Onlayn mikroqarzni faqat pasport bilan olish mumkinmi?
Ha mumkin. Lekin buning uchun rasmiy daromad yoki plastik kartaga tushadigan boshqa daromadga ega bo'lish va kredit tashkilotlarining bir qator talablariga javob berish kerak.
Bizning foydalanuvchilarimizdan faqat pasport bilan onlayn mikroqarz olish haqida savollar tez-tez kelib tushadi. Ya'ni rasmiy oylik ish haqisiz va boshqa hech qanday daromadsiz kredit olish imkoniyati mavjudmi deb murojaat qilishadi. Internetda "faqat pasport bilan onlayn mikroqarzlar" degan ko'plab reklamalar mavjud. Afsuski, bu shunchaki odamlarning e'tiborini jalb qilish uchun qilingan marketing hiylasi yoki hatto firibgarlik sxemalaridir.
To’g’ri, ko'pgina banklar endilikda daromadlar to’g’risida ma’lumotnoma talab qilmaydi, chunki ular mijozning daromadlarini mustaqil ravishda tekshirish imkoniyatiga ega. Onlayn mikroqarz olish uchun mijoz bankning mobil ilovasi orqali identifikatsiyadan o‘tishi va kredit olish uchun ariza topshirishi kifoya.
Bugungi kunda 33 ta bankdan 10 tasida onlayn mikroqarz olish mumkin.
Banklar onlayn mikroqarzlarni shu bankda ochilgan plastik kartaga ish haqi loyihalari doirasida maosh oladigan korporativ mijozlar xodimlariga beradi. Faqat to'rtta bank - TBC Bank, Anorbank, Agrobank va Davr bank ish haqi kartasiga bog'lanmagan holda onlayn mikroqarz beradi.
TBC Bank rasmiy ish haqisiz ham mikroqarz beradigan yagona bank, lekin bunung uchun mijoz nomiga ochilgan UZCARD plastik kartasiga ega bo‘lish va unga kamida oxirgi 12 oy davomida doimiy daromad kelib tushgan bo’lishi shart. Shu bilan birga, daromadning minimal darajasi oyiga kamida 500 ming so'm bo'lishi kerak. Pensiya, stipendiya va bola parvarishi uchun nafaqalar daromad sifatida qabul qilinmaydi. Yosh cheklovlari ham mavjud - onlayn mikroqarz 22 yoshdan kichik bo'lmagan va 60 yoshdan katta bo'lmagan shaxslarga beriladi. Kredit bo’yicha ta’minot talab qilinmaydi.
Anorbank va Davr bank faqat rasmiy oylik ish haqi bilan onlayn mikroqarzlar beradi. Shu bilan birga, doimiy daromad kamida oxirgi 6 oy davomida olinishi kerak. Kredit ushbu banklarda onlayn ariza orqali ochilgan kartaga beriladi.

Можно ли получить онлайн-микрозайм только по паспорту?
Да, можно. Но для этого необходимо иметь официальный доход или другой доход, поступающий на пластиковую карту, и соответствовать некоторым требованиям кредитных организаций.
Мы очень часто получаем вопросы от наших пользователей о получении онлайн-микрозайма только по паспорту, то есть под этим вопросом подразумевается получении кредита без официальной заработной платы или какого-либо другого дохода. В интернете очень много рекламы об «онлайн-микрозаймах только по паспорту». К сожалению, это всего лишь маркетинговый ход для привлечения внимания людей или же и вовсе мошеннические схемы.
Да, многие банки уже не требуют предоставления справки о доходах, потому что у них есть возможность самостоятельно проверить доходы клиента. Клиенту для получения онлайн-микрозайма достаточно пройти идентификацию через мобильное приложение банка и подать заявку для кредита.
На сегодняшний день онлайн-микрозайм можно получить в 10 банках из 33.
Банки выдают онлайн-микрозаймы только сотрудникам своих корпоративных клиентов, получающим зарплату в рамках зарплатных проектов на карту, открытую в этом же банке. И только три банка – TBC Bank, Anorbank, Agrobank и Davr bank предоставляют онлайн-микрозайм без привязки к зарплатной карте.
TBC Bank единственный банк выдающий онлайн-микрозайм и без официальной заработной платы, но с условием наличия пластиковой карты UZCARD, открытой на имя клиента, с постоянным поступлением дохода как минимум в течении последних 12 месяцев. При этом минимальный уровень дохода должен составлять не менее 500 тыс. сум в месяц. Пенсия, стипендии и пособия по уходу за ребёнком не принимаются в качестве дохода. Также есть возрастные ограничения – онлайн-микрозайм выдаётся лицам не моложе 22 и не старше 60 лет. Обеспечение по кредиту не требуется.
Anorbank и Davr bank выдают онлайн-микрозаймы только с официальной зарплатой. При этом постоянные доходы должны поступать минимум в течении последних 6 месяцев. Кредит выдаётся на карту, открытую в данных банках путём онлайн заявки.
В других банках онлайн-микрозаймы выдаются только на зарплатную карту, открытую в этом же банке в рамках зарплатного проекта. Подробно обо всех условиях онлайн-микрозаймов напишем в следующей статье.