2021 yil 20 avgust kuni tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqoti doirasida bildirilgan takliflarni inobatga olgan holda,
2021 yil 20 avgust kuni tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqoti doirasida bildirilgan takliflarni inobatga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qo‘shilgan qiymat solig‘i maʼmuriyatchiligini takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori imzolandi.
Unga ko‘ra:
1. 2021 yil 1 oktyabrdan boshlab eksport qilinadigan tovarlar uchun ishlatilgan, haqiqatda olingan tovarlar (xizmatlar) bo‘yicha to‘lanishi lozim bo‘lgan (to‘langan) qo‘shilgan qiymat solig‘i summasini soliq to‘lovchining O‘zbekiston Respublikasidagi bank hisobvarag‘iga chet el valyutasi tushumi kelib tushishidan qatʼi nazar hicobga olish tartibi o‘rnatildi.
Xususan:
- mazkur qarorning 1-bandida nazarda tutilgan imkoniyat oxirgi bir yil davomida valyuta tushumlarini o‘z vaqtida taʼminlab kelayotgan va eksport shartnomalari bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorligi bo‘lmagan – intizomli soliq to‘lovchilarga tatbiq etilishi ko‘zda tutilgan.
2022 yil 1 yanvardan boshlab:
- qo‘shilgan qiymat solig‘ining salbiy summasini qoplash (qaytarish) uchun soliq organlariga ariza bilan alohida murojaat qilish haqidagi majburiy talab bekor qilinadi;
- soliq to‘lovchiga tegishli soliq davri uchun soliq hisobotini topshirishda, soliq organlarini xabardor etgan holda qo‘shilgan qiymat solig‘i salbiy summasini qoplash (qaytarish) talabini bildirish huquqi beriladi.

По итогам проведенного 20 августа 2021 года открытого диалога с предпринимателями и принимая во внимание их предложения,
По итогам проведенного 20 августа 2021 года открытого диалога с предпринимателями и принимая во внимание их предложения, Президент Республики Узбекистан подписал Указ «О совершенствовании администрирования налога на добавленную стоимость».
Согласно указу:
С 1 октября 2021 года вводится новый порядок учета налога на добавленную стоимость по экспортируемым товарам и товарам (услугам), фактически полученным и подлежащим уплате налога. Согласно порядку, сумма НДС будет учитываться независимо от поступления иностранной валюты на банковский счет налогоплательщика в Республике Узбекистан.
В частности:
- возможность, предусмотренная в пункте 1 настоящего решения, распространяется на дисциплинированных налогоплательщиков, которые в течение последнего года своевременно обеспечивали поступление валютной выручки и не имеют просроченной дебиторской задолженности по экспортным контрактам.
С 1 января 2022 г.:
- отменяется обязательное требование обращаться в налоговые органы для возмещения (возврата) отрицательной разницы суммы налога на добавленную стоимость;
- при предоставлении налоговой декларации за соответствующий налоговый период налогоплательщик вправе потребовать возмещение (возврат) отрицательной разницы суммы налога на добавленную стоимость, уведомив об этом налоговые органы.