Nima uchun soliq to‘lash kerak?
Soliq to‘lash - bu hammamiz birgalikda tanlagan, davlatning ishlashini ta‘minlaydigan va har kimga ijtimoiy kafolatlar beradigan ijtimoiy shartnoma hisoblanadi.
Soliq to‘lash - bu hammamiz birgalikda tanlagan, davlatning ishlashini ta‘minlaydigan va har kimga ijtimoiy kafolatlar beradigan ijtimoiy shartnoma hisoblanadi. Soliq to‘laganimizda, biz kelajak haqida, yaʼni farzandlarimizning kelajagini yaratamiz.
O‘zbekiston umumiy iqtisodiyotini boshqarishga sarflanuvchi byudjet, ya’ni yo‘llar, shifoxonalar, maktablar va boshqa harajatlar soliq tushumlari hisobidan qoplanadi. Qolaversa, biz qiyin ahvolda qolganimizda, davlat to‘lagan soliqlar hisobidan bizga yordam beradi. Shu bilan birga, har birimiz umumiy pul miqdorining to‘planishiga o‘z hissamizni qo‘shishimiz juda muhimdir. Bu O‘zbekistonda iqtisodiyot va tadbirkorlik sohasini ta‘minlash va qo‘llab-quvvatlashning yagona yo‘lidir.
Davlat soliqlari bu - daromad solig‘i, ijtimoiy soliq, yer solig‘i, bojxona boji, aksiz solig‘i, og‘ir transport vositalari solig‘i, tadbirkorlik solig‘i. Ko‘pincha O‘zbekiston davlat byudjeti eng muhim uchta soliq - daromad solig‘i, qo‘shilgan qiymat solig‘i va ijtimoiy soliq hisobidan moliyalashtiriladi.
Mahalliy soliqlarga reklama solig‘i, yo‘llar solig‘i, avtotransport solig‘i va mashinalar uchun to‘lovlar kiradi.

Налогообложение — это общественный договор, который мы выбираем вместе, который обеспечивает функционирование государства и дает социальные гарантии каждому.
Налогообложение — это общественный договор, который мы выбираем вместе, который обеспечивает функционирование государства и дает социальные гарантии каждому. Платя налоги, мы создаем будущее, будущее наших детей.
Бюджет расходуемый для управления общей экономикой Узбекистана, то есть дорогами, больницами, школами и другими расходами, покрывается за счет налоговых поступлений. А когда мы находимся в сложной ситуации, государство помогает нам за счёт уплаченных налогов. При этом важно внесение каждого из нас своего вклада в общую сумму собираемых денег. Это единственный способ обеспечить и поддержать экономику и предпринимательство в Узбекистане.
Государственные налоги — это подоходный налог, социальный налог, земельный налог, таможенная пошлина, акцизный налог, налог на тяжелые транспортные средства, налог на предпринимательство. Часто государственный бюджет Узбекистана финансируется за счет трех наиболее важных налогов - подоходного налога, налога на добавленную стоимость и социального налога.
К местным налогам относятся налог на рекламу, дорожный налог, налог на транспортные средства и налог на автомобили.