по данному вопросу, внести изменения в соответствующие законы и нормативные акты, и тем самым добиться формирования исламской банковской системы в стране. Однако практические шаги нашего Центробанка в этой сфере не привлекают внимания.
Конечно, внедрить новую систему в финансовый сектор непросто. Но сегодня, исходя из требований дня, потребностей и желаний населения, необходимо быстрое создание исламской системы финансирования. Потому что сегодня многим предпринимателям нужна банковская система. Они хотят заниматься своим бизнесом, своими большими проектами. Но отсутствие средств и финансовой поддержки не позволяет достичь своих целей. Если этот сектор будет запущен, мы считаем, что финансовая система и наша экономика будут развиваться ещё больше.
Неслучайно США, Великобритания, Швеция, Германия, Южная Корея, Франция, Италия и многие другие немусульманские страны также работают в исламской банковской системе. Запуск системы в Узбекистане, прежде всего, позволит использовать честные и прозрачные банковские практики, в частности, предотвратить так называемое «взяточничество», разрушающее общество, и изменить отношение населения к нашим банкам.