Zamonaviy iqtisodiyot sharoitida kredit kerak bo’lgan vaziyat, lekin qarz oluvchining rasmiy ish joyi yo’qligi holati juda ko’p uchrab turadi.
Biroq bunda jismoniy shaxs barqaror daromadga ega bo’lishi mumkin: frilansing, repetitor sifatida ishlash yoki kvartirani ijaraga berish orqali daromad olib turgan bo’lishi mumkin. Ulardan ba'zilari esa hatto kattagina daromadga ega ham bo’lishi ehtimoli bor va shuning uchun ular banklar uchun qiziqarli mijozlardir.
Shu sababli, ba'zi banklar rasmiy ish joyiga ega bo’lmasdan kredit olish imkoniyatini beruvchi maxsus dasturlarni ishlab chiqmoqdalar.
Qonun rasmiy daromadsiz kredit berishni to’g’ridan-to’g’ri taqiqlamaydi. Rasmiy daromad bank uchun mijozning to'lov qobiliyatining qo'shimcha kafolatigina bo'lib xizmat qiladi.
Mikroqarz olish uchun mijoz banklar tomonidan belgilangan talablarga muvofiqligi tekshiruvidan o‘tishi kerak. Vaqtingizni behuda sarflamaslik uchun, qarz oluvchi sifatida munosib ekanligingizni oldindan bilib olish yaxshiroqdir.
Rasmiy daromadga ega bo'lgan va bo'lmagan shaxslar uchun standart talablar mavjud.
Qarz oluvchiga qo'yiladigan standart talablar:
Fuqarolikning mavjudligi. Banklar, odatda, faqat mamlakat fuqarolariga kredit beradi, ammo bugungi kunda ularning ba’zilari chet el fuqarolariga ham kredit berishni yo’lga qo’ygan. Ushbu talab bankning o'zidan aniqlanishi kerak.
Qarz oluvchining yoshi. Bank, albatta, qarz oluvchining yoshiga katta e'tibor beradi. Minimal chegara - 18 yosh, lekin bir qator bank muassasalarida kamida 20-21 yosh bo'lishi kerak. Maksimal yosh 60-65 yosh bilan cheklangan. Ammo bank 60 yoshga to'lgan qarz oluvchiga kredit berishga rozi bo'lishini anglatmaydi, aksincha, rad etishi ham mumkin (shuni hisobga olish kerakki, nafaqadagilar uchun kreditlashning maxsus dasturlari mavjud).
Qo'shimcha mezonlar to'plami:
O’zini o’zi band qilish guvohnomasining mavjudligi. O’zini o’zi band qilgan shaxs sifatida ro'yxatdan o'tganlar turli xil faoliyat turlari bilan shug’ullanishlari va shu orqali o'z daromadlarini ko'rsatishlari mumkin. So'nggi paytlarda banklar o’zini o’zi band qilgan shaxslar uchun turli xil kredit turlarini faol ravishda taklif qilmoqdalar va shu tariqa rasmiy daromadi bo'lmagan ko'plab odamlarga kredit olish imkoniyatini bermoqda.
Aksariyat hollarda rasmiy daromadsiz mikroqarz olishning majburiy talabi likvid garovning mavjudligi hisoblanadi. Banklar, agar ular uchun garov yoki kafolat berilmagan bo'lsa, arizalarni tasdiqlashdan bosh tortadi.
Bundan tashqari, qarz oluvchining kredit tarixi hisobga olinadi. Muddati o'tgan qarzlarning yo'qligi kredit olishning asosiy talabidir.
Ammo banklar rasmiy daromadsiz shaxslar uchun kreditlar bo’yicha alohida shartlarni belgilaydilar. Ularga quyidagilar kiradi:
Har bir bankning qarz oluvchilarga qo'yiladigan talablari turli xil bo'lishi mumkinligini hisobga olsak, qarz oluvchi bir bankning talabliga mos kelmasa, u har doim boshqasiga moslashishga harakat qilishi mumkin.

Какие требования к лицам без официального дохода для получения микрозайма?
В условиях современной экономики нередко встречается ситуация, когда нужен кредит, но заемщик не имеет официального трудоустройства.
При этом человек может получать стабильный доход: занимаясь фрилансом, работая репетитором или сдавая в аренду квартиру. Некоторые из них имеют достаточно серьезные доходы, а потому интересны для банков.
Поэтому, некоторые банки разработали специальные программы, предусматривающие возможность взять кредит без официального трудоустройства.
В законодательстве нет прямого запрета на выдачу кредитов без официального дохода. Официальный доход служит для банка дополнительной гарантией платежеспособности клиента.
Для получения микрозайма, клиенту придётся пройти проверку на соответствие требованиям, предъявляемым банками. Чтобы не тратить своё время понапрасну, лучше заранее выяснить, годитесь ли вы в заёмщики.
Существуют стандартные требования, предъявляемые как к лицам с официальными доходами, так и без них.
Стандартные требования к заёмщику:
Наличие гражданства. Банки в основном выдают кредиты только гражданам страны, но на сегодняшний день некоторые из них могут кредитовать и иностранных граждан. Данное требование необходимо уточнять у самого банка.
Возраст заёмщика. Пристальное внимание банк уделит, конечно же, возрасту заёмщика. Минимальная планка составляет 18 лет, но в ряде учреждений возраст должен составлять не менее 20-21 года. Максимальный возраст ограничивается 60-65 годами. Но это вовсе не значит, что банк обязательно согласится выдать кредит заемщику в возрасте, скажем, 60 лет, скорее даже, наоборот, откажет (необходимо учитывать, что для пенсионеров предусмотрены специальные программы кредитования).
Дополнительный набор критериев:
Наличие свидетельства о самозанятости. Физические лица, зарегистрировавшись в качестве самозанятого лица могут осуществлять целый ряд самых разных видов деятельности и тем самым показывать свой доход. Банки в последнее время активно предлагают самые разные виды кредитов для самозанятых лиц и таким образом дают возможность большому количеству людей без официального дохода получать кредиты.
В большинстве случаев обязательным требованием для получения микрозайма без официального доходов является наличие ликвидного залога. Банки крайне неохотно одобряют заявки, если по ним не оформлен залог или поручительство.
Кроме этого, учитывается кредитная история заёмщика. Отсутствие просроченных задолженностей является главным требованием для получения кредита.
Но банки устанавливают отдельные условия по кредитам для лиц без трудоустройства. К ним относятся:
• повышенная процентная ставка, которая позволяет компенсировать риски банка;
• небольшая сумма кредитного лимита;
• меньший срок кредитования.
С учётом того, что требования к заёмщикам у каждого банка могут быть разными, то, не попав под одни рамки, человек всегда может попробовать вписаться в другие.