Bank kredit berishdan oldin, mijozning qarzga olingan pulni to'liq va o'z vaqtida qaytarishiga ishonch hosil qilishi kerak. Buning uchun kredit tashkilotlari qarz oluvchining kreditga layoqatliligini baholashning turli qoidalari va usullarini ishlab chiqadilar. Ushbu qoidalar barcha mijozlar uchun amal qiladi.
Bank tekshiruvining umumiy qoidalarini bilib, siz kredit tasdiqlanishi yoki rad etilishi ehtimolini oldindan baholay olasiz va agar zarur bo'lsa, ularga moslashishga harakat qilasiz. Bizning saytimizda siz o'zingizning kredit layoqatingizni dastlabki baholash uchun kredit tarixingiz va boshqa ko'rsatkichlarni tekshirishingiz mumkin.
Kredit tarixini baholash
Kredit tashkilotlari birinchi navbatda kredit tarixiga e'tibor beradi. Bu potentsial mijozning ishonchliligini va qarzni to'lamaslik ehtimolini aniqlashning eng oson usuli.
Tekshiruv jarayonida bank quyidagi ko'rsatkichlarga e'tibor beradi:
Kredit tarixining yo'qligi ham salbiy omil hisoblanadi. Bunday vaziyatda bank uchun kreditni qaytarish ehtimolini prognoz qilish va mijozning ishonchliligini baholash qiyinroq.
Agar mijoz barcha kreditlarni o'z vaqtida to'lagan bo'lsa va muddati o’tgan to’lovlarga yo’l qo’ymagan bo’lsa, katta ehtimol bilan kredit ma'qullashi mumkin. Aksincha, tez-tez kechikishlar mijozning ishonchliligi past ekanligini ko'rsatadi. Bunday qarz oluvchiga deyarli har doim kreditlar rad etiladi.
Kredit tarixini tekshirmaydigan banklar bormi?
Internetda qarz oluvchining kredit tarixini tekshirmasdan beriladigan kreditlar haqida juda ko'p ma'lumotlar mavjud. Aslida, bu noto'g'ri ma'lumot - bunday kreditlar mavjud emas. Hatto mikrokredit tashkilotlari ham bo'lajak qarz oluvchilarning kredit tarixini tekshiradi. Lekin mikrokredit tashkilotlari orasida buzilgan tarixga ko‘z yumib, qarzdor shaxslarga ham kredit berayotganlar bor.
Hujjatlarni tekshirish
Keyingi bosqichda bank qarz oluvchi arizaga ilova qilgan hujjatlarni ko'rib chiqishi kerak. Ulardan olingan ma'lumotlar mijozning shaxsini tasdiqlashga va uning ishonchliligini baholashga yordam beradi. Shuningdek, hujjatlarning haqiqiyligi va rasmiylashtirilganligi tekshiriladi.
Hujjatlar to'plamining tarkibi bankning aniq taklifiga, kreditorning talablariga va mijozning turiga bog'liq. Ko'pincha, pasport yoki shaxsni tasdiqlovchi boshqa hujjat va daromad to'g'risidagi hujjatlarni talab etiladi. Agar qarz oluvchi tadbirkor bo'lsa, bank ta'sis hujjatlari, moliyaviy hisobotlar va soliq deklaratsiyasini talab qilishi mumkin. Agar kredit uchun garov talab etilsa - garovga qo'yilgan mol-mulk uchun hujjatlar so’raladi.
Mijoz o'zi haqida qanchalik ko'p ma'lumot bersa, tashkilot uni shunchalik yaxshi baholay oladi. Xatolar bilan tuzilgan yoki yetarli maʼlumotga ega boʻlmagan hujjatlar bank tomonidan rad etiladi va ularni almashtirish talab qilinadi. Agar biron bir ma'lumot soxta bo'lib chiqsa, bunday qarz oluvchi qora ro'yxatga olinadi.
Kreditlar reklamasida bitta pasport bilan kredit berish imkoniyati haqida aytilsa, bu istalgan miqdorda kredit olishingiz mumkin degani emas. Agar arizachining rasmiy daromad manbalari bo'lmasa, hech qanday bank kredit bermaydi. Ko'pincha bunday takliflar ba'zi qo'shimcha shartlarga ega, masalan, ular ma'lum bir toifadagi mijozlar uchun, masalan, shu bankdan ish haqi oladigan shaxslarga mo'ljallangan bo’ladi. Boshqa qarz oluvchilarga kengroq hujjatlar to'plami kerak bo'ladi.
Qarz oluvchining daromadini o'rganish
Tasdiqlanishi mumkin bo'lgan maksimal kredit miqdorini hisoblashda bank qarz yuki darajasini hisoblab chiqadi. Bu ko'rsatkich kredit turiga qarab 50-70% bo'lishi kerak. Ya'ni, barcha mavjud va yangi kreditlar bo'yicha xarajatlar qarz oluvchi daromadining 50-70 foizidan oshmasligi kerak.
Skoring baholash natijalari
Kreditni tasdiqlash uchun yakuniy ko'rsatkich skoring natijalari hisoblanadi. Bu holatda asosiy ko'rsatkichlar skoring balli va reytingidir.
Taxminiy kredit ballari darajalari va ularning ifodasi quyidagi jadvalda keltirilgan:
| Ball | Reyting | Tavsifi |
| 401-500 | A1, A2 | A’lo ball, tasdiqlash ehtimoli yuqori |
| 301-400 | B1, B2 | Yaxshi ball, tasdiqlash ehtimoli yaxshi |
| 201-300 | C1, C2 | O’rtacha ball, kredit ma’qullanishi mumkin |
| 101-200 | D1, D2 | Qoniqarli ball, kredit olish ehtimoli past |
| 1-100 | E1, E2 | Yomon ball, kredit rad etiladi |
Ba'zi banklar muddati o’tgan to’lov bir marta bo’lishiga ham ruxsat bermaydilar va skoring natijalariga ko'ra, kechikishlar bo'lsa, sizga rad javobi beriladi.
Ba'zi banklar ma'lum vaqt oralig'ida kechikishning alohida holatlariga ruxsat beradi (odatda 30 kungacha kechikishlarga ruxsat beriladi), shuning uchun siz bunday banklarda skoring tekshiruvidan o'tishingiz mumkin.
Yuqori ballni quyidagilar beradi:
Albatta, oxirgi xulosani kredit mutaxassisi deradi, lekin ko'p hollarda qarorlar dastlabki tekshirish vaqtida kompyuter tomonidan qabul qilinadi. Skoring jarayonida to'lov qobiliyati hisob-kitoblaridan o'tmagan, asosiy talablarga, masalan, yoshi yoki ish stajiga ko'ra va hokazo ko’rsatkichlar bo’yicha javob bermaydigan mijozlar avtomatik ravishda chiqib ketadi.
Shunday qilib, bank sizning kredit arizangizni ma'qullashiga ishonch hosil qilish uchun:
Siz kreditga layoqatliligingizning shu va boshqa koʻrsatkichlarini Depozit.uz saytining Kreditga layoqatlilikni tekshirish sahifasida tekshirishingiz mumkin.

Перед тем, как выдать человеку кредит, банк должен убедиться в том, что клиент вернет заемные деньги полностью и в срок. Для этого кредитные организации вырабатывают различные правила и методы оценки кредитоспособности заемщика. Эти правила действуют для всех клиентов.
Зная общие правила проверки, вы сможете заранее оценить вероятность одобрения и отказа, а при необходимости – подстроиться под них. На нашем сайте вы можете проверить свою кредитную историю и другие показатели для предварительной оценки своей кредитоспособности.
Оценка кредитной истории
В первую очередь, кредитные организации обращают внимание на кредитную историю. По ней проще всего определить надежность потенциального клиента и вероятность невозврата долга.
В процессе проверки банк обращает внимание на следующие показатели:
Отсутствие кредитной истории также считается негативным фактором. В такой ситуации банку сложнее спрогнозировать вероятность возврата кредита и оценить надежность клиента.
Если клиент вовремя погашал все кредиты и не имел просрочек, то ему с большей вероятностью одобрят заявку на кредит. Напротив, частые просрочки говорят о низкой надежности клиента. Такому заемщику почти всегда отказывают в кредитах.
Есть ли банки, которые не проверяют кредитную историю
В интернете немало информации о кредитах, которые выдаются без проверки кредитной истории заемщика. На самом деле это неверная информация — таких кредитов не существуют. Даже МФО проверяют кредитную историю предполагаемых заемщиков. Но среди них есть те, которые закрывают глаза на испорченную историю и выдают кредит даже бывшим должникам.
Проверка документов
Затем банк должен рассмотреть документы, которые заемщик приложил к заявке. Информация из них поможет подтвердить личность клиента и оценить его надежность. Документы также проверяются на подлинность и правильность оформления.
Состав пакета документов зависит от конкретного предложения, требований кредитора и типа клиента. Чаще всего, в него входят паспорт или другой документ, подтверждающий личность, и документы о доходах. Если заемщик является предпринимателем, то банк может потребовать регистрационные и учредительные документы, бухгалтерскую отчетность и налоговую декларацию. Если кредит выдается под залог – документы на закладываемое имущество.
Чем больше сведений предоставит о себе клиент, тем лучше организация сможет его оценить. Документы, оформленные с ошибками или содержащие недостаточно информации, банк отклонит и потребует заменить. Если какие-то сведения окажутся поддельными, то он внесет недобросовестного заемщика в черный список.
Когда в рекламе кредитов говорят о выдаче кредита на один паспорт, это не значит, что получить таким способом можно любой кредит на любую сумму. Если у заявителя нет официальных источников дохода, то ни один банк не выдаст никакого кредита. Часто у таких предложений есть какие-то дополнительные условия, например, они рассчитаны на определенную категорию клиентов, например, зарплатных. Остальным заемщикам понадобится более обширный пакет документов.
Изучение доходов заемщика
При расчете максимальной суммы кредита, которая может быть одобрена, банк рассчитывает уровень долговой нагрузки. Данный показатель должен составлять 50-70% исходя из вида кредита. То есть, расход по всем действующим и новому кредиту не должен превышать 50-70% от дохода заёмщика.
Результаты скоринговой оценки
Окончательным показателем для одобрения кредита является результаты скоринговой оценки. Ключевыми показателями при этом являются скориновый балл и скориновый рейтинг.
Примерные уровни кредитного балла и их значения представлены в таблице:
| Балл | Рейтинг | Описание |
| 401-500 | A1, A2 | Отличный балл, высокий шанс одобрения |
| 301-400 | B1, B2 | Хороший балл, хорошая вероятность одобрения |
| 201-300 | C1, C2 | Средний балл, возможное одобрение кредита |
| 101-200 | D1, D2 | Слабый балл, низкий шанс получить кредит |
| 1-100 | E1, E2 | Плохой балл, отказ в выдаче кредита |
Некоторые банки не допускают ни единой просрочки, и тогда по результатам скоринга, при наличии просрочек, у вас будет отказ.
Какие-то банки допускают наличие единичных случаев просрочки до определенного временного периода (обычно допускаются просрочки до 30 дней), поэтому скоринговую проверку в таких банках вы сможете пройти.
Получение высоких баллов дают:
Конечно, последнее слово остаётся за кредитным специалистом, но в большинстве случаев на первичной проверке решения принимаются компьютером. При процедуре скоринга автоматически отсеиваются клиенты, которые не прошли по расчетам платежеспособности, не соответствует основным требованиям, например — по возрасту или стажу и пр.
Таким образом, для того чтобы быть уверенным в том, что банк одобрит вашу кредитную заявку Вы:
не должны иметь просроченные платежи сроком более 30 дней (даже если вы уже погасили долг, для банка наличие просрочки более 30 дней будет достаточно для отказа в кредите);
должны предоставить полный пакет документов, требуемый банком (если в документах будут недостатки банк не одобрит кредит);
должны иметь достаточный доход для погашения запрашиваемого и действующих кредитов (уровень долговой нагрузки не более 70%);
должны иметь скоринговый балл более 250 и скоринговый рейтинг на уровне С1.
А проверить эти и другие показатели своей кредитоспособности вы можете на сайте Depozit.uz на странице Проверка кредитоспособности.