Kredit olish uchun moliyaviy imkoniyatlarni to'g'ri baholash qoidalari
Shoshilinch ta'mirlash, buzilgan muzlatgich o'rniga yangisini sotib olish, ijara haqini to'lash o'rniga kvartira sotib olish - ko'pchilikka tanish rejalar.
Ba'zi holatlarni oldindan aytish qanchalik qiyinligi yoki katta-katta rejalarni amalga oshirish uchun mablag'ni jamg’arish qanchalik qiyinligi ham hammaga ma'lum. Bunday vaziyatda, ehtimol, sizning orzuingizni amalga oshirishningyagona yo’li - bu kreditdir. Ammo bu masalada ko'plab muhim jihatlar mavjud. Xatolikka yo'l qo'ymaslik uchun kredit olishning asosiy qoidalarini bilish muhimdir.
Kredit bir necha yillardan beri butun dunyo bo'ylab millionlab foydalanuvchilar uchun qulay moliyaviy yechim bo'lib kelmoqda. Agar siz kredit takliflaridan to'g'ri foydalanishni bilsangiz, siz noqulay vaziyatlarga va buzilgan kredit tarixiga duch kelmasgan holda hayotdan zavqlanib yashashni davom ettirishingiz mumkin.
Kredit olishdan oldin juda ehtiyotkorlik bilan o'ylab ko'rishingiz kerak. Ijobiy va salbiy tomonlarini ko’ring, xarajatlaringiz va daromadlaringizni baholang. Ehtimol, siz xarajatlaringizni biroz qisqartirishingiz kerak va siz qarz olishingiz shart emasdir. Kredit olishni rejalashtirishdan oldin siz o'zingizning imkoniyatlaringizni oqilona baholashingiz kerak. Axir, pulni siz foiz bilan qaytarishingiz kerak bo'ladi.
Ehtiyojlaringiz va imkoniyatlaringizni baholang
Agar siz kredit olishga qat'iy qaror qilsangiz, kommunal xizmatlar, oziq-ovqat va yo’l-kira uchun qancha pul kerakligini aniq hisoblashingiz kerak. Qolgan daromadingizni yarmiga bo'ling. Natijada siz har oy bankka berishingiz mumkin bo'lgan miqdor hosil bo'ladi va siz qiynalib qolmaysiz. Ammo bu holatda universal maslahat: oylik kredit to'lovi oilaning oylik daromadining 40 foizidan oshmasligi kerak. Bu kreditni qulay tarzda to'lash imkonini beradigan to'lovlar miqdoridir.
Kreditni tanlang
Kredit olishning keyingi bosqichi kredit turini tanlashdir. Barcha kreditlar maqsadli (ipoteka, avtokredit, iste’mol, ta’lim) va maqsadli bo‘lmagan (mikroqarz) bo‘ladi. Maqsadli kreditlar, nomidan ko'rinib turibdiki, faqat aniq maqsadlar uchun beriladi: ko'chmas mulk, avtomobil, uy-ro'zg'or buyumlari, ta'lim va boshqalar uchun to’lov qilish. Maqsadli kreditlar ko'pincha maqsadli bo'lmagan kreditlarga qaraganda arzonroq bo'ladi, chunki bank mablag'larning sarflanishini nazorat qilish imkoniyatiga ega. Shuning uchun, qanday maqsadda kredit olayotganingizni va sizga qancha pul kerakligini bilish muhimdir. Siz "har ehtimolga qarshi" kerakli miqdordan ko'proq pul olmaysiz.
Bozor takliflarini o'rganing
Kreditning maqsadi to'g'risida qaror qabul qilganingizdan so'ng, tegishli bankni qidirishni boshlang. Foiz stavkalari, komissiyalar, garov yoki kafillik talablari va mijozlarning fikrlari kabi kreditlash shartlariga e'tibor bering.
Birinchi duch kelgan bankdan kredit olish maqsadga muvofiq emas, shuningdek faqat reklamaga tayanmasligingiz yoki oilangiz va do'stlaringiz maslahatiga quloq solmasligingiz ham kerak. Banklar va mikromoliya tashkilotlari qanday shartlarni taklif qilayotganini o'zingiz o'rganing. Ko'pgina qarz oluvchilar katta xatoga yo'l qo'yishadi: ular duch kelgan birinchi muassasaga borib, birinchi taklifga rozi bo'lishadi. Eng mos variantni tanlash uchun bir nechta kreditlarni o'rganish tavsiya etiladi. Bu ishga vaqt sarflashga erinmang. Bu sizga xatolardan qochish va pulingizni tejashga yordam beradi.
Samarali foiz stavkasi qanday bo'lishini so'rashni unutmang. Mijoz uchun bu muhim ko'rsatkich bo'lib, uning yordamida siz kreditning to'liq qiymatini, shu jumladan komissiyalar va uchinchi tomon xizmatlari uchun to'lovni (notarius, garovni davlat ro'yxatidan o'tkazish uchun) bilib olishingiz mumkin.
Agar siz saytda “…% dan” degan stavkasini ko‘rsangiz, “…% gacha” deganini ham aniqlang, aks holda yillik 20 foizlik stavka asosida kredit arizasini topshirib 30 foiz miqdorida ustama to’lashingiz mumkin.
Shartnomani diqqat bilan o'rganing
Shartnomada yozilgan hamma narsani o'qing, hamma narsani. Va bu shartnomani imzolashdan oldin amalga oshirilishi kerak. Bu ishni bemalol bankda qilishingiz mumkin. Ushbu yondashuv keyinchalik yoqimsiz kutilmagan hodisalar yoki shartnomada siz uchun mos bo'lmagan shartlarni aniqlashdan ko'ra yaxshiroqdir. Har bir kredit tashkiloti, sizning iltimosingiz bo'yicha, o'qish uchun 1-3 kunlik kredit shartnomasi matnini taqdim etishi shart.
Intizomli bo’lishni unutmang
Esda tutingki, kredit shartnomasini imzolash uning barcha shartlariga rozi bo'lishni va ularni bajarish bo'yicha majburiyatlarni qabul qilishni anglatadi. Kredit shartnomasiga muvofiq majburiyatlar bajarilmagan yoki lozim darajada bajarilmagan taqdirda, kredit tashkiloti qonun hujjatlariga muvofiq garovga qo‘yilgan mol-mulkni suddan tashqari yoki sud tartibida undirib olishga haqli. Shu munosabat bilan, agar siz shartnomaning barcha shartlarini bilsangiz va uning barcha oqibatlarini to'g'ri tushunsangiz, kredit shartnomasi imzolanishi kerak.
O'zbekistonda mavjud bo'lgan barcha kreditlar shartlari bilan Kreditlar sahifasida tanishishingiz mumkin.

Сделать срочный ремонт, купить новый холодильник вместо сломавшегося, купить квартиру вместо того, чтобы платить арендную плату, – планы, знакомые многим.
Известно и то, как сложно предсказать некоторые случаи или трудно накопить деньги для реализации масштабных планов. В такой ситуации, пожалуй, основным способом исполнить свою мечту является кредит. Но в этом вопросе много подводных камней. Важно знать основные правила получения кредита, чтобы не прогадать.
Кредитование уже несколько лет является удобным финансовым решением для миллионов пользователей по всей планете. Если знать, как правильно пользоваться кредитными предложениями, можно избежать неприятных нюансов, испорченных кредитных историй и наслаждаться жизнью.
Нужно очень-очень хорошо подумать перед тем, как брать кредит. Взвесьте все «за» и «против», оцените свои расходы и доходы. Возможно, стоит просто немного урезать расходы, и не надо будет брать кредит. Прежде чем запланировать получение кредита, необходимо здраво оценить собственные возможности. Ведь деньги придется отдавать вам, да еще и с процентами.
Оценить свои потребности и возможности
Если вы твердо решили взять кредит, что нужно точно подсчитать, сколько денег вам требуется на коммунальные услуги, продукты, проезд. Оставшуюся часть доходов разделите пополам. В итоге получится та сумма, которую вы сможете отдавать ежемесячно банку и не оказаться на мели. Но универсальный совет в этом случае: ежемесячный платеж по кредиту не должен превышать 40% от общего дохода семьи в месяц. Это тот уровень выплат, который позволит платить по кредиту с комфортом.
Выберите кредит
Следующим шагом в получении кредита должен стать выбор типа кредита. Все кредиты бывают целевые (ипотека, автокредит, потребительский, образовательный) и нецелевые (микрозайм). Целевые кредиты, судя по названию, выдаются только на конкретные цели: приобретение недвижимости, автомобиля, бытовых товаров, обучение и т.д. Целевые кредиты зачастую оказываются более дешевым, чем нецелевые, ведь банк имеет возможность следить за тратой средств. Поэтому важно знать для каких целей вы берёте кредит и какая сумма вам необходима. Не стоит брать деньги выше необходимой суммы «на всякий случай».
Изучить предложения рынка
После того, как вы определились с целью кредита, начинайте искать подходящий банк. Обращайте внимание на такие условия кредитования как размер процентных ставок, наличие комиссий, требования к залогам или поручительству, отзывы клиентов.
Не стоит брать кредит в первом попавшемся банке, не стоит рассчитывать только на рекламу или слушать советов родных и знакомых. Самостоятельно изучите, какие условия предлагают банки и микрофинансовые организации. Многие заемщики совершают большую ошибку: они отправляются в первое попавшееся заведение и соглашается на первое предложение. Рекомендуется изучить несколько кредитов, чтобы выбрать наиболее подходящий вариант. Не поленитесь потратить на этот пункт время. Оно поможет избежать ошибок и сберечь ваши деньги.
Обязательно поинтересуйтесь, какова будет эффективная процентная ставка. Для клиента это важный показатель, по которому можно узнать полную стоимость кредита, включая комиссии и оплату услуг третьих лиц (нотариуса, за государственную регистрацию залога).
Если вы видите на сайте ставку «от», обязательно поинтересуйтесь и ставкой «до», чтобы не получилось так, что вы подавали заявку в расчете на ставку в 20 процентов годовых, а отдавать будете из расчета 30 процентов.
Внимательно изучить договор
Прочитайте все, что написано в договоре. Абсолютно все. И сделать это нужно до того, как вы подпишете договор. Не стесняйтесь делать это в банке. Такой подход гораздо лучше, чем потом обнаружить в договоре неприятные сюрпризы или неподходящие вам условия. Каждое кредитное учреждение по вашему требованию обязано предоставить текст кредитного договора на 1-3 дня для изучения.
Вспомнить про дисциплину
Помните, что подписание кредитного договора означает согласие со всеми его условиями и принятие на себя обязательств по их выполнению. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств в соответствии с кредитным договором кредитная организация вправе во внесудебном или судебном порядке обратить взыскание на залоговое имущество согласно законодательству. В связи с чем кредитный договор следует подписывать, только если вы поняли все условия договора и точно представляете все его последствия.