Markaziy bank tijorat banklariga aholiga xizmat ko'rsatish sifati bo'yicha ogohlantirish berdi
Deyarli har kuni ijtimoiy tarmoqlarda aholining banklarga nisbatan shikoyatlari e’lon qilib boriladi. Albatta bu shikoyatlar o’z-o’zidan emas, balki banklarning talab darajasida bo’lmagan bank xizmatlari yoki bank xodimlarining mas’uliyatsizligi tufayli kelib chiqadi.
Shu munosabat bilan Markaziy bank iyul-sentabr oylari davomida ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan murojaatlarni o’rganib chiqqan holda 31 marotaba tijorat banklariga ogohlantirish va ko’rsatmalar yuborgan. Muammolarning aksariyat qismi bartaraf etilgan, ba’zilari bo’yicha tijorat banklari ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalari va saytlari orqali iste'molchilarga tegishli tushuntirishlar bergan.
Ogohlantish olgan banklar qatorida Anorbank, Davrbank, Universalbank, Hamkorbank, Tenge bank, Xalq banki, Ipak Yo‘li banki, Infinbank, Turonbank, Qishloq Qurilish bank, Milliy bank, Kapitalbank, O’zsanoatqurilishbank, Aloqabank, Asia Alliance bank bor.
Eng ko’p shikoyatlar quyidagi bank xizmatlari bilan bog’liq:
• karta hisobvarag‘idan pul mablag‘i yechilgan, lekin bankomat naqd pul bermagan;
• nafaqa pulini bank kartasi orqali olish bo‘yicha muammolar;
• mobil ilova orqali o‘tkazilgan pul mablag‘i oluvchilarning karta hisob raqamiga tushmaganligi;
• kredit to‘lovlari to‘liq to‘langan bo‘lsa-da, karta hisobvarag‘idan kredit uchun to‘lov yechilishi;
• bank xodimlari tomonidan fuqaro uchun notanish bo‘lgan kredit bo‘yicha kafil ekanligi to‘g‘risida qo‘ng‘iroqlar bo‘layotganligi;
• bankning mobil ilovasi orqali konvertasiya qilingan hamda boshqa kartaga o‘tkazilgan mablag‘ ko‘rinmayotganligi;
• kreditni muddatidan oldin so‘ndirgani uchun keshbek taqdim etilmayotganligi.
O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonunining 28-moddasiga ko‘ra ariza yoki shikoyat masalani mazmunan hal etishi shart bo‘lgan davlat organiga, tashkilotga yoki ularning mansabdor shaxsiga kelib tushgan kundan e'tiboran o‘n besh kun ichida, qo‘shimcha o‘rganish va (yoki) tekshirish, qo‘shimcha hujjatlarni so‘rab olish talab etilganda esa, bir oygacha bo‘lgan muddatda ko‘rib chiqiladi.
Shuningdek, mazkur Qonunning 6-moddasiga asosan jismoniy shaxsning murojaatida jismoniy shaxsning familiyasi (ismi, otasining ismi), uning yashash joyi to‘g‘risidagi ma'lumotlar ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak hamda murojaat etuvchilarning vakillari orqali berilgan murojaatlarga ularning vakolatlarini tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi.
Markaziy bank bundan so’ng ham ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan bank xizmatlari iste'molchilarining huquq va qonuniy manfaatlari buzilishi bilan bog‘liq bo‘lgan holatlar yuzasidan qonunda belgilangan muddatlarda tegishli choralarni ko‘rish davom ettirishi haqida ma’lum qildi.

Центральный банк дал предупреждения коммерческим банкам по качеству обслуживания населения
Жалобы населения по отношению к банкам публикуются в социальных сетях практически каждый день. Конечно, эти нарекания вызваны не сами собой, а из-за несоответствующего качества банковского обслуживания или безответственности банковских сотрудников.
В связи с этим Центральный банк в течение июля-сентября месяцев 31 раз направлял коммерческим банкам предупреждения и указания по итогам изучения обращений населения, опубликованных в социальных сетях. Большая часть проблем решена, по некоторым из них коммерческие банки предоставили потребителям соответствующие разъяснения на своих официальных страницах в соцсетях и сайтах.
Предупреждение получили Анорбанк, Даврбанк, Универсалбанк, Хамкорбанк, Тенге Банк, Халкбанк, Ипак Ёли Банк, Инфинбанк, Туронбанк, Кышлок Кирилиш Банк, Миллий Банк, Капиталбанк, Узсаноаткурилишбанк, Алокабанк, Азия Альянс Банк.
Наибольшее количество жалоб связано со следующими банковскими услугами:
• деньги были сняты со счета карты, но банкомат не выдал наличные;
• проблемы с получением пенсии через банковскую карту;
• средства, переведенные через мобильное приложение, не были зачислены на счет карты получателей;
• несмотря на то, что платежи по кредиту полностью оплачены, платеж по кредиту снимается с счета карты;
• работники банка звонят по поводу поручительства физического лица по неизвестному ему кредиту;
• не отражается сумма, конвертированная через мобильное приложение банка и переведенная на другую карту;
• не начисляется кэшбэк, предусмотренный за досрочное погашение кредита.
Согласно статье 28 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» заявление или жалоба принимается государственным органом, организацией или их должностным лицом, которое обязано разрешить вопрос по существу рассматривается в течение пятнадцати дней, дополнительное изучение и (или) проверка, запрос дополнительных документов рассматривается в месячный срок.
Также в соответствии со статьей 6 настоящего Закона в заявлении физического лица должны быть указаны фамилия (имя, отчество) физического лица, а также сведения о месте жительства физического лица.
Центральный банк сообщил, что продолжит принимать соответствующие меры в установленные законом сроки в отношении случаев, связанных с нарушениями прав и законных интересов потребителей банковских услуг, опубликованных в социальных сетях.