Ipoteka krediti: qurilish va rekonstruksiya uchun kreditdan foydalanish tartibi qanday?
1.     Boshlang‘ich badal uchun qancha mablag‘im bor va qancha summa bankdan ipoteka krediti rasmiylashtirishim kerak? Chunki, qoidaga ko‘ra ipoteka shartnomalari tegishli shartlariga asosan, uy-joy uchun to‘lanuvchi boshlang‘ich to‘lov (25-30 foizi) mijoz mablag‘i, qolgan 70 foizi esa tijorat banklari mablag‘lari hisobidan kredit ajratish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
2.     Kreditni oyma-oy to‘lab borish uchun har oy daromadingizning qancha qismini tijorat banklari tomonidan ajratilgan kredit to‘lovini to‘lashga tayyorsiz va buni qancha muddatda bajara olasiz?
3.     Daromadingiz va kelgusi xarajatlaringizni baholang.
4.     Agar kredit to‘lovingiz yillik daromadingizning ½ dan ko‘prog‘idan oshsa, sizda qarzni to‘lay olmaslik xavfi mavjud.
5.     Shoshilmasdan ipoteka kreditlari taqdim etilayotgan barcha tijorat banklarining takliflarini solishtiring, shartnoma shartlarini diqqat bilan o‘qing. Shartnomaning har bir bandini to‘g‘ri tushunganingizga ishonch hosil qiling.
Tijorat banklari tomonidan ajratilayotgan ipoteka kreditlari nechi yil muddatga ajratiladi va qaysi banklar tomonidan kreditni rasmiylashtirish mumkin?
Ipoteka bozorini uzoq muddatli resurslar bilan taʼminlash maqsadida qabul qilingan Farmonga ko‘ra, ipoteka krediti O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi pul mablag‘larini tijorat banklariga 20 yil muddatga bozor shartlari asosida joylashtiradi hamda tijorat banklari aholiga o‘z mablag‘lari va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan ajratiladigan mablag‘lar hisobidan ipoteka kreditlarini taqdim etadi.
Xususan, yakka tartibdagi uy-joylarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun ipoteka krediti olish istagidagi shaxslar O‘zsanoatqurilishbank, Hamkorbank, Mikrokreditbank, O‘zMilliy bank, Aloqabank, Qishloqqurilishbank, Turonbank, Oriyentfinansbank, Xalq bank, Agrobank, Ipotekabank va Asakabanklarga murojaat qilishlari mumkin.
Yakka tartibdagi uy-joyni qurish (rekonstruksiya qilish) istagidagi shaxsga qo‘yiladigan talablar qanday?
• ipoteka krediti olish uchun murojaat qilgan kunida 18 yoshga to‘lgan va
60 yoshdan oshmagan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari;
• doimiy ish joyiga, shaxsiy yordamchi yoki dehqon xo‘jaligidan yoxud yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyatidan doimiy daromadga, shuningdek ipoteka krediti bo‘yicha hisoblangan foizlarni va asosiy qarzni to‘lov jadvaliga muvofiq har oyda to‘lash uchun yetarli bo‘lgan qonun hujjatlarida taqiqlanmagan va hujjatlar bilan tasdiqlangan boshqa daromad manbaiga ega bo‘lgan shaxslar;
• qarz yuki ko‘rsatkichi (ipoteka krediti bo‘yicha subsidiya berish nazarda tutilgan hollarda foiz uchun subsidiyani hisobga olgan holda) 70 foizdan yuqori bo‘lmagan shaxslar;
• Yakka tartibdagi uy-joyni qurish (rekonstruksiya qilish) ishlari qiymatining kamida 15 foiz miqdorida (boshlang‘ich badalni shakllantirish imkoniyatiga ega bo‘lgan shaxslar;
• ipoteka kreditini ajratishni ko‘rib chiqish vaqtida kredit tashkilotlaridan avvalgi olingan kreditlar bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorligi mavjud bo‘lmagan shaxslar.
Yakka tartibdagi uy-joyni qurish (rekonstruksiya qilish) ishlari qiymatining  85 foizigacha hamda:
• Qishloq joylarda – 267,75 mln. so‘mgacha;
• Hududlardagi shaharlarda – 309,4 mln. so‘mgacha (Toshkent shahridan tashqari)
Ipoteka krediti rasmiylashtirish jarayonida moliyalashtirish qay yo‘sinda amalga oshiriladi va bunda kredit rasmiylashtiruvchi shaxsga naqd pul ko‘rinishida ajratiladimi?
Moliyalashtirish 3 bosqichda amalga oshiriladi, yaʼni 1-bosqich-30 foiz, 2-bosqich – 70 foiz, 3-bosqich -  100 foiz. Kredit qurilish tashkilotlariga pul o‘tkazish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Ipoteka kreditini rasmiylashtirish uchun jismoniy shaxs bankka qanday hujjatlarni taqdim etishi lozim?
1) kredit buyurtmanomasi;
2) qarz oluvchi/birgalikda qarz oluvchi pasportining (harbiy guvohnoma) nusxasi;
3) qarz oluvchi/birgalikda qarz oluvchining moliyaviy ahvolini tasdiqlovchi hujjatlar;
4) yakka tartibdagi uy-joy qurish (rekonstruksiya qilish) ishlari qiymatining 15 foizidan kam bo‘lmagan miqdorda boshlang‘ich badal mablag‘larini shakllantirilganligini tasdiqlovchi xujjat;
5) pudrat tashkiloti bilan tuzilgan shartnoma (Pudrat tashkiloti jalb qilgan holda qurilish, rekonstruksiya ishlari amalga oshirilganda)
6) yakka tartibdagi uy-joy qurish (rekonstruksiya qilish) uchun yer uchastkasiga umrbod egalik qilish huquqini tasdiqlovchi xujjat;
7) loyiha-smeta hujjatlari;
Kredit rasmiylashtirishda imtiyozlar mavjudmi?
Albatta, kredit rasmiylashtiruvchi shaxsga ipoteka krediti ajratish vaqtida 6 oylik imtiyozli davr  (mijoz talabiga ko‘ra) belgilanadi. Qarz oluvchining xohishiga ko‘ra ipoteka krediti bo‘yicha to‘lovlarni annuitet yoki differensial usulda amalga oshirish huquqi beriladi.
Yakka tartibda uy-joy qurish va rekonstruksiya qilish qay tartibda amalga oshiriladi:
• Uy-joy qurish, rekonstruksiya qilish ishlarini boshlashdan avval o‘z tanloviga ko‘ra loyihalash tashkilotiga loyiha – smeta hujjatlari uchun buyurtma beradi;
• uy-joy qurish, rekonstruksiya qilish uchun loyiha-smeta hujjatlarini ko‘rib chiqish va kelishish uchun shahar (tuman)lar qurilish bo‘limlariga murojaat qiladi;
• uy-joyning qurilishi yoki rekonstruksiya ishlari tugallangandan keyin qarz oluvchi 1 (bir) oy muddatda  uy-joyni foydalanishga qabul qilish bo‘yicha dalolatnoma rasmiylashtiriladi;
• belgilangan tartibda uy-joyga bo‘lgan mulk huquqini davlat ro‘yxatidan o‘tkazadi;
• o‘z hisobidan qurilishi (rekonstruksiya ishlari) tugallangan ipoteka predmetini yo‘qolish va shikastlanish tavakkalchiliklaridan sug‘urta qilish shartnomasini tuzadi;
• ipoteka to‘g‘risidagi shartnoma yoki qonun asosida ipotekani rasmiylashtiradi va uni davlat ro‘yxatidan o‘tkazadi.

Ипотечный кредит: каков порядок получения ипотечного кредита на строительство и реконструкцию?
В первую очередь, какие риски следует учитывать при получении ипотечного кредита? Ипотечные кредиты обычно выдаются в больших суммах, поэтому тем, кто хочет получить ипотечный кредит на строительство и реконструкцию индивидуального жилья, необходимо уточнить следующие вопросы:
1. Сколько у меня денег для первоначального взноса и сколько мне нужно для получения ипотечного кредита в банке? Потому что, как правило, согласно соответствующим условиям ипотечных договоров, первоначальный взнос за жилье (25-30%) - это деньги клиента, а оставшиеся 70% выделяются из средств коммерческих банков.
2. Какую часть своего ежемесячного дохода вы готовы платить за кредит, и как долго вы можете это делать?
3. Оцените свой доход и будущие расходы.
4. Если выплата по кредиту превышает половину вашего годового дохода, вы рискуете потерпеть неудачу.
5. Не торопясь, сравните предложения всех коммерческих банков, предлагающих ипотечные кредиты, внимательно ознакомьтесь с условиями договора. Убедитесь, что вы правильно понимаете каждый пункт контракта.
На сколько лет ипотечные кредиты выдают коммерческие банки и в каких банках можно оформить кредит?
Согласно Указу, в целях обеспечения ипотечного рынка долгосрочными ресурсами Министерство финансов Республики Узбекистан размещает средства в коммерческих банках сроком на 20 лет на рыночных условиях. И таким образом коммерческие выдают ипотечные кредиты за счёт собственных средств и средств выделенных Министерством финансов Республики Узбекистан.
В частности, желающие получить ипотечный кредит на строительство и реконструкцию индивидуального жилья могут обратиться в Узпромстройбанк, Хамкорбанк, Микрокредитбанк, Национальный банк, Алокабанк, Кишлоккурилишбанк, Туронбанк, Ориентфинансбанк, Халк Банк, Агробанк, Ипотекабанк и Асакабанк.
Какие требования к заёмщику, желающему построить (отремонтировать) индивидуальный дом за счёт кредита?
• в день подачи заявки на ипотечный кредит физическому лицу должно быть 18 лет и не больше 60 лет, и он должен являться гражданином Республики Узбекистан;
• заёмщик должен иметь не запрещенный законом регулярный доход от постоянной работы, личного подсобного хозяйства или индивидуального предпринимательства, достаточного для ежемесячной выплаты основного долга и процентов по ипотечному кредиту в соответствии с графиком платежей;
• физические лица с долговой нагрузкой менее 70% (включая субсидию по выплате процентов в случае ипотечного субсидирования);
• Физические лица, способные выплатить (выполнить строительные работы) в размере не менее 15% от стоимости индивидуального жилищного строительства (реконструкции);
• Физические лица, не имеющие просроченной задолженности по предыдущим кредитам в кредитных организациях на момент рассмотрения заявки на ипотечный кредит.
Ипотечный кредит выдаётся до 85% стоимости строительства (реконструкции) индивидуального жилья и:
• в сельской местности – до 267,75 млн. сум;
• в городах регионов – до 309,4 млн. сум (кроме города Ташкента)
Как осуществляется финансирование ипотечного кредита и выплачивается кредит наличными?
Финансирование осуществляется в 3 этапа: 1-этап - 30%, 2-этап - 70%, 3-этап - 100%. Кредит предоставляется путем перечисления денег строительным компаниям.
Какие документы необходимо предоставить в банк, чтобы оформить ипотечный кредит?
1) кредитная заявка;
2) копия паспорта (военного билета) заемщика / созаемщика;
3) документы, подтверждающие финансовое состояние заемщика / созаемщика;
4) документ, подтверждающий формирование первоначального взноса в размере не менее 15% от стоимости индивидуального жилищного строительства (реконструкции);
5) договор с подрядной организацией (при проведении строительных, реконструкционных работ с привлечением подрядной организации)
6) документ, подтверждающий право пожизненной собственности на земельный участок для строительства (реконструкции) индивидуального жилья;
7) проектно-сметная документация;
Есть ли какие-либо льготы при подаче заявки на кредит?
Конечно, при выдаче ипотечного кредита, устанавливается 6-ти месячный льготный период (по желанию клиента). Также предоставляется право выбора на усмотрение заемщика производить выплаты по ипотечному кредиту аннуитетным или дифференцированным способом.
В каком порядке осуществляется строительство и реконструкция индивидуального жилья:
• Перед началом строительства и реконструкции жилья физическое лицо подает заказ на выполнение проектно-сметной документации в выбранную проектную организацию;
• затем обращается в строительные управления города (района) для рассмотрения и утверждения проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию жилья;
• по завершении строительства или реконструкции дома заемщик оформляет акт приема дома в пользование в течение 1 (одного) месяца;
• надлежащим образом регистрирует право собственности на жильё;
• за свой счет заключает договор страхования риска потери и повреждения достроенного (реконструированного) предмета ипотеки;