Kimlar nogironligi bo'lgan shaxs hisoblanadi? Ularga imtiyozli kredit ajratiladimi? ijtimoiy yordam, soliq imtiyozlari va qo'shimcha kafolatlar beriladimi?
“O‘zbekiston Respublikasida nogironlarni ijtimoiy himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, jismoniy, aqliy, ruhiy yoki sensor (sezgi) nuqsonlari borligi tufayli turmush faoliyati cheklanganligi munosabati bilan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda nogiron deb topilgan hamda ijtimoiy yordamga va himoyaga muhtoj shaxslar nogironligi bo‘lgan shaxslar deb topiladi.
Nogironlar uchun alohida tijorat kredti ajratilishi qonunchilikda belgilanmagan.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qo‘shimcha kafolatlar:
I va II guruh nogironi bo‘lgan xodimlar uchun ularning yoshi, sog‘lig‘i holati, mehnatning shartlari, mehnat vazifalarining o‘ziga xos xususiyatlari va o‘zga holatlarni inobatga olib, mehnat to‘g‘risidagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlar, shuningdek mehnat shartnomasi shartlariga binoan mehnatga to‘lanadigan haqni kamaytirmasdan, ish vaqtining qisqartirilgan muddati belgilanadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy yordamning quyidagi turlari ko‘rsatiladi:
• pul to‘lovlari (pensiyalar, nafaqalar, bir yo‘la beriladigan to‘lovlar);
• reabilitatsiya qilishning texnik vositalari, surdotexnika, tiflotexnika vositalari yoki boshqa vositalar, shu jumladan o‘rindiqli aravachalar, protez-ortopediya moslamalari, maxsus harfli matbaa nashrlari, ovoz kuchaytiruvchi apparatlar va signalizatorlar, subtitrli yoki surdotarjimali videomateriallar, shuningdek avtomobillar bilan ta’minlash;
• tibbiy, ijtimoiy, kasbiy, jismoniy reabilitatsiya qilish bo‘yicha xizmatlar va maishiy xizmatlar;
• transport xizmatlari;
• dori vositalari bilan ta’minlash.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun soliq imtiyozlari:
Quyidagilar qisman soliq solishdan ozod etiladi:
• urush nogironlari va ishtirokchilari, shuningdek ularga tenglashtirilgan va doirasi qonun hujjatlarida belgilanadigan shaxslar;
• bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar;
• bolaligidan nogironligi bo‘lgan shaxs, doimiy parvarishni talab etadigan farzandi bilan birga yashab, uni tarbiyalayotgan ota yoki ona.
• Ushbu soliq imtiyozlari tegishli hujjatlar taqdim etilgan taqdirda qo‘llaniladi.
Qat’iy belgilangan soliq stavkasi to‘lovchisi I yoki II guruh nogironligi bo‘lgan shaxs hisoblanganida faoliyat turidan va uni amalga oshirish joyidan qat’i nazar, oyiga qat’iy belgilangan miqdordagi soliqning 50 foizini, biroq BHMning 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda to‘laydi.
• Urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek doirasi qonun hujjatlari bilan belgilanadigan ularga tenglashtirilgan shaxslar mulkida bo‘lgan mol-mulk soliq solishdan ozod etiladi.
• I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar mulkida bo‘lgan mol-mulk 60 kvadrat metr doirasida soliq solishdan ozod qilinadi. Mazkur imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
• Urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek doirasi qonun hujjatlari bilan belgilanadigan ularga tenglashtirilgan shaxslar hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar yer solig‘idan ozod etiladi. Mazkur imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
• Ishlab chiqaruvchi zavod tomonidan qo‘l bilan boshqarishga moslashtirilgan yengil avtomobilni va (yoki) motoaravachani sotib oluvchi barcha guruhlardagi nogironligi bo‘lgan shaxslar avtotransport vositalarini sotib olish va (yoki) O‘zbekiston Respublikasi hududiga vaqtinchalik olib kirish uchun yig‘imni to‘lashdan ozod qilinadi.

Есть ли льготные кредиты для людей с ограниченными возможностями?
Кто такой человек с ограниченными возможностями? Будет ли им предоставлен льготный кредит? Социальная помощь, налоговые льготы и дополнительные гарантии
Согласно Закону «О социальной защите инвалидов в Республике Узбекистан», в связи с ограничением жизнедеятельности в связи с физическими, умственными или сенсорными дефектами лица, нуждающиеся в защите, признаются лицами с ограниченными возможностями.
Закон не предусматривает специальную выдачу коммерческих займов лицам с ограниченными возможностями.
Дополнительные гарантии для людей с ограниченными возможностями:
Для работников с ограниченными возможностями I и II группы трудовое законодательство и другие нормативные документы с учетом их возраста, состояния здоровья, условий труда, специфики должностных обязанностей и других обстоятельств, а также сокращенный период рабочего времени без сокращения заработной платы в соответствии с условиями трудового договора.
Инвалидам предоставляются следующие виды социальной помощи:
• денежные выплаты (пенсии, пособия, единовременные выплаты);
• Предоставление реабилитационного оборудования, языка жестов, брюшного тифа или других средств, включая инвалидные коляски, протезы и ортопедические устройства, специальные гарнитуры, звуковое оборудование и сигнализацию, видео с субтитрами или языком жестов, а также автомобили;
• медицинские, социальные, профессиональные, реабилитационные и бытовые услуги;
• транспортные услуги;
• Обеспечение лекарствами.
Налоговые льготы для людей с ограниченными возможностями:
От налогообложения частично освобождены:
• инвалиды и участники войны, а также приравненные к ним лица, объем которых определяется законодательством;
• инвалиды с детства, а также инвалиды I и II групп;
• Человек с инвалидностью с детства, родитель, живущий с ребенком и воспитывающий ребенка, который требует постоянного ухода.
• Эти налоговые вычеты применяются, если представлены соответствующие документы.
Если плательщиком фиксированной ставки налога является лицо с инвалидностью I или II группы, независимо от вида деятельности и места ее осуществления, 50% фиксированной суммы налога в месяц, но не более 50% BHM выплачивает невыплаченную сумму.
• Имущество инвалидов и участников войны, а также приравненных к ним лиц, объем которого определяется законом, освобождается от налогообложения.
• Имущество, принадлежащее инвалидам I и II групп, не облагается налогом в пределах 60 квадратных метров. Пособие предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.
• Инвалиды и участники войны, а также приравненные к ним лица, объем которых определяется законом, а также инвалиды I и II групп освобождены от земельного налога. Пособие предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.
• Лица с ограниченными возможностями всех групп, приобретающие автомобиль и (или) инвалидную коляску, адаптированные для ручного управления производителем, с уплаты сбора за приобретение и (или) временный ввоз автотранспортных средств на территорию Республики Узбекистан будут освобождены.